Jump to content

schimbare distributie - service recomandat


bardcat

Recommended Posts

Salut,

 

Vreau as schimb si eu distributia la un bmw f30 2012, diesel 320.

 

Problema pe care o am este ca nu stiu la ce service sa ma duc, si am de ales intre 2 variante.

 

1. Bimmer service Bucuresti

2. Un baiat Knet John din Targoviste care este super laudat pe un grup de farcebook.

 

Sunt curios ce recomandare imi dati voi, a lucrat cineva cu acest baiat Knet John?

 

Oferta de la bimmer este urmatoarea:

Oferta1 - 4300 lei - piese inlocuite:

Simering Capac Distributie

Roata Lant Distributie

Garnitura Capac supape

Spritiera Ulei

Lant pompa ulei

Filtru Ulei

Ulei BMW

Pinion pompa injectie

Patina Lant Distributie

Sina intinzatoare lant

Sina ghidare lant

Lant Distributie

Lant Distributie

Intinzator lant distributie

Intinzator lant

SAIBA INJECTOR

Patina Lant Distributie

O-RING JOJA ULEI

Total piese: 2696 lei + manopera 1603

 

 

Merci Mult,

Link to comment
Share on other sites

NU bimmer.

Mai bine o schimbi singur decat la ei.

Vorbeste cu Ciupanezu(service premium).

Iesi mai ieftin si chiar pleci cu masina pe roti din service ul lui.

 

 

Sent from my iPhone 1s using Tapatalk

  • Like 3
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

 

2. Un baiat Knet John din Targoviste care este super laudat pe un grup de farcebook.

 

Sunt curios ce recomandare imi dati voi, a lucrat cineva cu acest baiat Knet John?

 

Oferta de la bimmer este urmatoarea:

 

 

Si oferta lui Knet?

Am auzit si eu despre acest baiat,tot pe farcebook,cineva ne poate spune ceva despre el?

Link to comment
Share on other sites

Stie si meserie dar are preturi mari si muuulta vrajeala ca el e singurul care face, singurul care drege, ca NIMENI in Romania nu are scule ca el si alte nebunii d astea. Trebuie sa mai lucreze la abordare are intotdeauna impresia ca el le stie pe toate si toti clientii sunt niste habarnisti. Pe mine cand am avut un valvetronic ma luase cu niste abureli si pe langa asta imi facea japca la piese. Mi a dat niste preturi imense la piese (adaos maree al lui) i am zis ca e mult si daca ma hotarasc sa vin la el le iau eu singur si fac doar manopera. Si m a luat ca el nu lucreaza cu cacaturi aduse de mine, naiba erau niste piese aftermarket p producator... Mi s a parut putin bolnav la abordare. Pe farcebook cine il vn de bine? Ca are asa atitudine vine unul cu un defect si zice ca stie ce are masina, doar el o poate face in Romania, dar nu spune ce are ori vii la el ori pa :))))))))
  • Like 5
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Si oferta lui Knet?

Am auzit si eu despre acest baiat,tot pe farcebook,cineva ne poate spune ceva despre el?

 

in toate postarile lui se vede din satelit o aroganta ...care iti taie din elan!!!!

o fi el ok...dar comportamentul lasa de dorit !

Link to comment
Share on other sites

Cel din targoviste am vazut ca are N47 garla zi de zi la schimbat distributie si ia 3000 lei pt tot din ce scrie el. N-o fi asa mare scofala, dupa ce faci 1,2 dupa le faci brici. Service Scream (Tezparii) bmw le zice, daca e acelasi cu john sau cum l-o chema. Edited by Andrei_VUV
Link to comment
Share on other sites

Stie si meserie dar are preturi mari si muuulta vrajeala ca el e singurul care face, singurul care drege, ca NIMENI in Romania nu are scule ca el si alte nebunii d astea. Trebuie sa mai lucreze la abordare are intotdeauna impresia ca el le stie pe toate si toti clientii sunt niste habarnisti. Pe mine cand am avut un valvetronic ma luase cu niste abureli si pe langa asta imi facea japca la piese. Mi a dat niste preturi imense la piese (adaos maree al lui) i am zis ca e mult si daca ma hotarasc sa vin la el le iau eu singur si fac doar manopera. Si m a luat ca el nu lucreaza cu cacaturi aduse de mine, naiba erau niste piese aftermarket p producator... Mi s a parut putin bolnav la abordare. Pe farcebook cine il vn de bine? Ca are asa atitudine vine unul cu un defect si zice ca stie ce are masina, doar el o poate face in Romania, dar nu spune ce are ori vii la el ori pa :))))))))

 

ai pus punctul pe "i" !

 

cu putina rabdare si documentare garla...se gasesc si alti oameni care sa faca treaba buna si la preturi ok !

Link to comment
Share on other sites

Cel din targoviste am vazut ca are N47 garla zi de zi la schimbat distributie si ia 3000 lei pt tot din ce scrie el. N-o fi asa mare scofala, dupa ce faci 1,2 dupa le faci brici. Service Scream (Tezparii) bmw le zice, daca e acelasi cu john sau cum l-o chema.

Service Scream (Tezparii) bmw nu e acelasi lucru cu Knet john

Link to comment
Share on other sites

Am luat si eu legatura cu el(Knet John) zielele trecute si mi-a facut o oferta de genul :

 

- Schimb simeringuri supape

- Schimb garnitura capac culbutori

- Schimb distributie

 

Pret total cu manopera inclusa: 2150 lei.

