Jump to content

Informatii bmw 318i e36 coupe/sedan


mYLLy

Recommended Posts

Salut, as vrea sa achizitionez un bmw 318i coupe sau sedan (sunt fan inrait bmw). Am ales e36 din cauza banilor si mi-o doresc foarte mult. As vrea sa stiu cat de costisitoare este intretinerea. La ce ar trebuit sa ma uit cand o cumpar? ma gandesc ca la o masina din 94-96 nu as putea sa am pretentii sa mearga ca noua, dar nici sa dau banii degeaba :) De curand am gasit unul inscris pe BG,dar sincer habar n-am cum e cu actele, nici nu stiu ce acte trebuie sa fie, va rog sa imi spuneti tot ce trebuie sa stiu ca am auzit ca unele pot fi si false :| , cum fac itp-ul, asigurarea etc. Multumesc.
Link to comment
Share on other sites

In legĂŁtura cu actele pe Bulgaria , da poate fi falsa asigurarea din cate știu, la orice masina se poate verifica pe acest site : http://eisoukr.guaranteefund.org

Mai ĂŽntâi dai pe varianta in englezĂŁ , apoi introduci numĂŁrul de ĂŽnmatriculare, un cod de siguranțĂŁ anti-spam si daca apare cu verde este valabilĂŁ , daca apare cu roșu , nu.

Atenție , la unele mașini daca apare cu roșu , stergi numĂŁrul de ĂŽnmatriculare si introduci VIN-ul , daca si cu ĂŁla apare cu roșu ĂŽnseamnĂŁ ca e falsa. A ĂŽnceput si poliția sa verifice pe acest site, asta e primul lucru care il verifica la mașinile de Bulgaria. Legat de masina , e chinuiala sa gĂŁsești una buna in România.... Știu ca e una Touring pe forum la rubrica vânzĂŁri , costa cam mult dar face toți banii , foarte bine arata. Numai știu exact care e , am vĂŁzut-o acum cateva zile.

Link to comment
Share on other sites

Masina este adusa din germania si inscrisa pe BG. Pe mine ma intereseaza un e36 pe la 1000 euro, nu am pretentii sa ma tina o viata, 2 ani de zile imi ajung pana strang bani sa imi iau alta mai buna. Pe mine ma intereseaza sa ma tina 2 ani astia, nu sa o cumpar si cum ma prinde RAR-ul sa imi ia talonul si sa raman cu buza umflata si cu banii dati, sau sa plec cu ea fiindu-mi frica ca numai ajung inapoi acasa :D. Masina din bulgaria nu iau,ori adusa din afara si inmatriculata bg sau neinmatriculata. Edited by mYLLy
Link to comment
Share on other sites

Daca masina se prezinta bine si actele sunt ok, parerea mea e ca renteaza. Indicat ar fi sa gasesti un 320i ca nici diferenta mare de consum nu e, intretinerea e la fel, pretul de achizitie cam la fel, dar peste 2 ani va fi ceva mai scump decat cele in 4 cilindri. Cea gasita de tine are vreo dotare, ceva?
Link to comment
Share on other sites

Pai la 1000eur ce crezi ca gasesti? Am vandut-o eu pe-a mea la 1750 si tot mai trebuia investit in ea, se vand masini bune la 2000eur care au nevoie de investitii (inmatriculate).

 

Aia cu 1000eur n-are cum sa fie tehnic in stare buna. Si inmatriculatul pe BG nu e cine stie ce afacere la motoare mici, cand taxa acum e vreo 5-600 la euro 2, 316/318i.

Link to comment
Share on other sites

Trebuie verificata la sange la articulatii, sa nu aiba pierderi de ulei (pe la cutie, diferential, motor, in general te uiti bine pe dedesubt), fara improvizatii pe partea electrica, sa fie cat mai stock, fara alte tiganii.

 

La acte iti trebuie asigurare plus carte verde, carte si talon plastifiate, itp, contract de vanzare-cumparare, procura facuta pe bune pe numele tau. In bugetul asta cam greu sa gasesti ceva bun si in regula, daca nu imposibil.

 

Eu zic sa te orientezi pe alta marca daca nu mai ai bani de bagat si vrei neaparat pe bg.

Edited by B69YMC
Link to comment
Share on other sites

@Vege: multumesc pentru sfat. Dotari: geamuri electrice,oglinzi electrice,abs,servo directie,inchidere centralizata.

