Jump to content

Imi cam schimb parerea despre BMW


fbdcnt

Mercedes sau BMW?  

1545 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...
Eu in ultimul timp am inceput sa visez din ce in ce mai mult la mercedes, bineinteles tot un coupe si tot de prin 94-95, nu din cauza banilor ci pentru ca la fel cum imi place e36 a inceput sa imi placa la fel de mult masina asta.
Link to comment
Share on other sites

Eu in ultimul timp am inceput sa visez din ce in ce mai mult la mercedes, bineinteles tot un coupe si tot de prin 94-95, nu din cauza banilor ci pentru ca la fel cum imi place e36 a inceput sa imi placa la fel de mult masina asta.

Dupa parerea mea e urata cu crengi :)

Link to comment
Share on other sites

pt ca Z8 nu a fost un mare succes, Z9 cica ar putea sa apara anul asta, dar tot nu cred ca se va vinde prea bine. de ce sa produca ceva doar de dragul existentei lui? nu te obliga nimeni sa cumperi bmw. exista destule alternative mult mai performante si mai ieftine.
Link to comment
Share on other sites

Eu in ultimul timp am inceput sa visez din ce in ce mai mult la mercedes, bineinteles tot un coupe si tot de prin 94-95, nu din cauza banilor ci pentru ca la fel cum imi place e36 a inceput sa imi placa la fel de mult masina asta.

Dupa parerea mea e urata cu crengi :)

E parerea ta, eu o consider foarte frumoasa, stii cum se zice " frumusetea e in ochii privitorului". Dupa parerea mea E65 si E60 sunt niste masini urate, multi le apreciaza dar eu le consider urate.

Uite inca o urateinie.

Link to comment
Share on other sites

Am condus un E class cu motor diesel de 170 c[ si un bmw seria 5 din 2001.

Diferente clare: BMW mi-a trezit o pasiune,as fi apasat pedala.In Mercedes,

masina tragea foarte bine dar am mers relaxat m-am simtit ca in fotoliu acasa.

Nu prea se pot compara aceste masini,totul e de gust,subiectiv.

Bmw e sportiv,mecedes e mai luxos si confortabil.

Ficeare alege ce i se potriveste.

Eu am ales BMW pt ca este ceea ce imi doresc.

Link to comment
Share on other sites

Eu in ultimul timp am inceput sa visez din ce in ce mai mult la mercedes, bineinteles tot un coupe si tot de prin 94-95, nu din cauza banilor ci pentru ca la fel cum imi place e36 a inceput sa imi placa la fel de mult masina asta.

Dupa parerea mea e urata cu crengi :)

 

Gusturile nu se discuta dar tot dupa parerea mea, W124 E coupe a fost si inca mai este o masina extrem de reusita si frumoasa si nu in ultimul rand a dracului de rezistenta!

Link to comment
Share on other sites

Ok la toti ne place bmw (asta avem in comun) dar pentru mine mercedes ramane o varianta serioasa. Singurul defect al mercedesului ramane puterea motorului in raport cu cilindreea!

 

Da,dar de-acolo se trage fiabilitatea Mercedesului. :)

Link to comment
Share on other sites

Eu in ultimul timp am inceput sa visez din ce in ce mai mult la mercedes, bineinteles tot un coupe si tot de prin 94-95, nu din cauza banilor ci pentru ca la fel cum imi place e36 a inceput sa imi placa la fel de mult masina asta.

Dupa parerea mea e urata cu crengi :)

 

Gusturile nu se discuta dar tot dupa parerea mea, W124 E coupe a fost si inca mai este o masina extrem de reusita si frumoasa si nu in ultimul rand a dracului de rezistenta!

Asa este, din ce am citit si am auzit w124 sunt foarte fiabile, as vrea sa tin si BMW-ul insa nu stiu daca imi pot permite sa le intretin pe amandoua. Uite si cealalta jumatate. :lol:

Edited by Cosm1n
Link to comment
Share on other sites

am votat BMW pentru ca din cate am vazut Mertan au toti cei mai in varsta si sincer nu am vazut mertane care sa fie exploatate asa rau ca BMW-urile, in conditiile astea cele 2 tipuri de masini au cam aceiasi durata de viata deci BMW ar fi mai tari.. Zic eu...
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Nu cred ca problema este pusa corect.Din punctul meu de vedere,care am calarit ceva masini dintr-o plaja destul de larga de fabricanti,consider ca BMW si MB sunt precum o mama si un tata,se completeaza unul pe altul,fiecare ofera cate ceva in plus cea ce te face sa simti cea ce sute de inginerii si-au storcit creierii si au pierdut noptile incercand sa scoata la iveala anumite simtaminte greu de definit launtrice,latente ale potentialilor clienti.

Daca te dai jos de pe un 7-ar si te urci pe un W140,amandoua din acelas an,ai dori sa le ai pe amandoua in fata casei.

Parca noile modele nu prea transmit un caracter asa puternic precum modelele de pana acum 7-8 ani,(aici ma refer la modelele accesibile ca pret).

Edited by Shoimuletz
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Acum nu ca zic BMW e cel mai tare, dar am un amic care lucreaza la Stuttgart la Daimler AG in vanzari pe Europa,si masina lui personala e A4,Mercedesul considerand-ul prea american pentru piata europeana."La urma urmei totul tine de gust,dar nici chiar asa"-replica lui cand l-am intrebat de ce conduce Audi si nu Mercedes.
Link to comment
Share on other sites

Ideea este ca nu trebuie sa-ti schimbi parerea despre BMW, ci tu ca om te schimbi in fuctie de evolutia ta, la o virsta poate iti place un stil de viata si deci un tip de masina care te reprezinta, mai tirziu poate te orientezi spre comfort. Partea buna este ca poti alege ceea ce ti se potriveste.

