Jump to content

Taxele de inmatriculare...


Apple

Recommended Posts

S-ar putea sa ramanem cu taxa minune. Nu pot decat sa ma consolez cu ideea ca oricum daca iei un BMW din 2001-2002 deja are Euro 4 si taxa e 1000 euro. Asa ca sa ne pupe undeva statul roman cu APIA si Sulfinistii.

176357[/snapback]

am auzit acum la radio o reclama la Dacia , prin care zicea ca daca cumperi de la ei pana nu mai stiu cand , suporta ei taxa de prima inmatriculare.......... adica taxa de prima inmatriculare se pune si pe masinile noi ?? :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 434
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

S-ar putea sa ramanem cu taxa minune. Nu pot decat sa ma consolez cu ideea ca oricum daca iei un BMW din 2001-2002 deja are Euro 4 si taxa e 1000 euro. Asa ca sa ne pupe undeva statul roman cu APIA si Sulfinistii.

176357[/snapback]

 

 

unu` dintre motivele pentru care sustin taxa.

Link to comment
Share on other sites

am auzit acum la radio o reclama la Dacia , prin care zicea ca daca cumperi de la ei pana nu mai stiu cand , suporta ei taxa de prima inmatriculare.......... adica taxa de prima inmatriculare se pune si pe masinile noi ??  :blink:

176373[/snapback]

 

 

Este si la masini noi, dar valorile sunt mici comparativ cu cele secondsi practic nu o sa fie mare diferenta, practic au inlocuit acciza cu taxa de inmatriculare.

Link to comment
Share on other sites

dupa cum se numeste....taxa la prima inmatriculare in RO.

indiferent de marca se aplica. chiar si daciei.

se pare ca si porsche romania si inca "cineva" va urma ideea celor de la Pitesti sa plateasca taxa de inmatriculare la masinile noi cumparate de la ei. un fel de discount. care poate ajunge si la vreo 300 de euro. depinde de cmc.

Link to comment
Share on other sites

Este si la masini noi, dar valorile sunt mici comparativ cu cele secondsi practic nu o sa fie mare diferenta, practic au inlocuit acciza cu taxa de inmatriculare.

176379[/snapback]

dar daca nu ma insel la dacie nu era nici o acciza :blink:

Link to comment
Share on other sites

3 luni dar nu cred ca ai sanse ca neamtu sa fie de acord sa nu radieze masina si sa o tina inmatriculata,pt ca nr de zoll nu iti da pe atat timp.

si oricum te ard baietii cand te prind,nu stiu daca renteaza.

176098[/snapback]

 

vezi ca nu mai e legea cu 90 de zile . In primul rand trebuie sa ai cartea verde valabila si masina neradiata in tara de care apartine .

 

Plus de asta daca aduci masina de acolo cu numerele ei originale nu prea ai cum sa o inscrii fara certificat de radiere cel putin asa stiu eu .

Link to comment
Share on other sites

in RO. pana la 10.01.2007 ora 14.00 ~

indiferent de cand a fost adusa. conteaza cand e inmatriculata.

codul vamal nu e proactiv sau retroactiv ca si restul de taxe&impozite.

LE. nu stiu locatiile judetele.inca  :blink:

176271[/snapback]

Subliniez ca vreau sa stiu un caz de auto importat dupa 1Ian si inmatriculat dupa 1Ian.Are foarte mare imp cand e intrata in tara.

Si eu cred ca sustin taxa.Oricum, sunt "stup" strazile de masini.

Edited by GTR
Link to comment
Share on other sites

eu zic ca in problema asta cu taxa e foarte simplu, nu vrei sa mai ai masini poluante... interzici tot ce nu e euro4 si cu asta basta, fie masina noua fie veche, daca se incaseaza taxa asta fantasmagorica... cum scade poluarea? deci o alta masura penibila luata de "desteptii" care ne conduc si care ne arunca tot felul de prostii in fata la care noi trebuie sa punem botu'.

 

sa zica frate ca vor bani la buget si cu asta basta, nu sa inventeze tot felul de taxe si reglementari abramburistice.

Link to comment
Share on other sites

bani la educatie cica nu sunt, dar analfabetul de ministru al educatiei si-a luat de curand un Audi A6 ultimul model. Pret: 60.000 de euroi :) Asta da afacere :blink: si la banii astia asta nu este o masina de fite?? Cum zicea la realitatea TV nea' Vardie :) :)
Link to comment
Share on other sites

bani la educatie cica nu sunt, dar analfabetul de ministru al educatiei si-a luat de curand un Audi A6 ultimul model. Pret: 60.000 de euroi :D  Asta da afacere :blink:  si la banii astia asta nu este o masina de fite?? Cum zicea la realitatea TV nea' Vardie :)  :)

176431[/snapback]

 

 

si ce ai vrea sa aiba?un E30?!parlamentarii europeni ai impresia ca merg cu masini de 15k?gandirea romanului nu da niciodata gres! :)

Link to comment
Share on other sites

Dar cu autobuzele si Romanurile Africa 4 cum ramane. Statul vrea sa nu mai intre masini poluante in tara cand de fapt nu alea ar polua si cazanele care sunt deja pe strazi. Sa faca ceva cu dobanzile care sunt enorme, sa poata Romanul sa isi ia o masina noua sa scapam de vechituri. Si eu sunt de acord cu scaderea poluarii dar de fapt in taxa asta nu este vorba de asa ceva. Faza cu poluarea e praf in ochi pentru fraieri, de fapt se vrea cumpararea de masini noi in leasing si nu numai, sa castige importatorii. E uite ca tot o sa se cumpere masini second din Germania. Si de ce merita e in primul rand ca o masina din Germania nu are calitatea de kkt ca una pentru Europa de Est. La noi se aduc ciurucuri noi.
Link to comment
Share on other sites

vezi ca nu mai e legea cu 90 de zile . In primul rand trebuie sa ai cartea verde valabila si masina neradiata in tara de care apartine .

