Jump to content

Totul despre RCA 2014


cristimm

  

225 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Niste chestii bune din prevederile anului viitor:

 

[...] Totodata, asiguratorul va trebui sa restituie diferenta de prima de asigurare RCA in cazul rezilierii politelor (spre exemplu transferul dreptului de proprietate asupra vehiculului) in termen de maximum 10 zile.

 

In ceea ce priveste activitatea de constatare si lichidare a daunelor, ASF mentioneaza ca in stabilirea cuantumului despagubirilor, acoperirea politelor RCA va fi limitata la nivelul preturilor practicate de reprezentantele auto din Romania.

 

De asemenea, vor fi stabilite unele termene si obligatii privind constatarea daunelor (spre exemplu efectuarea reconstatarilor in termen de maximum 3 zile de la solicitare).

 

Link to comment
Share on other sites

functioneaza de minim 1-2 ani treaba asta cu restituitul banilor cand vinzi masina.

 

iar legat de pret, am auzit azi pe unu cred ca de la asf era, care spunea ca pretul mic este o problema, si ca nu li se pare normal ca unele firme sa vanda rca asa ieftin.

chiar spunea ca trebuie eliminate societatile alea. asta pe langa o crestere care se preconizeaza a fi de 30%.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

functioneaza de minim 1-2 ani treaba asta cu restituitul banilor cand vinzi masina.

 

iar legat de pret, am auzit azi pe unu cred ca de la asf era, care spunea ca pretul mic este o problema, si ca nu li se pare normal ca unele firme sa vanda rca asa ieftin.

chiar spunea ca trebuie eliminate societatile alea. asta pe langa o crestere care se preconizeaza a fi de 30%.

 

Tocmai am citit si eu stirea respectiva. Nu se mai satura astia... plus ca sunt o gramada de asigurati care asteapta cu saptamanile pentru despagubiri. 30% totusi mi se pare cam mult dintr-o data.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

iar legat de pret, am auzit azi pe unu cred ca de la asf era, care spunea ca pretul mic este o problema, si ca nu li se pare normal ca unele firme sa vanda rca asa ieftin.

chiar spunea ca trebuie eliminate societatile alea. asta pe langa o crestere care se preconizeaza a fi de 30%.

Pai tu nu stii cum se intretine ASF-ul ? Institutia asta a fost infiintata din 2012 de cand a venit USL-ul la putere. Inainte functiona sub alt nume si avea atributii un pic diferite (ii zicea comisia de supraveghere financiara sau ceva de genul).

Toata firmele de asigurari contribuie la ASF ca ei sa-si ia salarii si prime de sute de milioane din banii nostri. Si de asta tot latra ei in presa ca trebuie sa mareasca preturile. Chiar auzeam ieri un comunicat la radio din partea politiei care spunea ca accidentele s-au redus cu un sfert aproximativ anul asta. Si ASF tot vrea preturi mai mari ca doar rudele lor de prin parlament si toata cloaca sa manance si ei salarii pe masura. Restul e gargara si numai minciuni pentru fraieri.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Salut baieti,cautand pe net am gasit asta aveti idee stiti ceva despre varianta asta? Si inca ceva daca trec masina pe numele tatalui este nevoie sa fiu la zi cu taxele? "Adăugarea pe certificatul de înmatriculare (talon) a încă unui șofer

Din nou, ajută să fie unul fără probleme. Metoda e mai nouă și funcționează. Adăugarea se face la Serviciul de Înmatriculări. Apoi noul șofer aflat pe talon cu tine obține o poliță RCA mai ieftină. În baza de date cu daune sunt urmăriți acum șoferii."

Edited by pasica8
Link to comment
Share on other sites

pai nu te despagubeste nimeni care are rca ieftin, a fost teapa pe fata cu alde astra si euroins, carpatica si care mai sunt in oala aia..

 

 

 

 

Pe fratele meu l-a pocnit unul intrat pe contrasens frontal, masina totala. Asta era in luna mai, tipul avea asigurare astra.. nici in ziua de azi nu a vazut banii, avea un golf cumparat de nou cu 56 k km la bord..deci l-au terminat..

Are si hotarare judecatoreasca cu executare silita si se pisa pe ea..si pe aia o contesta pana in panzele albe.

 

Sa va fereasca dumnezeu sa va pocneasca unul cu asigurare la astia ca nu va despagubeste nimeni. Preturile au crescut deodata ca pur si simplu rahatii aia de vindeau polite ieftine nu mai pot face fata despagubirilor ..aia sunt cu un picior in groapa si ce sa le faca asf -ul ? le mai da o amenda care oricum nu o platesc...

Ce face acum ASF face bine, ca inainte de conducerea asta noua cine a tinut pe piata toate javrele si teparii, conducerea veche a ASF care e jumate in parnaie..

 

Pai vrei servicii ca in vest si platesti 3 mil pe luna, sa fim seriosi. nu are legatura nici cu veniturile nici cu inflatia , cu nimic.... e treaba de costuri ca o reprezentanta in romania nu iti repara mai ieftin ca una din austria, si ce se factureaza chiar si de un service normal e aproape fix ca in vest.. ca daca mergi tu si o repari mai la negreanu e mai rezonabil, dar poate unii din voi au vazut ce sume se factureaza pe asigurari, daca ai plati tu ai face atac de cord..

