Jump to content

Alegere pneuri iarna Bridgestone vs Dunlop


Romaryo36

Recommended Posts

daca iti iei ptr iarna doar 2 noi, cel mai bine ar fi sa le pui pe spate sa ai aderenta. pe fata in zapada nu prea te ajuta daca derapeaza spatele.

ptr vara eu am pus ce i mai bun pe fata ptr directie si frana. pe spate oricum se tocesc mai repede. iar pe ploaie am observat ca tot fata e mai importanta (exceptie in curbe).

ideal e sa ai 4 anvelope bune, dar daca acum nu se poate eu asa am facut pana am reusit sa mi iau set nou complet.

 

le-am pus pe fata pe cele hankook pentru ca au profil foarte bun si dot 2013 , iar pe spate le-am pus pe cele pireli , care au la fel profil bun dar unul dintre ele este tocit pe o parte si face zgomot ( bate). Deci trebuie sa cumpar 2 anvelope noi pentru spate. Sa merg tot pe hankook ? sau sa cumpar continental ts850. Pe mine ma intereseaza foarte mult sa nu se toceasca repede. Locuiesc in Germania in nord si aici nu prea ninge , deci circul cu ele mai mult pe drum umed. Am impresia ca hankook-urile nu prea s-au tocit repede. Deci astept o parere

Link to comment
Share on other sites

parerea mea e ca ce se toceste mai greu are aderenta mai scazuta decat cauciucul care se toceste mai repede. acuma depinde ce te avantajeaza. nu stiu cum e iarna in germania si cum se face deszapezirea.

 

pai la mine aici nu prea este iarna, ninge de cateva ori si pana seara se topeste, deaia spun ca mi-ar trebui niste anvelope sa fie bune pe drum umed , dar si pe putina zapada sa fie bune

Edited by mihaitza123
Link to comment
Share on other sites

am cateva variante.

Continental ts850 - 80euro

Nokian wr d3 - 67euro

Nokian wr d4 - 73euro

 

 

M-am uitat la testele dupa ADAC , continental ts850 ies cam castigatoare.

Nokia wrd3 ,la 67 euro cumpar 4 bucati noi , se merita ? am vazut ca au aderenta foarte buna pe zapada , dar nu si pe umed , ce mi-ar trebui mie.

 

Astept niste pareri , trebuie sa le comand in seara asta :D

Link to comment
Share on other sites

am cateva variante.

Continental ts850 - 80euro

Nokian wr d3 - 67euro

Nokian wr d4 - 73euro

 

 

M-am uitat la testele dupa ADAC , continental ts850 ies cam castigatoare.

Nokia wrd3 ,la 67 euro cumpar 4 bucati noi , se merita ? am vazut ca au aderenta foarte buna pe zapada , dar nu si pe umed , ce mi-ar trebui mie.

 

Astept niste pareri , trebuie sa le comand in seara asta :D

 

Nokian sunt 'best' pe zapada, Continental sunt mai bune pe drum umed.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Pana la urma am ales bridgestone blizzak lm 25 rft,deoarece au o nota foarte buna la franarea si plecarea de pe loc cand vorbim despre gheata...asta e frica mea cea mai mare cu tractiunea spate..gheata....in maxim 2 saptamani o sa le montez ...inca nu au venit si o sa va spun si primele impresii ....comportament autostrada,zgomot si aderenta uscat deocamdata.....sper sa fie o alegere buna Edited by Romaryo36
Link to comment
Share on other sites

Cand am scris pe topicul cu anvelope de vara ca bridgestone sunt varza mi-am luat minusuri kklau, cum zice si arabu, sunt la pret extra high si calitate cel mult la gumele de buget.

 

La gumele de iarna bridgestone sunt ok.

 

Vrei sa sapi in zapada, atunci clar Vredestein sau Nokian, mergi mai mult pe mizga si zapada topita atunci Continental(super bune pentru condus sportiv chiar si iarna)

Link to comment
Share on other sites

The WR D3, for medium-sized and small passenger cars, is designed for economic drivers who value safety, Nokian said. The tire features an arrow-shaped, directional tread pattern with new solutions to actively prevent slush planing.

 

The WR A3, tuned for sensitive driving response even at higher speeds, is for larger and more powerful vehicles. The tire features an asymmetrical tread pattern that enables reliable grip without compromising high-speed driving properties. The inner shoulder design enhances the removal of water and slush. The WR A3 also offers new Silent Groove Design – semi-round cavities on the sides of the tire’s longitudinal ribs, resembling a golf ball pattern – that provides sharper response, higher mileage and minimized noise, Nokian said.

Link to comment
Share on other sites

Cand am scris pe topicul cu anvelope de vara ca bridgestone sunt varza mi-am luat minusuri kklau, cum zice si arabu, sunt la pret extra high si calitate cel mult la gumele de buget.

 

La gumele de iarna bridgestone sunt ok.

