Jump to content

316i compact..sau ?


Psynthax

Recommended Posts

In primul rand salutare tuturor. Am m-ai citit pe ici pe colo despre bmw 316 motor 1.6 cum ca ar fi "puturoase"...probabil ca si voua cand v-ati luat primul bmw ati fost foarte entuziasmati..cam asa si eu, vin de pe un golf 3 1.8 care fugea cat de cat, nu il iau pt drifturi..impresii..ci doar pt ca stiu ca sunt masini puternice si bune.. si sa fim seriosi..un bmw e un bmw..

 

 

Intrebarile mele ar fi :

 

E chiar atat de lenes acest model? te faci de ras la semafor cu el ?

 

Consuma mai mult de 10 % in oras daca conduci normal?

 

Vreau sa precizez ca vreau modelul compact..momentan imi e indeajuns, doar ca as vrea sa stiu o parere mai experimentata.

 

1200 euro e un pret rezonabil pt un model din 96-98?

Link to comment
Share on other sites

nu as fi asa sigur ca e mai lent decat golf3 de 1.8. golf 3 de 1.8 are doar 90cp fata de cei 100 de pe 316i compact. oricum lenese sunt amandoua deci e prea putin important.

daca ti s a parut golful3 de 1.8 90cp ca se misca bine la fel o sa ti se para si 316.

 

consumul o sa fie cam la fel ca golf, poate putin mai mic.

eu iti recomand sa iei compact 316 de 1.9 benzina 105cai, nu de 1.6.. e motorul de pe e46 nfl si are un cuplu mult mai bun ca 1.6. consumul cam la fel.

Edited by CosminE46
Link to comment
Share on other sites

Marian nu e chiar asa, golf 3 de 1.8 fie el si de 90cp e putoare. Compactul 316i de 1.9 sta mult mai bine atat la cai cat si la cuplu, chiar si suta o face mai repede.

Acum adevarul este ca nici una din masini nu e racheta, sunt simple autoturisme.

 

Te cred Dane, tu ai avut 316i.

 

LE: imi amintesc ca am mers si eu cu un e36 316i inainte sa iau 328-ul si m-a impresionat cat de bine se misca.

Am reusit sa-i dau scart in a 2-a, deci pt oras e ok.

Edited by r0n1n
Link to comment
Share on other sites

Asculta la Stan Patitu': nu-ti lua 1.6. Si mai ales, de ce vrei compact? Ma rog, asta depinde de gusturile tale, nu ma bag.

 

Legat de motor: eu unul am facut prostia sa-mi iau un urs 1.8I si singurul meu regret e...motorul, trebuia sa fie 6 cyl. Poate ca la inceput o sa ti se pare ca se misca bine, dar crede-ma, in nici o luna te plictisesti si iti vine sa-ti bagi unghiile-n gat. Legat de consum? O sa ai consum apropiat de 6cyl, prin oras sa nu te astepti sa scoti sub 10. Un compromis ce-mi vine acum in minte e 1.8IS.

 

Tot asa, am un prieten...si-a cumparat fix o pisica 1.6 compacta...toate lunile ce au urmat s-a necajit ca nu si-a luat 2.5, iar dupa ceva vreme, bani si chin si-a urcat un 2.5. ( iar juma' de ora mai tarziu a facut-o dauna totala-alta poveste)

 

Acum depinde foarte mult si ce vrei tu de la masina, dar cum spuneau si baietii de mai sus, un BMW nu are farmec fara un motor potent. E decizia ta, dar ai grija sa n-ajungi la vorbele mele. :p

Link to comment
Share on other sites

depinde ce vrea ,poti sa pui si mama lui 2.5 la un moment dat te plictisesti de el.cat despre 1,8 pe E30 e ok si ala,nu inteleg ce e cu obsesia asta de 1,8is pe urs ,cand ma gandesc ca eu vreau sa il arunc:)) PS:bmw-urile sunt recunoscute si pentru tinuta de drum,puterea e doar o parte a ecuatiei. Edited by alex230ro
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

vad ca nimeni nu vorbeste de consum.

am avut 316 compact...si dupa 6 luni l-am vandut!

consuma cam 13-14% si asta pt ca era masina pusa la punct.

nu din cauza consumului am vandut-o ci pt ca era o putoare,recunosc ca in prima luna mi se parea racheta.

am vrut sa-i pun motor de 2.0 dar costurile cu suspensia,frane,etc pt modificari nu se justificau.Motorul e intradevar plug&play.

asa ca ia-ti tata macar 2.0 oricum 6 cilindri sa fie.

