Jump to content

BMW 520i 24v


MyKe

Recommended Posts

Da jos OBC-ul actual si vezi cate fire ai in spatele lui. Daca ai putine si esti dispus sa tragi altele, atunci este bine.

 

Cauta apoi un OBC (teoretic merge oricare), dar daca gasesti unul de TDS (cu 2 mufe verzi in spate) ai mai putin de munca.

 

Apoi vorbim. :)

Link to comment
Share on other sites

Mersi, insa mie imi plac butoanele, cat mai multe! :D

 

Azi am mai bifat una-alta, schimband:

 

- bucsele puntii spate cu Meyle HD

- uleiul din cutie, am pus Shell Spirax ATF D2

- sabotii pt frana de mana (Textar)

 

Bucsele erau cele de prim-montaj, avand anul de fabricatie marcat (95). Nu erau chiar distruse cum ma asteptam, ci imbatranite si dezlipite de "miez". Am mai gasit un sticker pe dedesubt, prins de cablajul senzorului de ABS parca, marcat cu 12.94. :frantics: Ah, si am curatat si/sau gresat tot ce se putea, cu ocazia asta.

 

E mult mai rigida masina acum. :)

 

Am lasat caseta de directie pe saptamana viitoare (in instalatie de servo intra tot Shell Spirax), apoi pot spune ca nu mai am ce sa-i fac dpdpv mecanic. Urmeaza tabla.

 

edit: uitasem de poze

post-9455-0-37888100-1425764881_thumb.jpg

post-9455-0-43247200-1425764929_thumb.jpg

post-9455-0-20750900-1425764994_thumb.jpg

post-9455-0-37322000-1425765009_thumb.jpg

Edited by MyKe
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am ridicat-o. :frantics: E ca o bomboana!

 

Insa mai sunt si cateva minusuri:

 

- bordul imi indica -37*C cand am pus contactul, credeam ca nu au mufat senzorul. Ba chiar lipsea, motivand ca nici nu l-am avut. L-am gasit in portbagaj.

- oglinda dreapta nu se incalzeste, nu se regleaza.

 

La usile spate mai trebuie sa lucrez: sa trag fire pentru macarale si sa confectionez niste capace pentru fetele de usi, unde aveam manivelele.

 

Revin cu poze dupa ce se face mai frumos afara.

Edited by MyKe
Link to comment
Share on other sites

Vezi ca eu la urs pe spate am niste capacele, in locul manivelelor, OEM. Sigur se potrivesc, sau s-au pus si pe E34.

Sa imi zici si mie ce ai facut cu oglinda, ca eu am desfacut-o jumate si tot nu i-am dat de cap.

 

Vrem poze, sa-ti fie de bine.

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu care e faza, dar pentru usile spate imi arata discontinued. Ce iti dau aici era la usile fata, doar ca a mea are doar pe spate capacele. Nu as sti sa iti spun daca difera codurile, ca nu am cum.

 

Cap

51 41 1 869 871

SCHWARZ

2

0.18 oz

4,37 €

51 41 1 967 923

SILBER

2

0.18 oz

7,36 €

51 41 1 967 924

INDIGO

2

0.21 oz

3,95 €

51 41 1 967 925

HAVANNA

2

0.18 oz

2,98 €

51 41 1 967 927 i

NATUR

2

0.21 oz

3,06 €

Link to comment
Share on other sites

Senzorul s-a montat si e OK, iar pentru oglinda a fost nevoie sa se mute instalatia electrica de pe usa veche inapoi pe usa noua. Deoarece usile pe care le-am luat sunt de pe M5 (si aveau oglinzi cu memorie), nu se mai pupau mufele la pini si s-au mutat cu totul firele de pe o usa pe alta. :)

 

Maine dimineata la prima ora intra la detailing. Are atat praf inauntru... :frantics:

Link to comment
Share on other sites

Nu e chiar demna de o "sedinta" foto, mai sunt multe de facut pana acolo. Ultimele poze sunt facute inainte sa merg sa o ridic.

 

M-am gandit si eu la semnalizari albe, insa o sa fac schimbarea asta cand o sa am si stopurile albe, sa fie tacamul complet. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.