Jump to content

BMW 320Ci Clubsport Estoril


BED

Recommended Posts

Nu sunt la fel lupele, trebuie schimbate farurile. Tu ai lupa H7, farurile de xenon au D2S. Am avut si eu modelul cu halogen si am trecut la xenon OEM.. Tot coupe facelift :)

 

Ai idee daca pot schimba doar lupele actuale cu unele D2S (si eventual daca se potrivesc dupa sedan sau coupe nfl) sau trebuie schimbat tot farul?

Link to comment
Share on other sites

Nu-mi mai ramane decat sa te felicit pentru achizitie, este un E46 coupe de exceptie si banuiesc ca si cu un pret in jur de 10k, spor la retrofit-uri cu piese OE (dupa cum scrii este clar ca nu o vei "tuna" cu tot felul de porcarii :thumbsup: )

 

cu 10k ... iti iei e92 ... sa nu exageram totusi. In orice caz masina se prezinta foarte bine, un sfat personal.... fa ceva cu eleronul ala :)

  • Like 4
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Sincer nici mie nu-mi place eleronul ala, dar face parte din editia Clubsport. M-am gandit si eu sa il scot dar e prins in suruburi si ar trebui sa revopsesc capota portbagajului.

 

Pe mobile, un e46 coupe facelift editie Clubsport pleaca de la 9-10 mii, la noi a fost ceva mai ieftin pt ca romanii nu prea sunt amatori de coupe-uri.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

cand va aud cu 10k pe e92 imi vine sa.......ma las de postat/citit.

+1

Vreau si eu sa vad e92 cu 10k. Nu vorbesc de masini cu volan pe dreapta, inscrise pe bulgaria, neinmatriculate sau de epave.

Edited by cataxxl
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Intr-adevar, teoretic iti poti lua multe masini interesante de 10k, masini care au avut pretul de catalog 50-60k. Ce uita romanul este partea cu intretinerea! Eu am preferat sa imi iau o masina cat mai simpla mecanic, motoarele aspirate uzandu-se mai greu! Si tot a fost nevoie sa investesc ceva bani in masina pt o face sa functioneze corect - o investitie corecta intr-o masina ca asta se ridica la 1-1,5k euro (si e una din cele mai ieftine masini de intretinut.

 

Dar romanul viseaza la masini din 2007-2009, eventual la 10-11k, cu un kilometraj de 300k, dar nu conteaza, nu se strica la el, strange 2 luni sa faca revizia (dar noroc ca se face DOAR o data pe an, daca se face si atunci), nu conteaza ca troncane, nu conteaza ca zgaltaie cand schimba, nu conteaza ca volanul vibreaza la viraj, nu conteaza ca are anvelope cu galme cu un DOT de cand a fost fabricata masina, nu conteaza ca nu are putere in demaraj sau ca scoate fum negru, la el conteaza ca e cat mai mare si ca modelul a fost cat mai scump, ca xenonul aftermarket albantru-mov da bina dar lumineaza pomii, ca tunul de bass se aude dupa curba si mai ales ca are un consum afisat in BC de 5 - 5,5! Nu conteaza ca franele il opresc cu greu, el e sofer de BeeMWeu, are voie sa mearga cu 200+, fara a se gandi o secunda la epava de sub el sau, mai bine, la siguranta altora!

 

In fine, fiecare cu parerea lui, dar din experienta mea, nu foarte vasta, pot spune ca mirajul masinilor de lux ieftine trebue evitat pt ca investitia ulterioara va fi colosala...asta daca vrei sa te bucuri intr-adevar de bolidul pe care l-ai achizitionat!

 

 

-amortizoare

-bascule +bucsi fata

-baterie 105ah

-bujii ngk

-ulei cv+dif

-kit morimoto bixenon

-interior piele

-alternator

-electromotor

-senzori motor

-electrovalva turbo+egr

-curele conti

-kit amreiaj sachs+volanta dubla luk

-jante 17'' anvelope 225 45 17

-rulmenti spate

-discuri ventilate spate

-set placute fata+spate

-injector cu fir bosch

-debitmetru bosch

-racord flexibil evacuare

-1 senzor abs Hella

-pompa de injectie

-furtun turbo

-navigatie 1din

-audio crunch 4+ woofer mac

 

si asta doar din amintite, sunt pe forum altii mult mult mai maniaci decat mine, nu asta era ideea, fiecare merge cu ce are si de cati bani poate

ai o masina frumoasa, dar nu generaliza te rog, nu are rost sa pun link-uri de germania cu preturi :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

-amortizoare

-bascule +bucsi fata

-baterie 105ah

-bujii ngk

-ulei cv+dif

-kit morimoto bixenon

-interior piele

-alternator

-electromotor

-senzori motor

-electrovalva turbo+egr

-curele conti

-kit amreiaj sachs+volanta dubla luk

-jante 17'' anvelope 225 45 17

-rulmenti spate

-discuri ventilate spate

-set placute fata+spate

-injector cu fir bosch

-debitmetru bosch

-racord flexibil evacuare

-1 senzor abs Hella

-pompa de injectie

-furtun turbo

-navigatie 1din

-audio crunch 4+ woofer mac

 

si asta doar din amintite, sunt pe forum altii mult mult mai maniaci decat mine, nu asta era ideea, fiecare merge cu ce are si de cati bani poate

ai o masina frumoasa, dar nu generaliza te rog, nu are rost sa pun link-uri de germania cu preturi :thumbsup:

 

Nu am generalizat, nu m-am luat de tine! Te felicit cu aceasta ocazie pentru intretinerea regulata a masinii!

