Jump to content

E46 - 330i - Sedan


Sir 10

Recommended Posts

Sistemul meu HK era complet si perfect functional, nici la maxim nu distorsiona si auzea destul de bine, clar si cu bass fata de multe alte E46 cu HK mai ales dupa ce am schimbat navigatia cu cea aftermarket.

 

Din pacate, am vandut tot sistemul complet :( . Daca il mai aveam te-as fi ajutat cu placere.

 

Legat de sistemul actual, ce sa zic, HK e foarte departe.

 

 

PS: Stiu in Dej un E46 la dezmembrat si are HK pe el dar nu stiu daca e Coupe sau Sedan. O sa ma interesez daca vrei, sa vedem si la ce pret e si il probez eu, avand in vedere ca stiu cum trebuie sa fie. Chiar si cu demontatul, daca e totul ok, il demontez eu.

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

Păcat ca nu mi-am dat seama din timp sa iți pun o întrebare...la mine este și problema la montaj deoarece pe partea electrica sunt total paralel...și nu ma încumet sa ma duc la oricine deoarece îmi este frica sa nu îmi rupă plastice sau sa nu îmi facă legăturile cum sunt din fabrica...dry.gif

 

Acum sigur vor fi păreri împărțite vis-a-vis de eleron...atașez și 2 poze...

post-64966-0-92570100-1431360847_thumb.jpg

post-64966-0-80714300-1431360863_thumb.jpg

Edited by Sir 10
Link to comment
Share on other sites

Ma bucur ca iti place Kenbobo, legat de plimbare, nu as spune nu, ar fi placerea mea sa va cunoscdrinks.gif

Apropo, ca tot studiam masina ta, ce lupe ati folosit pe faza lunga si ce xenon?Esti costisitor montajul, implica adaptari sau este plug&play?

Poze de ansamblu o sa ii fac dupa detailingul exterior, sper sa imi permita vremea sa il fac weekend-ul aceasta...

Link to comment
Share on other sites

Chiar mi-ar placea sa ne cunoastem :drinks:

 

Legat de lupele de pe lunga, am folosit Morimoto Mini H1 2,5" + xenon 35w 4300k. Montatul lupelor pe lunga e destul de usor, dar ornament nu o sa gasesti potrivit, astfel ai nevoie de ornamente normale de E46 care vin taiate la strung.

 

Legat de taiatul lor, te poate ajuta Rcc. Tot el mi le-a facut si mie.

Link to comment
Share on other sites

Dupa o plimbare la munte, masina m-a lasat cu un zambet de copil, poate suna prosteste dar sper sa imi intelegeti sentimentulyahoo.gif

Astazi inca de la prima ora m-am trezit cu gandul ca trebuie rezolvata detailing-ul la motor...asa cum promisesem cateva postari mai sus, zis si facut, undeva pe la ora 10 in timp ce imi beam cafeaua am facut planul de actiune...am spalat pt prima data motorul cu aparatul de presiune...etapele au fost urmatoarele...demontat mocheta capota...spalata prima pentru a se scurge cat timp bibilesc motorul...aplicat un spray special pentru curatarea motoarelor care curata grasime murdarie si previne coroziunea diferitelor elemente, aveam cateva suruburi prinse de rugina...nu stiu sa imi explic dar s-au curatat foarte frumos...am umezit motorul, l-am lasat sa actioneze 15min apoi iar clatit, suflat cu compresorul toata apa...iar apoi putin spray pentru plastice pentru a le reda culoarea neagra...am sters cu laveta de microfibra in fiecare coltisor...rezultatul este unul multumitor pentru mine,Sper ca weekend-ul viitor daca nu chiar sapatamana aceasta sa ma ocup de exterior...aici am de stat cam o zi intreagablink.gif...

 

Pfff, o mica problema ce am observat-o...sticlele de la far au fost noi, adica au aproape 2 ani...greseala mea ca nu am pus folie inca de la inceput...acum undeva in dreptul spalatoarelor, s-a cojit putin, ca si cum s-a cojit lacul, este ceva f finut care se oberva doar daca te uiti atent...intrebarea mea este..daca aplic folia direct fara a polisha sticla se mai vede, sau este absolut necesar un polish inainte de aplicarea acesteia?MUltumesc!

post-64966-0-50223100-1431862738_thumb.jpg

post-64966-0-59825700-1431862750_thumb.jpg

post-64966-0-46578400-1431862761_thumb.jpg

Edited by Sir 10
Link to comment
Share on other sites

Dupa o plimbare la munte, masina m-a lasat cu un zambet de copil, poate suna prosteste dar sper sa imi intelegeti sentimentulyahoo.gif

Astazi inca de la prima ora m-am trezit cu gandul ca trebuie rezolvata detailing-ul la motor...asa cum promisesem cateva postari mai sus, zis si facut, undeva pe la ora 10 in timp ce imi beam cafeaua am facut planul de actiune...am spalat pt prima data motorul cu aparatul de presiune...etapele au fost urmatoarele...demontat mocheta capota...spalata prima pentru a se scurge cat timp bibilesc motorul...aplicat un spray special pentru curatarea motoarelor care curata grasime murdarie si previne coroziunea diferitelor elemente, aveam cateva suruburi prinse de rugina...nu stiu sa imi explic dar s-au curatat foarte frumos...am umezit motorul, l-am lasat sa actioneze 15min apoi iar clatit, suflat cu compresorul toata apa...iar apoi putin spray pentru plastice pentru a le reda culoarea neagra...am sters cu laveta de microfibra in fiecare coltisor...rezultatul este unul multumitor pentru mine,Sper ca weekend-ul viitor daca nu chiar sapatamana aceasta sa ma ocup de exterior...aici am de stat cam o zi intreagablink.gif...

