Jump to content

M550XD


Acero99

Recommended Posts

Nu prea tin cont de niciun istoric la alta masina. O iei de la zero si aia e, valabil si rca si casco.

 

La RCA poti continua cu clasa B/M de la vechea masina, conditia e ca atunci cand faci polita RCA pentru noua masina sa fie deja vanduta cea veche (ai nevoie de dovada instrainarii).

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

La RCA poti continua cu clasa B/M de la vechea masina, conditia e ca atunci cand faci polita RCA pentru noua masina sa fie deja vanduta cea veche (ai nevoie de dovada instrainarii).

 

 

 

Asa e. E stipulata treaba in norma 23 a asigurarilor,la art. 66-68,ceva de genul. Insa putini asiguratori stiu/"vor sa stie" ca poti continua cu B-ul acumulat la cealalta masina,si iti baga B0 pe gat.

Am cautat acum,e vorba de art. 66 alin. 2.

Edited by Cristian.O
Link to comment
Share on other sites

Asa e. E stipulata treaba in norma 23 a asigurarilor,la art. 66-68,ceva de genul. Insa putini asiguratori stiu/"vor sa stie" ca poti continua cu B-ul acumulat la cealalta masina,si iti baga B0 pe gat.

Am cautat acum,e vorba de art. 66 alin. 2.

 

 

Confirm ca se poate fara probleme transferul Bonus/Malus.

Am facut-o saptamana trecuta pentru RCA-ul sotiei la o masina noua.

Au trebuit 2 lucruri:

- copie dupa ultima asigurare RCA (expirata)

- copie dupa actul de V-C al masinii anterior asigurate prin RCA

 

Acum are clasa B10 la masina noua si plateste chiar foarte putin pentru varsta ei :-)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Poate conteaza si cum arata elementul la constatarea de la inceputul politei. Sau poate s-au prostit si ei, experientele mele cu Generali si Allianz sunt singurele ok pe zona de asigurari

Nu conteaza , invoca motive de vechime , inclusiv vopsea originala , sa te tiganesti la o jumatate de usa ce iti spune asta .

Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

Ai apelat la ei pana acum ? Mie mi-au oferit revopsire jumatate de element , moment la care 600 E s-ar putea sa fie degeaba .Inainte erau firma f serioasa .

 

 

Am avut la o alta masina, dar nu am apelat la ei. De fapt, de cand am masini un singur dosar de dauna am deschis la Omniasig dupa primul an la E60 pentru usi dreapta zgariate cu cheia, si asta pentru ca retardatii au dublat polita desi nu avusesem niciun incident.

 

Poti avea casco si cu numere rosii. Se face pe VIN.

 

Asa am facut eu casco in primul an. Sau cel putin atunci se putea.

 

 

Numere rosii nu poti avea decat 3 randuri (cel putin acum), deci nu ai avut cum sa circuli in primul an cu numere rosii. Poate ai avut numere de leasing, si-atunci da, ai avut casco. RCA stiu ca se poate.

 

La RCA poti continua cu clasa B/M de la vechea masina, conditia e ca atunci cand faci polita RCA pentru noua masina sa fie deja vanduta cea veche (ai nevoie de dovada instrainarii).

 

 

Asta e bine de stiut pe viitor. Problema e ca intotdeauna am cumparat, apoi am vandut. Bine, nici nu mi-a spus cineva ca s-ar putea face asta...

Edited by mcliviu
Link to comment
Share on other sites

Asta e bine de stiut pe viitor. Problema e ca intotdeauna am cumparat, apoi am vandut. Bine, nici nu mi-a spus cineva ca s-ar putea face asta...

 

Da, e bine de stiut, tata asa a pierdut bonusul ( B12 sau B14 ): a vandut fosta la cateva luni dupa.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Da mi si mie o adresa si un nr de telefon de la domnul ilie ,de cand il cunosti de cat timp mergi la el colaborezi??de cate ori ai apelat la servicile lui sau rezolvat??sau a fost prin eliminari,ms

 

merg din 2010 , toate masinile au fost reparate la el ( E46 318i - E46 325i - E60 530i - E93 335i - F07 530d - F10 M550xd )

 

nu a fost nimic rezolvat prin eliminare , fiecare defect a fost descoperit si reparat fara a schimba piese la intamplare

 

Garajul este in Ciolpani , are user si pe forum dar nu mai are timp sa fie activ aici , o sa iti las un PM cu numarul de telefon

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.