Eu nu am dat 10k pe masina, am dat 6400 (un pret destul de mare pentru piata e46 coupe).

Colegul care a postat mai sus a spus ca exemplare Clubsport sunt 10k pe mobile, si asa este! Intr-adevar, gasesti 535d pe mobile la 10k, mai pui drumul, mai pui taxa - 3000 euro (sau te dai bulgar) si ajungi la pretul corect, pretul de la noi. 535d este o masina foarte interesanta, un prieten bun de-al meu are una ca asta, l-a ajuns aproape 13000 masina, cu toate taxele la zi.

Edited by BED
Link to comment
Share on other sites

Nu am generalizat, nu m-am luat de tine! Te felicit cu aceasta ocazie pentru intretinerea regulata a masinii!

Eu nu am dat 10k pe masina, am dat 6400 (un pret destul de mare pentru piata e46 coupe).

Colegul care a postat mai sus a spus ca exemplare Clubsport sunt 10k pe mobile, si asa este! Intr-adevar, gasesti 535d pe mobile la 10k, mai pui drumul, mai pui taxa - 3000 euro (sau te dai bulgar) si ajungi la pretul corect, pretul de la noi. 535d este o masina foarte interesanta, un prieten bun de-al meu are una ca asta, l-a ajuns aproape 13000 masina, cu toate taxele la zi.

 

nici eu nu am stiut cat ai dat, am citit de 2 ori topicul si am vazut doar 10k, arata foarte bine masina ta si este ok la pret, sorry fĂźr die stĂśrungen :rolleyes:

ideea era ca poti sa fii maniac dar nici asa....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Dupa cum am spus mai sus, as dori sa fac un upgrade al franelor - imi voi monta de 330i (diametru 324 pe fata si 320 pe spate). Am gasit kitul insa va fi nevoie sa cumpar de noi discuri si placute.

Sunt in dilema itre Ate sau Brembo normale si Zimmermann Coat Z (despre care am citit si bune si rele precum ovalizarea, uneori vibrarea volanului sau craparea intre perforatii). Imi puteti recomanda un brand pt discuri si placute?

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

A trecut ceva timp de cand nu am mai postat in topicula acesta! De putin timp m-am apucat de treaba!

 

1. Am inceput cu franele:

 

http://thumbnails110.imagebam.com/32214/b6f044322131166.jpg

- cumparati de la Mihaitza si sablati la SRZ

 

http://thumbnails104.imagebam.com/32214/fbba91322131613.jpg

- discuri de 325mm pe fata si 320mm pe spate, placute si senzori, totul ATE - cumparate de la cataxxl (caruia ii multumesc pe aceasta cale pentru discount-ul acordat)

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

2. Usile si chederele - geamurile fata aveau un joc foarte mare, se auzeau greierasi la usa din dreapta la fiecare groapa, asa ca am desfacut-o. Jocul geamurilor l-am rezolvat, suruburile de la macara erau slabite si se auzea cum atingea macaraua in tabla usii. Trebuie sa schimb zilele astea si clemele bradut de la fata de usa dar abia maine vine comanda (voi detalia cand voi remonta fata de usa, pt ca deocamdata de o saptamana usa arata asa:

 

http://thumbnails109.imagebam.com/32214/e8c4e0322133082.jpg

http://thumbnails109.imagebam.com/32214/f6af6e322133273.jpg

 

3. Catifeaua chederelor statea in valuri asa ca m-a pus dracu sa o desfac, au urmat ceva ore de munca pt a curata ce am descoperit si alte cateva ore pt a gasi ceva cu care pot lipi catifeaua la loc (abia am gasit o banda dublu adeziva care a reusit sa adere pe cauciuc)

 

http://thumbnails110.imagebam.com/32214/536e8c322133889.jpg

http://thumbnails112.imagebam.com/32214/aa6291322133998.jpg

http://thumbnails109.imagebam.com/32214/ab16e9322134253.jpg

 

...si un bonus:

 

http://thumbnails110.imagebam.com/32214/3d6d43322134442.jpg

 

M-a ciocnit un "englez" cand dadeam prioritate pietonilor, in noaptea de inviere. Pacat de el, nu avea asigurare, nici permis, tind sa cred ca nici acte nu avea pe masina! Pare usor, dar lui i-a sarit airbag-ul si toata fata era praf (imi pare rau ca nu am poze).

 

Asa ca sunt in cautarea unei bari spate M Tech 2, cu senzori!

Edited by BED
Link to comment
Share on other sites

A trecut ceva timp de cand nu am mai postat in topicula acesta! De putin timp m-am apucat de treaba!

 

1. Am inceput cu franele:

 

http://thumbnails110.imagebam.com/32214/b6f044322131166.jpg

- cumparati de la Mihaitza si sablati la SRZ

 

http://thumbnails104.imagebam.com/32214/fbba91322131613.jpg

- discuri de 325mm pe fata si 320mm pe spate, placute si senzori, totul ATE - cumparate de la cataxxl (caruia ii multumesc pe aceasta cale pentru discount-ul acordat)

cat ai dat pe etrieri cu suporti si accesorii?? si cat a costat sablatul? de asemenea pune un pret pentru discuri si placute... arata bine masina! eventual sa spui pareri cu noile frane

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.