Jump to content

Manuala vs Automata


Cristi HML

Ce preferati si de ce?  

1914 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Eu in primul rand am vrut sa evidentiez diferenta de consum data atat de OBC cat si de vizitele in statie.

In plus performanta franari e mai slaba si nu vorbim aici decat de diferenta in general. Cred ca la o automata placutele si discurile se uzeaza mai repede.

Nu stiu nici un sistem automat la care daca iei piciorul de pe acceleratie sa nu plece, cu conditia ca pe directia inainte sa nu fie rampa.

Toate sunt concluzi calde dupa conducerea alternativa a aceluiasi marca/tip de auto doar cu cutie diferita de viteze.

Edited by GTR
Link to comment
Share on other sites

cred ca se refera la faptul ca la o cutie automata normala, in momentul in care opresti, si iei piciorul de pe frana, dar o lasi pe "D", masina o ia putin la "vale"....

207399[/snapback]

dk conditiile ii impun o ushoara franare se cupleaza ambreiajul ...asa stiu eu chiar si in Drive

Link to comment
Share on other sites

Nu e nici un ambreiaj, nu exista asa ceva la steptronic.... Cutia steptronic e cu totul diferita de una manuala. In loc sa aiba pinioane ca o cutie manuala are niste discuri care stau intr-o baie de ulei. E complet diferita de o cutie manuala. Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

atunci cand stai la stop esti in drive si cu picorul pe frana ce se intampla ? poate nu o fi ambreiaj mecanic ca cel de manuala dar ceva este :blink:

211213[/snapback]

 

 

Presiunea de ulei din convertizor este foarte mica la relanti datorita turatiei scazute,deci "iesirea" convertizorului,turbina,nu poate invarti axul principal din cutia de viteze,ca urmare masina sta pe loc sau se misca foarte incet.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

S.M.G. - Secvential Manual Gearbox

Tiptronic is a type of discrete automatic transmission developed by Porsche and used in its vehicles and those of its licensees. A Tiptronic transmission can operate just as the common type of automatic transmission, but it also allows the driver to override the automatic mode by moving the shift lever into a second (Tiptronic) shift gate equipped with two spring-loaded positions: "upshift" and "downshift". Once in this gate, the driver takes over most of the shifting decisions ordinarily performed by the transmission's computer, permitting, for example, the delaying of an upshift for increased acceleration or to increase the braking effect of the engine. On some cars, the upshift and downshift operations can also be commanded by pushbuttons or rocker switches installed on the steering wheel with an optional display in the instrument panel indicating the current gear selection.

 

BMW Steptronic is the registered trade name for BMW's automatic transmission that operates similarly to Porsche's Tiptronic, allowing more control over the transmission, but still employing a torque converter.

 

QUESTIONS?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
hm ma uitam pe e90post.com si uni cu 335i Steptronic scoteau suta 4.9 secunde stock fara Procede[chip de il duce la 350 cai] bmw zice ca scoate in 5.5 secunde foloseau break launching chestia cu picioru pe frana si turezi masina pana in 1500rpm ....deci nu cred ca steptronica e lenta:) daca o dai pe DS e ca si cum ai avea alta masina fata de D .....e mult mult mai agresiva si rapida .... la 0-100km conteaza f mult cauciucurile jantele vremea si pista sau aleea :blink: unde o calci
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
votez cu incredere cutia manuala.... cea automata nu ti ofera placerea de a schimba cand si cum vrei tu.... :)

267067[/snapback]

asa ziceam si eu ... dar cand am vazut steptronic-ul nou am inteles ca este cu totul alta treaba ... iar despre smg nu mai zic :blink: , steptronic-ul te ajuta la nevoie o pui in drive si mergi 3000km vb vine ...fara probleme fara chiar sa atingi schimbatorul. este o diferenta mare intre o cutie automata de care a auzit toata lumea si astea noi de acum eu unul am mai vazut un mercedes vechi nici nu mai situ ce era si un cielo executive cu automata si muream de cap si inima nu schimba nici de-al dracu ... mai ales in oras o omora pe o singura viteza si cand dadea Domnul sa o schimbe tinea 1 secunda fiindca trebuia sa pui frana iar , este diferenta mare intre ce a fost si ce este acum... mai ales cum schimba smg-ul oricata cola ...cafea ai bea si antrenament ai avea si kung fu sa fi facut tot nu ai cum sa schimbi asa de repede ca smg-ul... intr-adevar nu o sa ai niciodata senzatia aia ca schimbi tu vitezele

Link to comment
Share on other sites

Votez pentru manuala chiar daca nu e la fel de performanta ca un SMG dar mie mi se pare ca simt masina mult mai bine cu manuala.

Automatele sunt pentru oameni comozi dar intradevar in traficul din bucuresti e de vis eu personal am ajuns acasa cu febra musculara la piciorul stanga cand a trebuit sa ma duc la bucuresti si sa ma plimb cateva ore prin traficul ala infernal.

Link to comment
Share on other sites

Revin cu informatii...votez pt noua cutie Sport Automata...schimba vitezele in modul manual mult mai repede (f aproape de SMG) si este mai buna pe modul Auto decat SMG in orashe si aglomeratie .

 

Padelele de schimbare a vitezelor nu mai sunt cu + si - , ci doar impingi pt "downshift" sau tragi pt "upshift" , pt a nu mai crea confuzii in viraje . Full manual gbox sucks!

 

http://www.bmw.com/com/en/newvehicles/5ser..._automatic.html

Link to comment
Share on other sites

Bai eu prefer manuala cand am chef nebun de condus si vreau sa simt motorul, ai alte dati imi bag P in ea de manuala in traficul din bucuresti cand ajung acasa cu dureri de picior stang, mai ales cand stai pe vreun pod si mergi cu -1km/h. javascript:emoticon(':bashwall:')
Link to comment
Share on other sites

Bai eu prefer manuala cand am chef nebun de condus si vreau sa simt motorul, ai alte dati imi bag P in ea de manuala in traficul din bucuresti

:blink: chiar e nevoie de limbaj vulgar ca sa te poti exprima? :)

sunt destul semne de punctuatie ce pot fi folosite... :)

Link to comment
Share on other sites

ce ai mah

ce sensibil esti. n-am zis nimic naspa. daca ziceam p... era bine???javascript:emoticon(':twoup:')

mah sa stii ca in comunicare vorbita da bine cate o origine din asta..dar, mah, pe un forum public, mah, care se vrea civilizat da ca nuca in perete, mah. plus ca mai citesc si doamne/domnisoare sectiunile astea...depinde de tine daca vrei sa te complaci in exprimare si depinde de moderatori daca se complac in acceptarea ei. daca ma intelegi. :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.