@P.I.M.P : eu zic k mai bun ar fi un e36 cat de cazan ar fi fata de o supernova ruginita sau altcv. Nu ma astept sa functioneze perfect, dar macar sa am o scapare la RAR :)diferenta inmatricularii nu e mare, dar banii aia pot sa ii bag in ea pentru ca nu o sa fie o masina care sa stea in curte mult timp .

@B69YMC: masina este stoc, arata foarte bine si interior si exterior,nu are rugina, acum la motor sa vad :) nu vreau ineaparat pe bg, eu am nevoie sa ma folosesc de ea 2 ani si dupa pot sa o dau si la fier vechi :)

Si actele: daca este deja inscrisa BG, fac actul de vanzare cumparare, dar cu procura cum ? Nu trebuie sa o trec pe numele meu ca pe ro sau cum ?

Edited by mYLLy
Link to comment
Share on other sites

Eu zic sa stai deoparte de BMW cumparat cu o mie de euro. Ia-ti ford, opel sau orice alta masina foarte ieftin de intretinut si reparat. Stiu ca iti place BMW si visezi sa ai una dar nu este pentru tine o masina foarte veche, cumparata foarte ieftin si care are piese scumpe si consum ridicat. Am avut destule BMW-uri pana acum de la E36 si pana la E92 si stiu ce vorbesc.

" Pe mine ma intereseaza un e36 pe la 1000 euro, nu am pretentii sa ma tina o viata, 2 ani de zile imi ajung pana strang bani sa imi iau alta mai buna."

N-o sa poti strange bani daca o sa iti iei masina asta.

Link to comment
Share on other sites

Nu ma astept sa functioneze perfect, dar macar sa am o scapare la RAR :)diferenta inmatricularii nu e mare, dar banii aia pot sa ii bag in ea pentru ca nu o sa fie o masina care sa stea in curte mult timp .

 

 

Sa inteleg ca vrei sa devii vedeta la stirile protv de la ora 5, cine are impresia ca isi cumpara bmw oricare ar fi el cu 1000euro si sa poata circula in siguranta, pt el si ceilalti participanti la trafic, viseaza grav de tot.

O masina de genul "1000euro" are nevoie de multa atentie, timp si pricepere din partea propietarului ca sa intre pe linia de plutire. Esti tanar probabil aia pana in 20 ani, cautati o masina buna si ieftina ca si costuri de intretinere.

Link to comment
Share on other sites

Salut. La 1000 euro iti iei cazan. Cu atat mai mult ca e inmatriculat pe bg. Mai degraba mai pui 500 euro si ai toate sansele sa gasesti un e36 cat de cat in mintile lui.

Eu am achizitionat de curand un e36 318 cu 1500 ââÂŹ cu taxa nerecuperata. Mai am de investit insa in macaralele de la geamurile de pe fata si o tripla pe spate. Dar in general sunt f multumit de achizitie pentru ca motorul merge f bine, arata stock si nu bate nimic la ea.

 

Sfatul meu ar fii sa te orientezi sa nu bata lantul si tachetii la motor, sa nu aiba scurgeri de ulei si sa fie cat mai stock fara modificari cocalaresti.

 

Sent from my GT-S7562 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea e ca cei de pe forum au parari cam exagerate despre preturile masinilor lor.Eu am masina la vanzare de ceva timp si mai mult de 1200 euro nu imi da nimeni.Si masina mea nu e de show room dar nici vreun cazan sa iti cada rotile pe strada .
Link to comment
Share on other sites

@DEST Vezi masina lui Dan_316i, nu s-a vandut nici pe 1000eur, nici pe 1200eur aproximativ recent (daca vrea el sa zica pretul, si fara jantele de vara).

 

Eu la 1750 am vandut-o si avea optiuni sub minim (trapa electrica, dar geamuri manuale, in rest nimic la confort). Dar nu era cazan si avea km putini (eu am mers cu ea cam 8000km/an).

Link to comment
Share on other sites

@DEST Vezi masina lui Dan_316i, nu s-a vandut nici pe 1000eur, nici pe 1200eur aproximativ recent (daca vrea el sa zica pretul, si fara jantele de vara).

 

Eu la 1750 am vandut-o si avea optiuni sub minim (trapa electrica, dar geamuri manuale, in rest nimic la confort). Dar nu era cazan si avea km putini (eu am mers cu ea cam 8000km/an).

Cand s-a intamplat asta?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.