Link to comment
Share on other sites

Sa inteleg ca nu e chiar o tragedie 316 1.6..e....

Incearca sa fi putin mai atent, am scris ca 316i 1.9 este ok, insa 316i 1.6 e cu dus si intors.

 

316 1.6 are 102cp si 150nm la 3900rpm

316 1.9 are 105cp si 165nm la 2500rpm

 

Ca fost posesor de 316 1.6 pot sa iti spun ca un consum de oras(sibiu) ar fi 10.5

Actual proprietar de 323 2.5 consumul la mers in oras(acelasi sibiu) nu sare de 12

 

Daca tot vrei un 316i macar sa fie coupe, unul stoc si cat mai intretinut, o culoare vie si cat mai shiny.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Eu am 316i e46 nfl. 105cp.

Nu e racheta asta e clar. Dar nu cred ca apoate exista grad de comparatie cu golf. Am avut octavia cu motor 1.8 si stiu ce vb.

Consum in oras 7,4 -9,3 maxim afisat pe bord. In afara orasului am avut si medie de 5,3 bucuresti istambul, bucuresti atena.

Link to comment
Share on other sites

@Ingineru' daca citeai cu atentie, observai ca am vorbit eu de consum...nu se justifica consumul la 1.6, nici la 1.8 de altfel. Ii recomandam si eu sa mearga pe 6cyl.

 

@mihai el nu vorbeste de e46, care are o generatie mai noua de motoare si implicit consum mai mic, el vrea E36.

 

Cel mai bine ar fi, daca ai vreun prieten cu E36 1.6, roaga-l sa te dea o tura sa-ti faci o idee. Eu iti mai recomand inca odata sa alegi 6cyl. O sa te plictisesti foarte repede de 1.6, iar costurile pentru a pune 6cyl...nu e doar motorul, ai de schimbat cutie, diferential, electronica, evacuare, suspensii, frane...

 

Eu unul m-am ars cu 4cyl, acum strang cureaua sa pun 6cyl si nu vreau ca si altii sa faca prostia mea, d-asta tot bat saua...

Link to comment
Share on other sites

important este ce iti doresti de la masina.

atata timp cat omul a fost multumit de golful de 90 de cai o sa fie si de cei 100 de la e36. atata timp cat esti multumit cum merge 316 nu vad care e problema. ce unuia i se poate parea extrem de lent pt altul poate este arhisuficient. important este sa stii de la inceput la ce sa te astepti

 

motorizarea de pe e36 compact de 1.9 316i 105cai este fix aceeasi ca si pe e46. dar trebuie sa cauti compact din 99-2000 ca sa iei 316i cu motorizarea asta. cele mai vechi au de 1.6

Edited by CosminE46
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

mie imi place aici pe forum ca toti dau sfaturi de motoare de 1000 cp ca sa nu te plictisesti, la semafor trebue sa pleci neaparat primul,ca doar ai bmw,6/8cilindri si cumpara piese sechand. La un buget cat are colegul de 1200 euro nu va asteptati sa cheltuiasca imediat 1000 euro pe piese de schimb,care la o masina veche ii cheltui imediat pe consumabile,suspensie si frane,ambreiaj..........
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

mie imi place aici pe forum ca toti dau sfaturi de motoare de 1000 cp ca sa nu te plictisesti' date=' la semafor trebue sa pleci neaparat primul,ca doar ai bmw,6/8cilindri si cumpara piese sechand. La un buget cat are colegul de 1200 euro nu va asteptati sa cheltuiasca imediat 1000 euro pe piese de schimb,care la o masina veche ii cheltui imediat pe consumabile,suspensie si frane,ambreiaj[/quote']

 

Citez:

 

Intrebarile mele ar fi :

 

E chiar atat de lenes acest model? te faci de ras la semafor cu el ?

 

Asta a intrebat colegul nostru, la intrebarea asta am raspuns. Nu ne-a intrebat cat de costisitoare e intretinerea unui BMW...

Edited by Winnetou
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.