Jump to content

Ce stricaciuni ati facut din greseala la masina voastra?


Catalin BMW

Recommended Posts

hmm..ce cautai pe malul Dunarii cu masina? :popcorn:

 

pai pe faleza se plimba drele , a dracu frumoase rau astea acolo nu e de mirare ca intri in dunare , era sa o patesc si eu de doua ori fix la pontonul bacului . am uitat sa trag frana de mana si sa bag in viteza si de la miscarea ....vantului masina se ducea spre apa . Si acum am cosmaruri :sorcerer:

Link to comment
Share on other sites

masina e gata, au vazut-o baietii. a ramas o singura problema, am luat interiorul ala misto de M5, insa masina mea nu avea bancheta rabatabila, or asta e rabatabil si nu se potrivesc prinderile de la spatarul banchetei. deci ... sa ma frec, tot aiurea arata, nu am spatar, nu am "inchis" masina.

 

sa va mai zic de boacane? :)

zii maestre

Link to comment
Share on other sites

Pai bre ai nevoie de tot mecanismul ala de pe masina donatoare, vb cu baiatul de unde ai cumparat interiorul si iei tot de pe masina aia ce-ti mai trebuie... la e46 erau un fel de incuietori si manerele de actionare din portbagaj, probabil ca mai ai nevoie si de niste "balamale" ceva sa prinzi spatarul... cauta si vei gasi!! :thumbsup:
Link to comment
Share on other sites

Asta cu busonul de la vas e clasica, in 5 minute mi-a sarit acul la 100 instant. :)

 

 

App de buson, alta patanie! O aveam pe cealalta, eram in romanica si ma pregateam sa plec spre italica; seara dupa ce facusem bagajele si ce mai era, ma pun sa controlez masina (ulei,antigel,lichidul de frana,etc, ca pt drum). Dimineata la ora 5 jumate m-am pus la drum, si da-i da-i, da-i da-i, pana la popasul acela de la intrare in slobozia unde opresc majoritatea si mananca....ajung acolo (nimic suspect) si opresc motorul,in acelasi timp un nene se da jos din tir si-mi zice "baiat,vezi ca-ti curge apa din motor!", si imediat dupa ce-am oprit motorul, un nor mare de aburi s-a abatut asupra masinii, si un mare "galgait" de apa oparita se auzea, si o mare lacaraie se facu' sub masina :bashwall: ; si uite-asa in loc sa stau o ora sa mananc, am stat vreo 3, ca sa se raceasca si motorul sa pot sa pun apa in el.:bashwall:A, si cand am deschis capota, busonul statea bine-merci langa radiator.:banghead:

 

 

Norocul meu ca in mers n-a curs nimic si am mers cca 100 km.

Edited by Catalin BMW
Link to comment
Share on other sites

Ciudat ca nu ti-a curs nimic.

Mie, la al meu e46, am rupt din greseala capul de la surubul pt aerisire de la vasul de expansiune si nu stiam de acel sant micut care il are. DUpa ~1 km mi s-a aprins martorul de la antigel si cand am oprit masina si am ridicat capota sarea pe acolo antigel si un abur de numa. In acel 1 km mi-a aruncat aprox 1.5l de antigel.

Link to comment
Share on other sites

Eu am inceput sa curat etrierele si discul :super: cu o masina de gaurit cu perie rotativa, ca prin minune au iesit luna si bec

 

Apoi normal am inceput sa le admir :popcorn: prima zi, soare perfect :good: peste noapte ploua...

