Jump to content

E90 2006 - AFk^


AFk^

Recommended Posts

As vrea sa ii pun si cruise control. am gasit piesa, stiti pe cineva care se pricepe sa o monteze si eventual sa o codeze?

 

Un prieten si-a cumparat exact piesa aia, a montat-o si a functionat din prima. A avut erori doar la unghiul volanului, dar s-au sters cu o adaptare volan.

 

A mers fara codare pentru ca masina lui a fost remapata cu softul unei masini mai noi si probabil avea cruise control activat. S-ar putea sa fie la fel si la tine, am inteles ca si masina ta e remapata.

 

Pentru montare, o poti face tu. Dai jos volanul cu surubelnita din dotare si un tub de 16, dupa care piesa aia e prinsa in 4 suruburi. Doar se scoate aia veche si se pune cea noua. Atentie, iti va trebui si plasticul de sub volan, care are loc pentru maneta de cruise control.

Link to comment
Share on other sites

Totusi incearca pe 17.

Eu am 16 pt iarna( rft )si 17 vara (non rft), vreau sa zic ca astea de vara sunt mult mai confortabile decat cele de iarna.

Dunlop este o anv f buna, dar se consuma extrem de repede la un mers sportiv.

 

 

Sent from my iPhone 1s using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Am stat mult si m-am gandit referitor la anvelope/jante. Cred ca raman la 16", pe tabla. Maine ma duca sa fac comanda de anvelope, dar nu prea stiu ce sa iau. Vreau sa gasesc clasa A la consum si aderenta dar nu am gasit edcat marca Bridgestone despre care nu stiu nimic, poate ma ajuta cineva.

 

Pana acum am gasit Dunlop 205/55 R16 Sport BluResponse 91W Clasa B consum si clasa A aderenta si Bridgestone 205/55 R16 Ecopia EP001 91V Clasa A aderenta si consum.

 

Tind spre Dunlop, pentru ca am mai multe cunostiinte care au folosit marca si recomanda cu caldura, de Bridgestone nu stiu mai nimic, desi are clasa A la ambele, aderenta si consum.

 

Decizia am luat-o acum, dupa ce am facut DPF OFF, pentru ca in astea doua zile nu am schimbat sub 4000 ture si probabil nu o sa ma opresc. Vreau comfort maxim, in ciuda aspectului frumos, chiar daca masina are pachet M exterior. Stiu ca multi or sa dea minusuri, dar accept cu placere sugestii pentru jante pe 16 OEM care sa arate bine, momentan eu nu am gasit nimic care sa ma atraga, decat style 194 17" m-au atras, dar nu am gasit nimic care sa imi placa.

 

PS: tin jante pe 19" style 199 degeaba, cu anvelope de vara pentru inca 1-2 sezoane, daca e cineva interesat de schimb cu jante pe 16/17 astept oferte. Daca jantele care le propuneti imi plac si au anvelope minim 5mm si minim 2013 le dau schimb pe schimb cu tot cu anvelope de vara + 2 de iarna, chiar daca jantele care le am sunt undeva la 700 euro SH (doar jantele).

 

PPS: am buget 600 euro pentru 4 anvelope/jante. Poete imi recomandati ceva frumos pe 16 :D

 

Ceva frumos pe 16 nu exista :)

Tu faci ce vrei,dar niste jante pe 16 la packet M, il anuleaza din start.Poti pune unele pe 18,e o mica diferenta intre ele dar se pastreaza aspectul masinii.Totusi,stai in capitala iar drumurile de acolo sunt mult mai bune fata de Cta,unde a rulat cel mai mult timp masina ta.Pot spune ca jantele pe 19 pe care le ai sunt foarte deosebite si destul de rare.Daca iti vindeam masina cu jante pe 16,sunt sigur ca acum cautai ceva pe 19 :)

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ok, atunci raman cu cele de iarna pana gasesc ceva frumos pe 17", dar ce model? 194m ce am gasit au fost ori noi ( foarte scumpe) ori sh foarte zgariate.. Alex_wly le-a gasit la 1600 lei sh dar sunt in stare impecabila.

 

@mgs nu e vorba de 100 lei in plus pe anvelopa, nu ma tine in loc acest aspect ci faptul ca nu gasesc ceva care sa imi placa. Pot de altfel sa pastrez si jantele pe 19" care le am si sa le iau anvelope noi ( ~600 eur) dar am mers cu ele 2 saptamani si chiar nu mi se par confortabile in bucuresti.

 

@cristy7610 stiu ca pierd mult la aspect, si chiar ma deranjeaza, dar am pus in balanta si faptul ca desi stiu fiecare gropita pe drumurile care le fac in oras, tot mai iau cate una doua pe zi (aglomeratie mare, nu prea ai cum sa le eviti).