 

Sa intre treaba cu istoricul mai adanc si apoi cine e cuminte plateste putin, dar cativa ani o sa fie greu,

Totusi cand se aseaza putin treaba o sa faci casco la masina de 40k cu 700 de euro pe an...

Edited by DOMI
  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

nivel crescut de daune exista si in ... 2011. si atunci reprezentantele aveau fix aceleasi tarife ca si acum in timp ce pretul la rca era mult, mult mai mic decat e acum. si nu cred ca a dat faliment vreuna din companiile de asigurari.

orice asigurator despagubeste repede si fara probleme daunele mici, in schimb pt daunele majore, peste 50-100 de milioane de la orice asigurator vezi banii mult mai greu.

 

cresterea asta de preturi e total artificiala cu atat mai mult cu cat in acest moment nici modalitatea de aplicare a tarifelor nu este in regula. gandeste-te ca unul care are masina pe numele lui plateste 10-20 mil pe an iar vecinul lui de aceeasi varsta plateste 2 mil ca are masina trecuta pe numele tatalui.

  • Like 3
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

pai sunt in faliment deja practic. astra de exemplu este sub control judiciar de ceva vreme, ca nu mai fac plati. Daca nu e declarat la judecatorie asta nu inseamna ca nu sunt in faliment, pur si simplu ascund rahatul sub pres si tot asteapta ca poate vin investitori, ca poate se mai drege busoiocul etc..

 

 

 

Nu e vorba ca dureaza mult, pur si simplu nu platesc, nici casco nu plateste.

 

cunoscut de al meu cu ML si casco, masina in Tulcea inundata complet, ( centrul orasului se inunda la ploi toretiale mai mari, erau si filmari pe net se plimbau astia cu caiacul prin centru) dauna totala, CASCO, au refuzat sa plateasca, ca cica a parcat-o acolo intentionat, de parca ala era mama omida sa stie ca vine apa peste el..orice motiv numai sa nu plateasca.

Cazul fratelui meu, desi a durat peste termenul legal stabilirea despagubirii, nici ce suma au zis ca o sa dea nu au platit..Tie din mai pana acum ti se pare gen intarziere ? iti doresc sa ai tu parte de asemeanea "intarziere " sa vedem ce mai zici.Aici vorbim de oameni care au fauct si ei un efort au cumparat o masina, au platit taxe, intretinere si vin nsite tepari si isi bat joc de ei, cu permisiunea si binecuvantarea statului asta de proletari nenorociti..

 

 

Situatia se stie de mult, se primesc zeci de mii de reclamatii anual dar nu s-a facut nimic pana acum.

toata povestea asta cu RCA ul ieftin din ro a fost si este practic schema piramidala si un fel de poate nu se strica sau se pocnesc astia mai rar.

Cand in romania nr de accidente e mai mare decat media europeana, reparatiile sunt marginal mai ieftine si un sofer in vest plateste 600 de euro rca dupa n-spe ani fara accident dar pleaca de pe la 1200 de euro si in ro e 300 de roni, de unde ? cine acopera diferenta ? nimeni, de unde si problemele mari in acoperirea daunelor.

uite aici raport facut de asf pentru 2014...

Si o sa vezi ca la ce au incasat si ceu platit e diferenta mica, ( acolo e un total petru toti asiguratorii), iar daca iei in considerare ca mai au si ei salariati, mai platesc niste taxe la stat, ca cei mai ieftini au o buna parte din piata, e clar ca pur si simplu nu au bani de despagubiri..

file:///C:/Users/leeloo/Downloads/Situatie%20Piata%20RCA%20la%20S1%202014%20.pdf

Edited by DOMI
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Intr-o tara normala cat de corecti sunt in despagubire nu are nici o treaba cu tarifele practicate. Cine nu despagubeste trebuie eliminat, indiferent de tariful practicat. Sa nu ii mai dea autorizatie, sa nu ii mai lase sa vanda rca (parca s-a intamplat o perioada cu una din societati, nu a avut drept sa mai vanda rca). E penibil tu sef de la ASF sa vii sa spui ca domne, societatile astea cu pret mic sunt problema. Fac societatile astea probleme? Elimina-le, ca de aia esti sef dar nu le sugera sa mareasca tariful, ca altfel am tot dreptul sa te banuiesc ca esti mana in mana cu aia mari care poate sunt intelesi intre ei sa urce preturile enorm. Ca rca-ul este un lucru obligatoriu, si daca il fac de 1000euro tot vor avea clienti.

 

http://www.b1.ro/stiri/economic/topul-asiguratorilor-cu-cele-mai-multe-reclama-ii-inregistrate-in-primul-trimestru-din-2014-clasamentul-este-deschis-de-astra-asigurari-84747.html

luand datele astea oficiale se poate observa foarte usor cum Carpatica aparent sta bine. Si pentru marea majoritate, Carpatica are cel mai mic tarif. Si dupa cum se poate observa societati de genul Allianz care au tarife mult peste medie au si ele reclamatii.

