Jump to content

MGS 320d E90


mgs

Recommended Posts

Aha, interesant :thumbsup:

 

spor cu masina, mie unu imi place ce faci cu ea :frantics:

 

Da, a fost o mica nebunie de-a mea, poate pentru unii nu sunt cine stie ce optiunile astea. Oricum, am platit 400ron pentru FRM2, cam 60-70% din pretul mediu de vanzare.

 

Multumesc frumos.

 

Sent from my GT-I9506 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

In weekend am muncit o zi pentru pregatirea de iarna.

Pe scurt: prespalare, spalare 2BM, Sonax FE, decontaminare, sealant+ceara, ceara jante si tratament anvelope + ProX Rain Shield pe geamuri si trapa. Produsele folosite sunt cele pe care le-am mentionat si in trecut, nu are rost sa mai detaliez.

 

Cateva poze:

post-60251-0-73896700-1478253836_thumb.jpgpost-60251-0-10407500-1478253838_thumb.jpgpost-60251-0-48765400-1478253839_thumb.jpg

 

 

post-60251-0-72186400-1478253840_thumb.jpg

 

 

La inceputul saptamanii am montat si setul de jante de iarna, tocmai la timp pentru concediu:

post-60251-0-17481600-1478253842_thumb.jpgpost-60251-0-20783700-1478253843_thumb.jpgpost-60251-0-79593600-1478253844_thumb.jpg

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Am venit cu pamatuful, sa mai sterg putin praful pe aici cu mici update-uri rolleyes.gif.

 

FSC Generator + FSTool = Love.

post-60251-0-26187300-1490248495_thumb.jpg

De data aceasta am reusit sa generez un cod lifetime pentru harti. Sunt foarte curios daca la urmatorul update mai cere cod (am retrofit CIC cu activare navi din script, nu cu emulator).

post-60251-0-79551300-1490248495_thumb.jpg

 

 

La inceputul lunii martie am facut revizia la 155.000 km : ulei + filtre: ulei, aer, motorina, habitaclu.

 

Iar la inceput de decembrie am schimbat kit-ul de ambreiaj + volant. Am ales LUK. Informativ, masina a iesit pe portile fabricii tot cu LUK .

post-60251-0-38682700-1490248493_thumb.jpgpost-60251-0-44040300-1490248494_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Da, pe viitor voi schimba si tipsul, insa sunt nehotarat...tip 330d sau 335d. Imi place mai mult 335d (probabil datorita simetriei), insa nu as renunta la finala.

 

Stie cineva daca se potriveste traseul de 335d pe 320d (inclusiv tobe) ?

Link to comment
Share on other sites

Traseul de pe 335 se potriveste si pe 320 dar trebuie modificat umpic inainte de toba intermediara sau mai ai optiunea sa modifici doar tobele finale. Iti trebuie insa mai multe piese petru a face loc la noile tobe:

- suportii care se monteaza langa diferential

- suportii care se monteaza pe subframe-ul spate

- scuturile de caldura pt tobe de pe 335d/i

- spatiu depozitare de pe 335d/i

- armatura bara spate de pe 335d/i (are prinderi peciale pt difuzor si pt tobe)

- difuzorul 335d/i

- 2 scuturi mici de plastic

- o prindere suplimentara de plastic in mijlocul difuzorului

Toate piesele noi, in afara de traseul de evacuare, costa cam 550-600€

Link to comment
Share on other sites

Nu aveam de gand sa decupez, oricum nici gaura deja existenta nu e buna pentru tips-ul rotund de 335, s-ar vedea ca nuca in perete.

In cazul asta cel mai probabil o sa raman pe 330, imi pare rau ca nu am cumparat finala de la ckh cand a avut la vanzare.

 

L.E.: multumesc pentru lista gmarius. E un cost final destul de mare comparativ cu un traseu fara finale.

Edited by mgs
Link to comment
Share on other sites

armatura este relativ scumpa si porcariile de suporti. Traseul complet il gasesti din dezmembrari relativ repede dar restul pieselor nu il gasesti asa usor din dezmembrari. Pe armatura se pot si suda suportii respectivi, am gasit toate masuratorile parca pe un forum.
Link to comment
Share on other sites

@gmarius nu ai nevoie de armatura pentru evacuare. Scapi mult mai ieftin cu suport custom. In afara de evacuarea in sine si spatiul de depozitare restul pieselor nu sunt asa de scumpe.

 

Edit. Pentru astfel de conversie ai nevoie de diffuser de 335 sau in cazul tau de bara.

Edited by sone
Link to comment
Share on other sites

nu ai nevoie de finala...schimbi doar tips-ul

Stiu,stiu, insa a avut ckh finala cu tot cu tipsuri la un pret foarte bun.

 

 

Cum se comporta masina dupa resoftarea la dragos? Vad ca ai schimbat ambreiaj si volanta, din cauza resoftarii sau pt ca erau uzate?

Multumit 100%, regret doar ca am asteptat atat de mult ca sa iau decizia asta.thumbsup.png Kit-ul l-am schimbat din cauza uzurii,cu ceva timp inainte de resoftare incepuse sa 'vibreze' la rece si se auzea in oras in aglomeratie (bara la bara). Nu sunt sigur daca il aveam cumparat in momentul acela, insa cu siguranta era deja data comanda.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Am parcurs aproximativ 10.000 km.

Nu vreau sa purtam o discutie pro/contra chiptunning pentru ca exista argumente pentru ambele pareri si consider ca fiecare trebuie sa decida pentru el, insa daca decizia ta finala va fi sa resoftezi masina ti-l recomand cu cea mai mare placere pe Dragos. Atat eu cat si alti 3 prieteni cu care am fost personal la el suntem foarte multumiti de munca lui.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Salut! Am fost multumit de produs, insa nu rezista atat de mult precum in specificatii (3 luni). Dupa aproximativ 1 luna isi pierde calitatile (oricum e mai mult decat ok).

Per total, folosit la 2-3 spalari cred ca intretine mai bine stratul de protectie de baza (sealant, ceara, etc.).

Mare atentie, nu trebuie folosit sub nici o forma in soare, deoarece "pateaza" lacul, lasa urme.

 

Pentru alte recomandari poti verifica topicul lui Acero, cu siguranta are solutii mai bune thumbsup.png

Link to comment
Share on other sites

Salut! Am fost multumit de produs, insa nu rezista atat de mult precum in specificatii (3 luni). Dupa aproximativ 1 luna isi pierde calitatile (oricum e mai mult decat ok).

Per total, folosit la 2-3 spalari cred ca intretine mai bine stratul de protectie de baza (sealant, ceara, etc.).

Mare atentie, nu trebuie folosit sub nici o forma in soare, deoarece "pateaza" lacul, lasa urme.

 

Pentru alte recomandari poti verifica topicul lui Acero, cu siguranta are solutii mai bune thumbsup.png

 

 

Multumesc pentru informatii. Astazi mi-a venit produsul si dupa ce am mai discutat cu un coleg de birou am ajuns la concluzia ca ar fi bine de facut o decontaminare inainte de a aplica sealantul. La prima spalare voi folosi produsul sa vedem cum se comporta. Spalare cu spuma activa + ceara lichida si apoi o sa aplic si sealantĂşl. Nu stiam ca pateaza. Voi tine cont de recomandarea ta. Iti multumesc.

 

Maine voi consulta si topicul lui Acero. Toate cele bune !

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.