Jump to content

Odata cu vara, merita sa bag si ulei odata cu motorina ?


Recommended Posts

tocmai am schimbat pompa de injectie, si mai mult de 4 ani nu voi mai time masina ...

Si dupa 4 ani o ia altul, crapa ceva in ea si vai de mine ce masini "fiabile" sunt bmw-urile cu pompe noi de motorina.

 

Stai pe motorina, eventual schimba masina cu una cu un motor mai mic. Sau circula mai putin, miscarea face bine.

Link to comment
Share on other sites

Nu-ti bate joc de masina.

Daca nu iti permiti sa cumperi combustibil la masina, ce sa mai vorbim de intretinerea acesteia, mai bine mergi cu mijloacele de transport in comun.

Edited by Kentk
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Tot televizorul este vinovat, zic eu. Acolo a aparut perla asta acum doua-trei luni. Pe afara e veche, francezii cochetau cu ea. Bagau in XUD9 din greu, ala fiind oricum un motor pe viata.

Oricum, cred ca e lamurit acum colegul nostru.

Link to comment
Share on other sites

Merge si la benzina schema asta? Mie imi consuma cam mult, ma rupe :p

Haideti cu o solutie si pentru colegul! :))

 

Acum pe bune, eu ma ingrozesc de pracul auto din Romania. Bmw-uri pe BG si date pe ulei de floarea soarelui...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

"Bogatasu" ala de la Iasi (parca) cu E60-ul alb, tiganit dupa ultima fitosenie, mare gigolo si armasar printre vacaresele din zona respectiva.

 

P.S.: E posibil ca topicul sa fii fost facut la misto. :thumbsup:

Edited by LEOZRX
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am vazut un experiment nedorit cu o cantitate de ulei care a ars in tigaie .... a scos fum suficient incat sa nu mai vezi in bucatarie .In cazul acela uleiul avea aprox 300-350 grade....la temperaturile alea si-a schimbat deja proprietatile ,se putea vedea ca este plin de reziduri.

 

Totusi nu cred ca afecteaza foarte grav componentele care nu ajung la temperaturi mari (ex filtru de ulei)...din ce scriau cei care il folosesc cu o instalatie speciala este chiar recomandat sa fie incalzit pe la 80 de grade inainte sa ajunga la pompa de injectie.....dar ce se intampla cu piesele care ating temperaturi foarte inalte si ajung in contact cu uleiul...Parca temperaturile din camera de ardere al motorului Diesel ajung si la 900 de grade.Nu cred ca face fata la asemenea temperaturi.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nooo, bossulane! Mi se pare corect sa platesc 9000 de euro taxa de timbru pentru o masina luata de la reprezentanta din Rromania si pentru care statul a incasat la vremea respectiva taxe vamale, accize, tva etc. Si asta pentru ca PDL+PSD+PNL+cine dreac' mai e au decis ca nu mai sunt bani acum pentru ca i-au furat in draci anii trecuti iar acum le bate-n poarta foamea.

daca tu ai da 1000-2000, nu zic 9000 de euro cuiva care nu face nimic si te mai si "chisa-n freza" oricand are chef, e treaba ta. Eu, unul... recunosc: am fost bou c-am platit 1200 de euro taxa sa-mi inmatriculez Golful TDi din 2006, dar never again! de banii aia o inmatriculam pe BG cu toate taxele si asigurarile si ma plimbam tot restul anului (vreo 7 luni). Asa... 1200 euro+taxe de numar+CEC+RCA m-au costat niste amarate de placute insemnate cu "RO"

ce treaba are una cu alta ,lasa bulgaria.

baiatu asta zice ca are un 320D adica dizel si consuma prea mult?!?recomand tico la 500 1000 eur are consum rezonabil...sau daca si acolo e prea scump ,bicicleta macar pe distante scurte.

Pe bune acum e prima oara cand aud pe cineva cu dizel ca se plange de consum.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

aia cu Bulgaria am inteles,ma rog ideea e ca ,din pacate pe Bulgaria 75% din masinile inmatriculate sunt niste ghene,si cum romanilor le place sa generalizeze aia e.Se presupune ca pe 320d ala a dat ceva bani in 2007-2008.personal nu m-as baga la testat scheme cu ulei and shit daca producatorul nu a gandit masina pentru asa ceva,sau daca nu a fost testata schema de mai multi oameni inainte.

PS:cost reduction mergi cu RATB:) sau vinzi masina.ma intreb ce facea daca avea vreun 2.2 sau 2.5 (de 3.0 nu mai zic)

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.