 

asadar un tarif ridicat nu garanteaza niciodata o despagubire corecta. Inteleg cazul tau de mai sus, dar poate ca exista oameni care au avut probleme si cu Allianz. Oamenii aia ce sa mai zica?

 

Iar legat de 2011 inclusiv societatile de genul Generali, Allianz, Omniasig aveau preturi mult mai mici ca pana acum. Deci cum au putut sa supravietuiasca cu preturile alea? Tarifele pt reparatii din ce cunosc eu piata auto sunt aceleasi inca de prin 2007-2008. Vorbesc in special pe partea de tinichigerie vopsitorie.

Edited by CosminE46
Link to comment
Share on other sites

In momentul de fata ce sa aleg mai bine? Asirom sau Carpatica? Sunt la sume cat de cat apropiate, restu imi sar cu + 250 RON pentru 6 luni.

ASIROM sunt mai OK.eu dupa 3 luni si un pic de tiganeala mi-am luat banii pe o dauna totala,pe cind carpatica din ce am auzit nu ai nici o sansa sa mai recuperezi ceva de la ei.chestia ca nu beneficiezi tu de ea este relativa ca daca doamne fereste lovesti pe cineva si ala nu este despagubit te poate da in judecata ptr. plata daunelor .

Link to comment
Share on other sites

nu prea, te da in judecata solidar cu asigurarea, daca avocatul ala are macar 2 neuroni, si pe care prinde primul il executa.. si tu esti mai usor de prins decat o societate de asigurare.

si pana iti scoti tu bhanii de la asigurare ce faci ? doamne fereste pocnesti ceva mai scump.

Edited by DOMI
  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Si cu Allianz au inceput sa fie probleme.

 

Cazul meu, luna trecuta. Taximetrist imi ia fata cu tot cu aripa stanga si bara pe calea victoriei si tot el suparat si cu gura mare, pentru care ii spun ca ne vedem la politie. La politie se stabileste culpa lui pt producerea accidentului si este amendat, dar baiatul mentioneaza ca nu se considera vinovat si nu lasa rca-ul, cica nu e obligat, insa pe procesul verbal sunt datele rca-ului lui. Bun, sun la Allianz, spun ca nu mi-a lasat rca, dar am pv de la politie, ei imi spun ca e de ajuns si ma invita la constatarea daunelor. Le constatam, le dau toate actele, declar acolo ce si cum conform procedurii, agentul Allianz citeste pv, vede mentiunea vinovatului, se uita portal.just.ro, vede ca nu e nicio actiune impotriva procesului verbal, zice ca e ok si ma trimite la service sa-mi repar masina. Service-ul se apuca de reparat, cer o reconstatare, se aproba ce cer ei, repara masina si mi-o si dau, urmand sa primeasca ei acceptul pt plata. Acceptul nu vine, Allianz trimite o comunicare catre ei ca nu platesc, dar nu spun de ce. Ii contactez telefonic, nu mi se spune de ce nu platesc. Le trimit mail, nu mi se raspunde. Dupa o saptamana, le dau iar telefon si aflu ca nu platesc din cauza ca nu s-ar fi realizat conventia articolului 2.225 din Codul Civil, conducatorul taxiului nerecunoscand culpa pt accident... Pentru ca nu ma ocup cu asa ceva, nu stiu care este legatura exacta intre stabilirea despagubirii (art 2.225) si faptul ca ala nu se considera vinovat, DESI NU CONTESTA PV-UL POLITIEI (nici azi nu apare pe portal nicio actiune impotriva pv-ului la mai bine de 35 de zile de la emiterea lui), deci legal, este VINOVAT.

Acum au intrat in joc si Unicredit Leasing pt ca masina este in proprietatea lor si astept, sunt prins la mijloc.

Imi pare rau ca nu mi-am reparat masina pe casco (Groupama), urmand ca ei sa-si ia banii in regres de la Allianz. Sunt sigur ca Allianz nu s-ar fi folosit de astfel de tertipuri in relatia cu Groupama.

Link to comment
Share on other sites

Le trimit mail, nu mi se raspunde. Dupa o saptamana, le dau iar telefon si aflu ca nu platesc din cauza ca nu s-ar fi realizat conventia articolului 2.225 din Codul Civil, conducatorul taxiului nerecunoscand culpa pt accident... Pentru ca nu ma ocup cu asa ceva, nu stiu care este legatura exacta intre stabilirea despagubirii (art 2.225) si faptul ca ala nu se considera vinovat, DESI NU CONTESTA PV-UL POLITIEI (nici azi nu apare pe portal nicio actiune impotriva pv-ului la mai bine de 35 de zile de la emiterea lui), deci legal, este VINOVAT.

 

Exact din aceasi faza m-au frecat pe mine aia de la UNIQA acum vreo 3 ani, nu vroiau nici cum sa imi plateasca dauna pe motiv ca piz*a de la volan a scris ca ea nu e devina. Pana la urma s-a rezolvat cu reclamatie la CSA si cu o amenda faina pentru astia de la uniqa.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.