 

Eu de exemplu acum 10 ani - eram multumit de E46 treptat am trecut la E39 si azi la E60. In schimb am pastrat marca BMW in ultimii ani - vorba unor colegi iara faci reclama la BMW dar pe mine "ma reprezinta" - ceva mai dinamic.

 

Atit BMW-ul cit si Mercedesul sunt masini foarte bune si ele se completeaza si adreseaza unei anumit tip uman. Va spun ca am avut o perioada si Mercedes, mi-a placut dar parca inclin spre BMW.

 

Sa retinem ca toata lumea are dreptate in ce alege (daca stie sa caute si sa aleaga - si nu ma refer doar la partea materiala).

 

Azi, dupa ca am avut multe masini, cred aprox 14 tipuri, le insir dar poate am scapat vre-una: Skoda 1000MB, Skoda 120L, Dacia 1310, Dacia Nova 1650, Cielo 1,6, Opel Vectra 1,8, Opel Astra 1,7 CDI, Peugeot 407, BMW 320d Touring, BMW 318d, BMW 320d, Mercedes 200CD, BMW E39 520d si actuala BMW E60 525d automata, pot spune ca toate mi-au placut si le-am condus cu placere si fiecare a avut ceva bun. Insa ultima chiar ma atrage.

 

In ultimii 2 ani am avut marea ocazie sa conduc si unele mai rare: Audi TT, Mercedes SLK 200 un BMW seria 6 cu motor 635d (2 turbine la 3000 CC diesel - un cuplu fantastic) decapotabil - masini de top - primele 2 sunt niste sportive care iti dau niste senzatii deosebite dar pe mine nu ma mai atrag (suspensii rigide ca asa trebuie si foarte joase) ultima o bijuterie care accelereaza la greutatea ei de 1700 Kg si cei 284 de CP de efectiv nu ai ce face cu ea in Romania ca nu ai unde sa mergi + decapotabila in praful de aici chiar nu se potriveste (nici nu mi-o puteam permite ca bani).

 

Azi descopar comenzile vocale, atit cit sunt in stare la E60 si ma bucur de cutia automata - sunt lucruri la care nu ma gindeam acum citava vreme si chiar mi se pareau aiureli.

 

Concluziile mele: toate masinile mi-au placut iar Skoda 120L pe care am avut-o 20 de ani! va spun ca nu m-a tradat niciodata si nu o pot uita cu toate ca nu are legatura cu E60-ul actual, dar ea a fost prima masina personala.

 

Daca va plac masinile - schimbati-le cam la 1 - 3 ani (max daca va place un model), nu cumparati numai masini noi ca nu va veti permite material si la toate veti gasi cite ceva bun. O masina de marca chiar daca este mai veche si a fost bine intretinuta va va da satisfactii.

Edited by nene
Link to comment
Share on other sites

Ideea este ca nu trebuie sa-ti schimbi parerea despre BMW, ci tu ca om te schimbi in fuctie de evolutia ta, la o virsta poate iti place un stil de viata si deci un tip de masina care te reprezinta, mai tirziu poate te orientezi spre comfort. Partea buna este ca poti alege ceea ce ti se potriveste.

 

ai mare dreptate. dupã ce am avut ºi eu diverse maºini (dacia 1310, renault chamade europe, peugeot 206di nou, peugeot 406 hdi, bmw e46 318i facelift, urs din '89 ºi e36 320i, am În plan ca În vara asta sã trec la un golf V TDI 2008 (chiar dacã nu este din gama MERCEDES), pentru simplul fapt cã mi s-a modificat un pic concepÞia despre prioritãÞile În viaÞã.

 

totuºi ... nu voi renunÞa la e30 !!! despre care pot spune cu mândrie cã Îmi oferã satisfacÞii ºi senzaÞii unice :twoup:

"my e30 is fantastic" ºi nu va pleca de la mine, deoarece o parte din inima mea rãmâne tot la marca BMW, cu toate cã nu Îmi prea sunt pe plac modelele BMW din anii 2004 - 2008!

Edited by bogdan.m
Link to comment
Share on other sites

Ideea este ca nu trebuie sa-ti schimbi parerea despre BMW, ci tu ca om te schimbi in fuctie de evolutia ta, la o virsta poate iti place un stil de viata si deci un tip de masina care te reprezinta, mai tirziu poate te orientezi spre comfort. Partea buna este ca poti alege ceea ce ti se potriveste.

 

 

totuºi ... nu voi renunÞa la e30 !!! despre care pot spune cu mândrie cã Îmi oferã satisfacÞii ºi senzaÞii unice :twoup:

"my e30 is fantastic" ºi nu va pleca de la mine, deoarece o parte din inima mea rãmâne tot la marca BMW, cu toate cã nu Îmi prea sunt pe plac modelele BMW din anii 2004 - 2008!

 

e30 - are o caroserie foarte frumoasa de la ea a inceput designul frumos.

Dupa 2004, Chris Bangle designerul de la BMW, dupa mine, le-a cam intrerupt linia, mai ales la seria 5, eu am E60-ul dar parca este cam nereusit ca design exterior, farurile cu prelungirile alea nu prea merg si spatele parca sufera de ceva, in rest masina este excelenta. Ce a fost proiectat pina in 2004 pentru mine este mai ... "BMW"

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.