 

A doua zi ma duc sa vad ce "daune" a facut ploaia la etrierele mele, cat de tare "le-a murdarit" ;) si surpriza erau ruginite toate ca la o dacie inputita :shocking: Deci cel mai scarbos lucru care il am la masina sunt etrierele alea pline de rugina :puke: as da orice sa fie inapoi murdare de ferodo :yes:

 

Apoi am schimbat lichidul de frana si am deschis porbagajul cu mana unsa de lichid de frana, iar acum cand vreu sa deschid haionul simt sub deget eo guma intinsa si lipicioasa care este inmuiata de la lichidul de fana :cray:

Edited by smiley32
Link to comment
Share on other sites

Eu m-am incapatanat sa schimb rotile pt iarna si am reusit sa rup un prezon pe stanga fata... acum doua ierni... :( :nea:

 

eu am facut-o la e46 iarna asta,am stricat antifurtul si prezonul lui pe spate :scratchhead:

 

cu un e34 am vrut sa ies in figuri dintr-o curte interioara cu spatele,aveam usa deschisa la sofer,am dat-o peste cap in porti /tot la e34 pe fatza cu cricul original ,nu l-am pus in pozitia corecta si cind lasam masina jos,cricul intra in bandou(cei care au/avut e34 probabil stiu faza)

Edited by catacfc
Link to comment
Share on other sites

Ma bucur ca nu sunt singurul care pateste din astea. Cam de fiecare data cand imi bag nasul pe undeva si vreau sa repar ceva mai mult stric. Cred ca doar becuri am reusit sa schimb fara sa stric nimic.

 

Ia sa prind eu chestia asta => nu strang surubul bine

Ia sa strang eu surubul asta bine => il strang prea tare

Ia sa verific eu sigurantele => se strica ASC-ul + ABS-ul

Ia sa dau eu cu WD40 pe telescoapele astea sa alunece mai usor ca sunt cam murdare => aluneca prea usor si nu mai tin portbagajul

 

 

Si tot asa... Am facut si cateva greseli mai mari, dar nu-mi vin in minte acum. Mi le-am reprimat. :D

Link to comment
Share on other sites

1. Cric indoit - nu am tras frana de mana complet, la ridicare a fost ok, la coborare a luat-o masina in fata si aia i-a fost...

2. Indoitura mica, pe stalpul din spate, sesizabila doar din anumite pozitii, dar enervanta - o lada agatata de mine pe perete in garaj a facut picioare peste noapte..., desi am verificat daca sta bine si statea...

3. Scut plastic motor - frecat de o bordura, initial nu am vazut nimic suspect, dupa vreo 2 ore am avut onoarea de a se face pulbere in mers, pe autostrada Cluj - Turda, la vreo 130km - am crezut ca s-a rupt motoru' la cazan... :pardon:

4. Alta indoitura mica si vizibila doar dintr-un anumit unghi, dar la fel de enervanta pe usa soferului - atentie cum deschideti usile din fata la E36, daca e ridicata pe cric in fata, asa cum am vazut pe pielea mea, usa nu se deschide complet de cric... :getlost:

5. Asta e mai usoara - am inlocuit antigelul acum vreo 2 ani, l-am golit pe cel vechi si l-am turnat pe asta nou fara sa strang dopul din partea de jos a radiatorului, cam un litru si ceva am bagat pe sus, si tot atata a curs jos (logic), pana sa imi dau seama de prostie...

 

A ... si ultima patanie de acum cateva zile - am garajul ala de mult timp, permis din 2002, timp in care am parcat diverse masini acolo, si mai mici, si mai mari, dar cu toate astea am reusit si eu sa polizez bara fata de perete... unde draq ma gandeam nici eu nu stiu - si apoi sa vezi caterinca facuta de nevasta-mea, care are permis de 2 saptamani... :laugh:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ca sa ma aflu in treaba am zis sa curat la o spalatorie scaunele si bancheta prim metoda ïnjectie/extractie" (desi aratau f bine scaunele ) . Dupa ce s-au uscat mi-am pus mainile in cap, parca nici nu mai era masina m ea la interior , zici ca era un maxi taxi slinos, da-i scandal la spalatorie....
Link to comment
Share on other sites

Daca tot suntem la capitolul acesta:

Mufa de la debitmetru nu facea contact si implicit am decis sa curat debitmetrul care erea perfect sanatos astfel stricandu-l iremediabil. Am cumparat alt debitmetri si problema a persistat pana am descoperit ca de fapt mufa erea de vina.