 

@Beriba, as putea face si eu, dar prefer sa faca cineva care a mai facut asa ceva.

Link to comment
Share on other sites

Style 161 sunt mai elegante, style 188 (am eu) si sunt mai sportive .. Mie imi plac ambelele modele, dar tu cum ai pachet m cred ca se potriveste cele style 194 M cel mai bine, acum tu decizi. (Cred ca cele 194 m sunt mai scumpe)

 

Ai grija cu cele style 188 din anunt, le-am vazut si eu acum cateva luni si e era cam dubios omu'

 

Orice model ai luat eu iti recomand sa le duci la o vulcanizare sa verific sa fie drepte, eu asa am facut.

 

L.E: vezi ca style 161 are cineva pe forum la schimb/vanzare.

Edited by chitsro
Link to comment
Share on other sites

Am gasit 2 modele de jante pe 17. Inca nu am sunat sa vad daca mai sunt disponibile, dar imi plac ambele.

 

Model style 161 si acest model. Care ar da mai bine pe E90?

 

Sunt frumoase ambele seturi.

Poate cu cel cu style 161 reusesti sa faci un schimb si sa iti dea diferenta pentru cele pe 19, vad ca se ocupa cu asta...

Link to comment
Share on other sites

@chitsro nu am gasit nimic cu style 161 pe forum. sunt pe pagina 10 la vanzari... daca gasesti tu poti sa imi dai un link.

 

@mgs, i-as propune, dar omu` sigur e samsar de vitan... cu astia nu prea poti sa te intelegi decat daca iti dau teapa...

 

 

LE: am gasit topicul lui andrei. I-am scris acum, pacat ca nu am ce sa ii dau la schimb, pot doar sa ii ofer bani. Acum vedem daca le da.

 

Am gasit style 185 la schimnb cu ale mele. Sambata ma duc sa le vad in ce stare sunt. Sa mai cer diferenta? Cat?

Edited by AFk^
Link to comment
Share on other sites

Alea cred ca sunt.a schimbat pozele..vezi ca le-a revopsit...i-au picat de pe raft

..a zis el...si se crapase lacul si s-au zgariat destul de urat.nu stiu daca au avut si fisura ceva.eu d'aia am renuntat la ele.aveam si ceva poze de atunci, dar le-am sters

Link to comment
Share on other sites

Unde gasesc sa cumpar si eu prezoane normale pentru e90?

 

Am luat jantele, dar am distantiere si prezoanele sunt mai lungi, nu se potrivesc. Am nevoie pentru toate 4 roti.

 

s-ar putea sa am eu un set, trebuie sa verific

 

distantierele de care sunt? le mai pui pe masina? rolleyes.gif

Link to comment
Share on other sites

Style 116 de la Un utilizator de aici. Jantele sunt impecabile, anvelopele au aproape 7 mm, dot 4713. Am gasit prezoane la un baiate de pe forum care se ocupa cu dezmembrari.

 

Aseara am vrut sa pun jantele pe masina si nu mi-am dat seama ca am distantiere si mi-au cerut 500 lei pentru 20 prezoane :-)) nu mi-a venit sa cred si mi-au zis ca sunt si aftermarket.

Link to comment
Share on other sites

Sincer, nu ma pricep sa iti spun, dar le pastrez pentru cele de tabla pentru iarna. Stiu ca sunt de e60, m-au incantat ca sunt impecabile si au si anvelope aproape noi. Au costat 450 eur. Maine o sa ii fac cateva poze ca ma duc pe la tara la plimbare si o sa fac poze si la jantele pe 19. Modelul asta care l-am luat nu prea ma incanta, dar asta e... Nu prea imi place sa stau sa caut sau sa astept pana gasesc...
Link to comment
Share on other sites

Am atins suma de 1000 euro investiti in masina. O am de 4 luni. Sa vedem ce urmeaza :))

 

Jantele nu mi se mai par asa urate:

 

http://i.imgur.com/uvBPqBa.jpg

 

Rotile sunt prea mult in afara?

 

http://i.imgur.com/VKkncGM.jpg

http://i.imgur.com/DnCvBgH.jpg

http://i.imgur.com/fgLexxj.jpg

 

Scuze, masina este jegoasa, astept sa treaca vremea asta cacacioasa sa ii fac un detailing interior exterior.

 

 

 

 

 

PS: a scazut consumul dupa DPF OFF la 4.9% extern (Bucuresti - Corabia, comune 60km/h - treapta 3 si DN 110km/h treapta 5).

 

In Bucuresti am 6.7 momentan, dar am doar 60km parcursi de la plin facut. Ma astept sa creasca la 8-9 maximum.

Edited by AFk^
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.