 

Pfff, o mica problema ce am observat-o...sticlele de la far au fost noi, adica au aproape 2 ani...greseala mea ca nu am pus folie inca de la inceput...acum undeva in dreptul spalatoarelor, s-a cojit putin, ca si cum s-a cojit lacul, este ceva f finut care se oberva doar daca te uiti atent...intrebarea mea este..daca aplic folia direct fara a polisha sticla se mai vede, sau este absolut necesar un polish inainte de aplicarea acesteia?MUltumesc!

Frumos lucrat, pasiunea se reflecta in detalii :thumbsup: . Zi-mi pe privat denumirea solutiei de curatat motorul, sa nu ne acuze lumea de reclama mascata :) .

Link to comment
Share on other sites

Foarte bine ai facut cand ai scos mocheta de la capota ...la coupe cand am spalat motorul mai demult mi-au spalat-o cu apa calda si evident rezultatul a fost dezastru....s-a scamosat si a intrat la apa rau de tot !!!

si eu is curios de solutie

Link to comment
Share on other sites

Adi, intradevar, mocheta a iesit foarte bine fiind demontata inainte de spalare...

Dacian, nu este un spray profi sau mai stiu eu ce...am cumparat din Lidl la recomandarea unui amic mai multe produse la preturi relaiv mici...dar le recomand cu caldura...chiar isi fac treaba foarte bine...

Va multumesc frumos pentru aprecieri...ma bucur sa aud ca va placefrantics.gif

post-64966-0-66024000-1431967326_thumb.jpg

Edited by Sir 10
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Kenbobo ma poti ajuta te rog cu un link de unde pot achizitiona Sonax-ul indicat de tine?Eventual ma intereseaza de unde sa cumpar un kit intreg de detailing, deoarece ale mele sunt pe sfarsite si nu sunt acelasi brand, imi poti recomanda ceva care sa aiba un pret bun calitate/pret?
Link to comment
Share on other sites

mĂŁ bag și eu ĂŽn seamĂŁ: http://ingrijireauto.ro/ceara-si-sealant/274-sonax-brilliant-shine-detailer-.html?search_query=sonax&results=8

 

http://www.detailing-club.ro/forum/forum.php

Aici am gĂŁsit foarte multe lucruri interesante și sfaturi excelente.

Ca și tine m-am apucat și eu de detailing la mașina mea și a soției.

Link to comment
Share on other sites

Salut.

arunca un ochi la mine pe topic.

tocmai mi-am comandat ce ai si tu nevoie.

cum spune si kenbobo: cg black light si ceara.

am luat si argila si pt.jante cea mai laudata solutie.eu astept sa ma.sune pt confirmare comanda.si daca vrei le spun sa dublez produsele care le vrei si tu.

vb mai multe pe fb daca e

Link to comment
Share on other sites

Argilă am luat Bilt Hamber, avantajul la ea e că poți folosii ca și clay apa fără a fi nevoie de alt lubrifiant pentru etapa de decontaminare.

Ca ceară am folosit Collinite.

Era să uit tot ce am cumpărat am ales împreună cu Kenbobo, de aceea tot ce recomandă el concordă cu alegerile mele. Dăcă nu ai posibilitatea să folosești un aparat de tip Karcher recomand cu toată căldura Gloria Foam Master FM10 - pulverizator spuma. Sunt 100% mulțumit de el.

Edited by Rcc-67
Link to comment
Share on other sites

Am inteles, am luat legatura cu Alex, daca ma incadrez in bugetul care il mai am pana in salariu dau comanda odata cu el, daca nu ramane dupa...dry.gif

Cat despre folosirea aparatului tip Karcher, locuiesc la casa, ar fi fost chiar rusine sa nu am unul frantics.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Sper ca de data asta sa fi facut alegerea corecta in ceea ce priveste schimbul si alegerea uleiului, am mers pe Liqui Moly de data asta si filtre Mahle, aveam o toba aftermarket pe masina si deja incepuse sa ma deranjeze la drum lung asa ca am scos toba ei, am curatat-o de mizerie, rugina nu aveam deloc, totusi i-am dat cu un spray zincat pt protectie iar la timpsuri am avut ceva de munca pt a le lustruii deoarece se depusese mizerie neagra pe ele.

Urmeaza sa schimb bieletele deoarece am un zgomot finut si pe ele le suspectez si am dat unui prieten care se ocupa cu imbracatul in piele, partea centrala a cotierei care se cojise de vopseaua aceea cauciucata.

In rest multumit ca in prima zi de masinaheart.png

post-64966-0-46063000-1443119839_thumb.jpg

post-64966-0-93821300-1443119850_thumb.jpg

post-64966-0-35623400-1443119860_thumb.jpg

post-64966-0-51175400-1443119915_thumb.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Sa-mi spui si mie cum se comporta cu uleiul asta. Vad ca-i LL-98. In M54 este indicat sa pui LL-01.

 

Din cate am mai citit si pe site-urile de afara si norma LL-98 ar fii ok pentru M54, acum, stii cum este, polemici pe acest subiect mereu o sa existe.Eu sper sa nu fiu dezamagit...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.