 

Vrei sa sapi in zapada, atunci clar Vredestein sau Nokian, mergi mai mult pe mizga si zapada topita atunci Continental(super bune pentru condus sportiv chiar si iarna)

 

de mine sigur nu ai luat, confirm ca bridgestone de vara sunt niste gunoaie supraevaluate..

alea de iarna nu stiu.

la astea de vara de altfel nu au mai schimbat modelul de vreo 5 ani gen.. is vai de mama lor..

poate acu 5 ani erau bune, dar comparate cu ceva nou de la michelin, continental, dunlop.. sunt varza..

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

Salut - de unde va comandati anvelope si jante (tabla)? Recomandati un service ok unde sa le schimb si sa le si tin la iarna?

 

http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre-Tests/#winter

 

Asta e un site de review-uri - au facut tot felul de teste, poate va ajuta..

 

M-as orienta catre continental. Problema e ca am run flat pe 225 45 r17 si nu prea se gasesc run flat-uri si sunt scumpe. Astia vand modele de ani de zile la aceleasi preturi cu care se vand ultimele modele in afara.. sincer as fi tentat sa dau comanda din afara..

 

Cel mai probabil o sa imi cumpar 205 55 r16 ca e mai ok iarna dar nu sunt sigur daca merita run flat sau nu.. dar si daca raman in drum la iarna cand fac pana nu stiu ce fac..

 

Pareri, idei, va rog?

 

Mersi!

Link to comment
Share on other sites

Cica,NOKIAN sunt singurele cauciuce de iarna care au ca indice de aderenta litera A....asta inseamna ca sunt extraordinare in comparatie cu concurenta.

Sunt doar 2 fabrici producatoare,rusia si finlanda...eu zic ca este destul de ok.

Trageti si voi cu ochiul ce zice in filmulet verisorul nostru finlandez Matti.

https://www.nokiantyres.com/winter-tyres/nokian-wr-a3/

Link to comment
Share on other sites

Salut - de unde va comandati anvelope si jante (tabla)? Recomandati un service ok unde sa le schimb si sa le si tin la iarna?

 

http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre-Tests/#winter

 

Asta e un site de review-uri - au facut tot felul de teste, poate va ajuta..

 

M-as orienta catre continental. Problema e ca am run flat pe 225 45 r17 si nu prea se gasesc run flat-uri si sunt scumpe. Astia vand modele de ani de zile la aceleasi preturi cu care se vand ultimele modele in afara.. sincer as fi tentat sa dau comanda din afara..

 

Cel mai probabil o sa imi cumpar 205 55 r16 ca e mai ok iarna dar nu sunt sigur daca merita run flat sau nu.. dar si daca raman in drum la iarna cand fac pana nu stiu ce fac..

 

Pareri, idei, va rog?

 

Mersi!

 

 

eu am luat de pe anvelopejantepromotii.ro

foarte ok tipii. 499 lei michelin alpin 5 run flat

cred ca cel mai bun pret -dot 1915

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Mă piș pe adac,michelin e cel mai bun cauciuc.

Iarna sau vara.

Și allseason.

Bea multa apa, trebuie sa mictionezi foarte mult :)

AutoBild test of winter off-road tyres

ADAC winter tyre test 2014

Winter tyre test by ACE/GTÜ/ARBÖ 2014

Auto Motor und Sport 2012

 

Daca esti nostalgic, caut si un top de acum 4-5 ani, in care Michelin Alpin A4 iesea pe locul 1! thumbsup.png

Edited by mgs
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

La avelopele de iarna eu recomand Michelin Alpin oricare dintre serii, este o anvelopa pe care o am si am avut-o pe alte doua masini si isi face treaba exemplar inclusiv in noroi pe drumuri desfundate.

Revenind la Bridgestone, marca mult hulita aici. Cred ca depinde ce cauti la o anvelopa, de exemplu eu am mers pe Bridgestone Potenza Adrenalin pt ca au talonul mai tare, lucru care le face sa fie mai potrivite condusului cu tenta sportiva. Da, ele sunt mai zgomotoase decat Michelin Pilot Sport deoarece cele din urma sunt mai moi insa nu raspund la fel de bine la inputuri. Vorbesc de anvleope noi, nu ca cele din poza atasata (facuta in urma cu cateva zile) si intocmai colegului sbircris nici eu nu pun mare pret pe testele mai mult sau mai putin obiective si nici pe denumiri pompoase gen: Pilot, Adrenalin, Legend, Excellence, etc.

post-58392-0-42190200-1445324193_thumb.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

am folosit potenza prima data, apoi am pus turanza, rezultatul a fost la fel, au crapat foarte repede

in ceea ce proveste continentalul de iarna am ts830 foarte mulumit de ele, si-au facut treaba foarte bine, urmatorul set o sa fie ts850 sigur

 

nu sunt un nostalgic, sunt receptiv la nou cand apare, mai ales daca e si bunðŸâÂ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.