Jump to content

consum mare E 46 318 i


duca

Recommended Posts

Fiindca ii seara de Craciun, va urez Sarbatori Fericite ! am un E46 din 2000 motorul de 1895 benzina 118 cai. am un consum fooarte mare nu cred ca consumul normal ii de 13-16% cum am eu, in rest mari probleme nu am cu ea, m-am saturat sa cheltui atatia bani pe benzina, tin sa precizez ca miroase in urma a benzina (nu cred ca ii normal) si am jante pe 18. Influneteaza mult consumul marimea jantelor ? Nu o am de foarte mult si nu stiu ce s-a schimbat, eu inca nu am avut cand sa-i schimb absolut nimica, dar pentru inceput sa stiu cu ce sa incep totusi sa mai reduc din consumul asta urias. Ast cateva sugestii. Va multumesc.
Link to comment
Share on other sites

City: 11.3 l/100km

Hway: 6 l/100km

Avg: 8 l/100km

 

Cifre oficiale si sa zic ca in traficul real ia cu 2 litrii mai mult si tot mi se pare mult. Cred ca este o problema pe undeva sau poate face drumuri scurte si nu apuca sa se incalzeasca motorul.

 

intradevar, fac drumuri scurte, nu prea are timp sa-mi ajunga acul de la temperatura la mijloc :D totusi am sa o pun pe tester, ii dubios mirosul de gaze cand merge la realantii

Link to comment
Share on other sites

Daca nu apuci sa mergi pe distante mai lungi cu ea, atunci consumul e perfect normal. Si pe mine ma sperie cat consuma masina la rece. (am acelasi motor ca al tau, doar ca 316)

Daca ai foarte multe drumuri din astea in care nu se incalzeste masina atunci nu e deloc mare consumul.

Edited by CosminE46
Link to comment
Share on other sites

Eu nu cred ca are masina ceva. In cel mai rau caz sonda lambda. Am inteles ca aia poate sa transmita informatii aiurea calculatorului si influenteaza consumul. Desi banii mei sunt pe mers cu motorul rece. Si ca un sfat mersul cu motorul rece mereu nu e ok. Adica niciodata nu o sa se dilate internele motorului la tolerantele de functionare si se uzeaza mai repede implicit.
Link to comment
Share on other sites

Va multumesc de sugestii. De la 1, voi face sport mergand pe jos la serviciu, credeam ca are masina vreun defect tehnic si mergeam cu ideea ca o sa-i dau de cap intr-un final, inainte am avut un audi a4 b5 1.9tdi si mare prostie am facut ca l-am dat. :(

Daca vroiai consum mai mic trebuia sa iti iei 320d. 316i si 318i sunt cam gurmande pentru ce ofera.

Link to comment
Share on other sites

Bine, si-asta e o parere asa, subiectiva daca vrei. Pai daca si-ar lua un 320d alergat, desi iese bine la diferenta de consum, o da pe altceva, intretinere si piese scumpe.

 

@ Lucianraileanu - Da, pacat ca ai dat motorul ala (era cel de 90cp?), era un motor f fiabil, si nu facea gaura in buzunar chiar si iarna la mers in oras.

Link to comment
Share on other sites

Bine, si-asta e o parere asa, subiectiva daca vrei. Pai daca si-ar lua un 320d alergat, desi iese bine la diferenta de consum, o da pe altceva, intretinere si piese scumpe.

 

@ Lucianraileanu - Da, pacat ca ai dat motorul ala (era cel de 90cp?), era un motor f fiabil, si nu facea gaura in buzunar chiar si iarna la mers in oras.

 

da, era 1z de 90 de cai.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salut si La Multi Ani !!!

 

De curand am cumparat un e46 318i din 98, dupa achizitionare am vazut ca este putin cam gurmand.

 

Consumul in oras este undeva la 30% dupa calcule.

 

Am fost la un service auto ,am facut o diagnoza in care imi apare sonda lambda inainte de catalizator.

 

Mecanicul mi-a zis sa schimb valva pcv deocamdata pentru ca pierdea vacum...

 

Dupa ce am schimbat am facut un drum de ~ 100km extern Suceava- Gura Humorului, retur mers normal cu un consum de ~17L/100km

 

Am mers din nou la mecanic a resetat niste valori si mi-a zis sa revin zilele urmatoare. Parca observ acum o mica inbunatire in privinta consumului. Insa nu am facut un drum mai lung.

 

 

Din cate am inteles lambda imi apare in diagnoza ca posibilitate a catalizatorului infundat.

 

Cei care ati mai avut probleme cu catalizatorul sau cu sonda lambda ce ati facut?

Link to comment
Share on other sites

Mecanicul e destul de recunoscut in oras ca fiind unul foarte bun pentru bmw si mercedes.

 

Din cate am inteles prima sonda lambda e pentru reglaj si cea dea doua pentru diagnoza.

 

Daca e catalizatoru infundat nu poate da o eroare falsa prima sonda lambda

Edited by Smenu
Link to comment
Share on other sites

Mecanicul e destul de recunoscut in oras ca fiind unul foarte bun pentru bmw si mercedes.

 

Din cate am inteles prima sonda lambda e pentru reglaj si cea dea doua pentru diagnoza.

 

Daca e catalizatoru infundat nu poate da o eroare falsa prima sonda lambda

eu cred ca nu ai inteles bine, ia citeste mai in spate si vezi... cum ai vrea sa-ti faca amestecul daca una din sonde nu functioneaza? din diagnoza?

Link to comment
Share on other sites

Mecanicul e destul de recunoscut in oras ca fiind unul foarte bun pentru bmw si mercedes.

 

Din cate am inteles prima sonda lambda e pentru reglaj si cea dea doua pentru diagnoza.

 

Daca e catalizatoru infundat nu poate da o eroare falsa prima sonda lambda

 

Ori te-a mințit,ori a fĂŁcut mișto de tine :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.