Jump to content

E46 - 330i - Sedan


Sir 10

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Dupa o zi de demontat de pe masina donatoare si montat pe a mea, totul fiind realizat cu cea mai mare grija pt a nu rupe vreo clema sau deteriora stalpii spate, chiar daca unii spun ca nu foloseste la mare lucru..eu sunt incantat, avem perdelutafrantics.gif

Multumesc pe aceasta cale lui Dacian pt ajutorul oferit, baiat de nota 10 !

post-64966-0-94812400-1444418571_thumb.jpg

post-64966-0-55423800-1444418586_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Felicitari pt retrofit, dar daca imi permiti, as vrea sa iti atrag atentia asupra unui fapt: folia de pe luneta e consumata, are acea tenta mov iar pe langa faptul ca nu arata bine cu acea culoare nu isi mai indeplineste rolul de protectie solara sau UV.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Stiu Bogdan insa urmeaza sa o schimb la primavara cu ceva mai deschis, deoarece nu este pe placul meu, luneta si geamurile spate fiind foarte inchise, iar pe fata neavand folie trecerea este prea agresiva din punctul meu de vedere...

Multumesc frumos!

Link to comment
Share on other sites

Ai avut un pic de muncĂŁ cu decupatul, sau ai luat polița spate cu totul de pe mașina donoare?

Ăn legĂŁturĂŁ cu transparența foliei și eu cred cĂŁ ideea lui kenbobo e corectĂŁ.

Gândește-te cĂŁ va intra luminĂŁ prin parbriz și de aceea folia de pe ușile fațĂŁ va pĂŁrea mai transparentĂŁ.

Link to comment
Share on other sites

Nu as fi fost de acord cu decupatul, parca nu ar fi fost de la locul ei fiind oarecum improvizata...am cumparat-o intreaga eu doar am curatat-o temeinic, am gresat-o putin si am montat-o...

Acum problema este alta, baiatul de unde am cumparat-o avea bagheta cu butoane individale de pe nfl...iar eu caut bagheta de fl si nu prea gasesc, daca cunoaste cineva una de vanzare il rog pe aceasta cale sa ma anunte.

Rcc, cat despre folie mi-ai adus un argument logic si mai convins, configuratia aceasta o sa o fac la primavara...

Link to comment
Share on other sites

Nu as fi fost de acord cu decupatul, parca nu ar fi fost de la locul ei fiind oarecum improvizata...am cumparat-o intreaga eu doar am curatat-o temeinic, am gresat-o putin si am montat-o...

Acum problema este alta, baiatul de unde am cumparat-o avea bagheta cu butoane individale de pe nfl...iar eu caut bagheta de fl si nu prea gasesc, daca cunoaste cineva una de vanzare il rog pe aceasta cale sa ma anunte.

Rcc, cat despre folie mi-ai adus un argument logic si mai convins, configuratia aceasta o sa o fac la primavara...

DacĂŁ ar fi trebuit sĂŁ o decupezi tu nu era nimic improvizat pentru cĂŁ polița spate chiar are trasat pe ea conturul pentru decupare ĂŽn vederea montĂŁrii perdeluței. Când se monteazĂŁ retrofitul acesta doar nu se schimbĂŁ și polița spate. Eu așa am fĂŁcut. Și eu doar buton individual am gĂŁsit. și dacĂŁ mĂŁ suni ĂŽți explic cum am fĂŁcut.

Link to comment
Share on other sites

DacĂŁ ar fi trebuit sĂŁ o decupezi tu nu era nimic improvizat pentru cĂŁ polița spate chiar are trasat pe ea conturul pentru decupare ĂŽn vederea montĂŁrii perdeluței. Când se monteazĂŁ retrofitul acesta doar nu se schimbĂŁ și polița spate. Eu așa am fĂŁcut. Și eu doar buton individual am gĂŁsit. și dacĂŁ mĂŁ suni ĂŽți explic cum am fĂŁcut.