Am curatat regulatorul de relanti cu betisoare de urechi si din gresala(prostie) am scapat vata inauntru, astfel fiind nevoit sa il schimb cu unul nou.

Am verificat nivelul la antigel inainte sa plec si in 5 Km am ramas fara lichid de racire deoarece am uitat sa pun capacul la loc.

Link to comment
Share on other sites

Zilele trecute am vrut sa verific daca termostatul EGR fuctioneaza si NU fuctiona era blocat pe deschis,l-am pus la loc si surpriza, pierdea lichid de racire pe la suruburile de prindere m-am tot gandit ce o fi si noroc cu http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=AP71&mospid=47665&btnr=11_3335&hg=11&fg=50&hl=9 pierdusem o-ring-ul piesa 10 cand l-am dat jos fara sa imi dau seama, acum am dat comanda de termostat nou si o-ring:D abia astept sa vina maine sa le montez:)

 

Partea prosta e ca pentru 5 lei cat costa o-ringu-ul nu am mai putut merge cu masina:))

Link to comment
Share on other sites

tentativa de drift intr-un sens giratioriu pe ploaie fara asc terminata intr-un parapet iar roata dreapta+telescop m-au depasit.

am uitat sa pun capacul de la baterie si 2 chei pierdute prin portbagaj mi-au facut scurt.... mi s-a oprit motorul la 140 la ora

am schimbat rulmentii de la cardan si l-am descentrat (solutionat acum 2 zile)

strans prea tare diferite suruburi... facut filet nou, schimbat surub si multe altele

Link to comment
Share on other sites

Sa mai bag si eu una, dar de data asta nu e cu bmw-ul,(mi-am amintit de-o alta boacana)... cred ca a fost una din cele mai urate zile petrecute la munca :bashwall: . Lucram pe maxi taxi (un renault master), si intr-o dimineata iarna fiind,dupa ce am intarziat (a fost dulce somnul :D ), am ajuns la garaj am verificat uleiul la masina si sa-i dau cheie...nimic, moarta bateria. Binenteles, cheama colegii, umbla dupa baterie,intr-un final dupa vreo ora am iesit si eu pe traseu (deja era foarte tarziu, nu mai zic ce gura avea seful). Dupa vreo 3-4 curse, la capat ma dau jos si vad in fata cateva urme de ulei :sclerosis: , ridic capota ce sa vezi, era tot un ulei imprastiat prin toate partile...am uitat sa pun busonul :banghead: . Binenteles ca a trebuit sa abandonez din nou cursele sa curat compartimentul la motor,sa cumpar ulei sa-l completez samd. Dupa iar vreo juma' de ora de umblat de colo-colo, ma pun iar pe traseu. In fine, mi-am facut traseul pana pe dupa amiaza cand aproape de capat mi-a cazut culisanta intr-o statie :sarcastic: . (era defecta intr-adevar dar a coborat un calator si a trantit mai tare si a cazut pur si simplu). SI e a dreacu de grea si da-i si chinuie-te, noroc ca a venit colegul care se afla in spatele meu si m-a ajutat s-o prind in sarme pana la garaj. Aaa, aparte ca aveam o gramada de calatori si au coborat si a trebuit sa le dau banii inapoi, si aparte ca unii dintre ei au inceput sa faca panarama ca avem numai harburi si ca nu avem sa le oferim conditii decente de transport,samd (deci toate oalele in capul meu s-au spart).:roulette: Ce credeti, c-am scapat asa usor? nuuuu, a trebuit sa ma duc sa stau cu mecanicu' p..lii sa-mi repare usa (asa era regula,fiecare sofer trebuia sa aibe grija de masina lui), si uite asa colegii de pe celelalte masini au plecat acasa, si eu am stat peste program cu nea mecanicosul.:hang:
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.