 

Plus de asta daca aduci masina de acolo cu numerele ei originale nu prea ai cum sa o inscrii fara certificat de radiere cel putin asa stiu eu .

176411[/snapback]

Mai e valabila... 90 de zile scrie si in noul cod rutier dca esti proprietar sau 120 de zile daca o ai in folosinta si nu esti proprietar....

Se poate inscrie si fara certificat de radiere. Trebuie sa ai urmatoarele acte talon, numerele de inmatriculare, asigurarea originala a masinii, contract de vanzare cumparare cu proprietarul din talon. Toate actele trebuie prezentate in copie si original, traducere legalizata si actele originale cu placutele raman la politie care le va returna politiei din statul in care este inmatriculata masina ptr a putea fi radiata acolo...

@GTR stiu eu 2 cazuri, unul in Galati si unul in Bucuresti, de persoane care si-au adus masinile dupa 1 ianuarie si au fost inmatriculate chiar sapt asta. :blink: Doar ca masinile aveau 1400 respectiv 1600 cmc si aveau euro4... deci taxa micutza...

Link to comment
Share on other sites

Si eu am un prieten care a adus o Xara de 1.6 si a platit 1300 ron taxa asta speciala. Si taxa se plateste pt orice auto ca e nou sau second atunci cand se inmatriculeaza prima data in Ro (sau cand i se face carte de identitate :blink: )

 

 

L.E. Mi-a spus ca la finante i-a dat un formular pt taxa si a trebuit sa isi faca calculul, sa scrie cat are de platit "pe propia raspundere". Oare daca uiti sa inmultesti o coloana acolo.... x2, x3 sa dai mai putin :) se prind repede astia? :)

Edited by Cipy
Link to comment
Share on other sites

Mai e valabila... 90 de zile scrie si in noul cod rutier dca esti proprietar sau 120 de zile daca o ai in folosinta si nu esti proprietar....

Se poate inscrie si fara certificat de radiere. Trebuie sa ai urmatoarele acte talon, numerele de inmatriculare, asigurarea originala a masinii, contract de vanzare cumparare cu proprietarul din talon. Toate actele trebuie prezentate in copie si original, traducere legalizata si actele originale cu placutele raman la politie care le va returna politiei din statul in care este inmatriculata masina ptr a putea fi radiata acolo...

@GTR stiu eu 2 cazuri, unul in Galati si unul in Bucuresti, de persoane care si-au adus masinile dupa 1 ianuarie si au fost inmatriculate chiar sapt asta. :blink: Doar ca masinile aveau 1400 respectiv 1600 cmc si aveau euro4... deci taxa micutza...

176449[/snapback]

 

Pai si cum se mai face dovada intrarii in tara a acelui autovehicul daca nu se mai pune intrarea pe pasaport ?

Link to comment
Share on other sites

Si eu am un prieten care a adus o Xara de 1.6 si a platit 1300 ron taxa asta speciala. Si taxa se plateste pt orice auto ca e nou sau second atunci cand se inmatriculeaza prima data in Ro (sau cand i se face carte de identitate :bash: )

L.E. Mi-a spus ca la finante i-a dat un formular pt taxa si a trebuit sa isi faca calculul, sa scrie cat are de platit "pe propia raspundere". Oare daca uiti sa inmultesti o coloana acolo.... x2, x3 sa dai mai putin :lol: se prind repede astia? :bash:

176453[/snapback]

:blink: :) :) :) :D :D :D

Link to comment
Share on other sites

politia iti poate retine actele ptr verificari. Iti da dovada, actele raman la ei si te pot verifica si in fund daca vor... Se face o cerere catre vama si vama raspunde cand a intrat masina cu nr X si seria de sasiu Y in tara...

Chiar cineva de pe aici mi se plangea ca asa a patit... si ca el nu stie cand a intrat masina in tara si n-a stiut ce sa ii spuna politaiului... Politistul i-a luat datele si daca descopera la vama ca ai depasit termenul "La Revedere!".

Cum o conduc legal? Foarte simplu... Respect regulile de circulatie, am asigurare facuta pe banii mei si nu trasa la vreun copiator color sau modificata pe calculator, ies din tara inainte de expirarea termenului si intru inapoi... Satisfacut?

Link to comment
Share on other sites

politia iti poate retine actele ptr verificari. Iti da dovada, actele raman la ei si te pot verifica si in fund daca vor... Se face o cerere catre vama si vama raspunde cand a intrat masina cu nr X si seria de sasiu Y in tara...

Chiar cineva de pe aici mi se plangea ca asa a patit... si ca el nu stie cand a intrat masina in tara si n-a stiut ce sa ii spuna politaiului... Politistul i-a luat datele si daca descopera la vama ca ai depasit termenul "La Revedere!".

Cum o conduc legal? Foarte simplu... Respect regulile de circulatie, am asigurare facuta pe banii mei si nu trasa la vreun copiator color sau modificata pe calculator, ies din tara inainte de expirarea termenului si intru inapoi... Satisfacut?

176490[/snapback]

 

vezi ca ti-am dat un pm ... vreau sa vorbim ceva personal .

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.