 

 

Daca este trasat, da iese dupa dimensiunile de fabrica si asa as accepta.Am gasit o bagheta completa (incalzire, dsc, hk, perdeluta si senzori presiune) la Bucuresti, maine ma duc sa o cumpar, sper sa nu imi faca vreo surpriza baiatul...maine daca cumva nu o sa ajung o sa va deranjez cu un telefon pt a ma indruma la anumite chestii.

Am gasit un diy destul de explicit insa sunt in dilema de unde fac rost de pinii cu care sa fac leagura la mufa...am cautat prin dezmembrari in zona mea insa nu am gasit nicaieri o mufa, insa mai sap...

Rcc iti multumesc frumos pt omenia si colegialitatea de care dai dovada, mai rar asa oameni cu caracter fata de o persoana care nici macar nu o cunoaste, toate bune !

Link to comment
Share on other sites

Am cumpĂŁrat si bagheta, am fĂŁcut legĂŁtura cu pinii de la alta mufa la perdeluța electrica, acum ma simt nevoit sa nu las celelalte butoane fara nici o funcționalitate, sper cât de curând sa vina si hk iar pt senzorii presiune voi abandona ideea.

Eu momentan sunt mulțumitthumbsup.png

post-64966-0-99136700-1444841090_thumb.jpg

post-64966-0-72586200-1444841103_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Pentru RDC, defapt e46 nu are senzori de presiune, se foloseste tot de senzorii de DSC iar roata care e dezumflata are alta viteza fata de cele umflate, astfel detecteaza ca ai pana. Cu accel buton doar resetezi martorul de pana.

 

Daca ai deja bagheta, tot ce trebuie sa faci e sa activezi optiunea din codare.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pentru RDC, defapt e46 nu are senzori de presiune, se foloseste tot de senzorii de DSC iar roata care e dezumflata are alta viteza fata de cele umflate, astfel detecteaza ca ai pana. Cu accel buton doar resetezi martorul de pana.

 

Daca ai deja bagheta, tot ce trebuie sa faci e sa activezi optiunea din codare.

 

Serios, ce entuziasmat sunt...frantics.gif

Si avertizarea pe ce cale vine, vizuala acustica, in ce fel se manifesta?

 

Pfff, tare bine ar fi fost sa am pe cineva in zona care sa stie sa codeze...este greu, ai idee. mai trebuie adaptata mufa masinii in vreun fel la fel ca si la perdeluta sau doar codarea in sine?

Multumesc mult pt pont

 

Link to comment
Share on other sites

Avertizarea e doar un martor in bord insotit de un beep scurt.

 

Nu e greu de codat, te pot ajuta eu daca ai o interfata K+Dcan la indemana.

 

Din cate stiu, nu ai nevoie de nici o modificare a firelor.

 

http://i138.photobucket.com/albums/q250/citra84/RPA2.jpg

 

http://i138.photobucket.com/albums/q250/citra84/RPA4.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Din pacate nu am...insa banuiesc ca orice persoana care se ocupa cu asa ceva ar trebuii sa stie si sa-l rezolve?

Din moment ce ea nu are ca si dotare de fabrica, oare acel martor din bord exista?

Cu aceasta ocazie daca vreun coleg din Dambovita sau din apropiere are la indemana tehnologia si priceperea necesara si vede acest mesaj...solicit ajutordownload.gif

Edited by Sir 10
Link to comment
Share on other sites

Poti face un test de bord sa vezi daca il ai sau nu. 99% e acolo ;)

 

PS: Am cautat DIY-ul cu acest retrofit si se pare ca nu am retinut bine. Trebuie tras un fir, aici ai DIY complet in care ai detalii legate de optiunile care trebuie activate si unde trebuie tras firul (mai exact pinul 40 din mufa de la DSC la pinul 2 din mufa consolei):

 

http://www.zhpmafia.com/forums/showthread.php?11072-OEM-TPMS-Retrofit-The-full-package

Edited by Kenbobo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.