 

Nu mi se pare scump, doar ca nu a vrut nici in ruptul capului sa-mi spuna ce marca vor fii piesele pe care mi le pune. (la distributie ma interesa in mod special)

 

Arogant nu a fost cu mine, cel putin pe chat pe fb, dar am citit putin pe profilul lui si nu prea mai inspira incredere ce e drept.(din cauza arogantei) <_<

 

Avand in vedere ca trebuie sa fac un drum destul de lung pana la el, am ales sa caut in alta parte, undeva mai aproape.

 

Masina: E46 316i 2003 FL (valvetronic)

Link to comment
Share on other sites

Am luat si eu legatura cu el(Knet John) zielele trecute si mi-a facut o oferta de genul :

 

- Schimb simeringuri supape

- Schimb garnitura capac culbutori

- Schimb distributie

 

Pret total cu manopera inclusa: 2150 lei.

 

Nu mi se pare scump, doar ca nu a vrut nici in ruptul capului sa-mi spuna ce marca vor fii piesele pe care mi le pune. (la distributie ma interesa in mod special)

 

Arogant nu a fost cu mine, cel putin pe chat pe fb, dar am citit putin pe profilul lui si nu prea mai inspira incredere ce e drept.(din cauza arogantei) <_<

 

Avand in vedere ca trebuie sa fac un drum destul de lung pana la el, am ales sa caut in alta parte, undeva mai aproape.

 

Masina: E46 316i 2003 FL (valvetronic)

 

 

Cum naiba doar 2150 de lei? Numa piesele din distributie costa vreo 2000 de lei. Mie mi-a zis ca tot kitu de distributie coasta 4300 de lei. E ceva suspect la mijloc... ?

Ahh si apropo cum adica ce marca sunt piesele... nu sunt originale OEM ?

Edited by bardcat
Link to comment
Share on other sites

Cum naiba doar 2150 de lei? Numa piesele din distributie costa vreo 2000 de lei. Mie mi-a zis ca tot kitu de distributie coasta 4300 de lei. E ceva suspect la mijloc... ?

Ahh si apropo cum adica ce marca sunt piesele... nu sunt originale OEM ?

Ce inseamna originale OEM?

Link to comment
Share on other sites

Cum naiba doar 2150 de lei? Numa piesele din distributie costa vreo 2000 de lei. Mie mi-a zis ca tot kitu de distributie coasta 4300 de lei. E ceva suspect la mijloc... ?

Ahh si apropo cum adica ce marca sunt piesele... nu sunt originale OEM ?

 

La modelul meu, maxim 5-600 lei sunt piesele pentru distributie (Febi e undeva la 400 lei tot kit-ul, Ruville 550, SwaG 4-500).

Garnitura Capac culbutori -> 200 lei Victor Reinz (dar gasesti si mai ieftin).

Supape simeringuri ... nu stiu pret. (am auzit ca undeva la 600 lei ar fii cu manopera cu tot, fara chiulasa jos)

 

Pretul nu e mic deloc (si daca pune ce e mai scump, desi e clar ca pune maxim Febi, tot iasa bine el).

Edited by hf_now
Link to comment
Share on other sites

@bardcat

Nu pune OEM John asta..

Am vb cu cineva caruia i-ar fii spus ca-i pune Febi...nu a fost de acord, a vrut sa-i puna macar Swag. Knet s-a suparat si nu l-a mai primit ca si client. :frantics:

 

Aaa si mi-a mai spus ca noarmal ar costa 2600 lei, doar ca daca fac si schimbul distributiei si schimbul simeringuri impreuna si cu piesele lui, imi face reducere 450 lei.

Link to comment
Share on other sites

@bardcat

Nu pune OEM John asta..

Am vb cu cineva caruia i-ar fii spus ca-i pune Febi...nu a fost de acord, a vrut sa-i puna macar Swag. Knet s-a suparat si nu l-a mai primit ca si client. :frantics:

 

Aaa si mi-a mai spus ca noarmal ar costa 2600 lei, doar ca daca fac si schimbul distributiei si schimbul simeringuri impreuna si cu piesele lui, imi face reducere 450 lei.

 

Cam ciudat ce imi zici tu, el m-a asigurat ca in oferta de 4300 de lei pune OEM. Cum as putea sa ma asigur ca pune OEM si nu facaturi?

Link to comment
Share on other sites

Sincer cu un E46 m-as risca la el, dar cu un E90 sau F.. nu prea m-as baga'. (nu inspira incredere deloc din cauza comportamentului)

Una peste alta, poate face treaba buna omu' ... pana nu avem un caz concret, nu putem sa-i facem reclama proasta din punct de vedere al serviciilor.

 

@bardcat si nu numai...

Daca alegi sa mergi la el ... iti recomand sa fii de acord cu tot ce zice/face(ii sare tandara repede din ce-am auzit). Daca te stii calm, poti sa mergi, daca esti mai agitat din fire si iti place sa-i dai indicatii/pareri mecanicului John, ar fii de preferat sa mergi in alta parte. :rolleyes:

 

Ar fii ok daca ar spune o parere cineva care a fost la el. Sigur a fost cineva ... era si un topic pe undeva in care se discuta despre schimb simeringuri la el.

Link to comment
Share on other sites

Sincer cu un E46 m-as risca la el, dar cu un E90 sau F.. nu prea m-as baga'. (nu inspira incredere deloc din cauza comportamentului)

Una peste alta, poate face treaba buna omu' ... pana nu avem un caz concret, nu putem sa-i facem reclama proasta din punct de vedere al serviciilor.

 

 

 

personal, nu ii fac reclama PRO/CONTRA !

Link to comment
Share on other sites

Service Scream (Tezparii) BMW imi rezolva mie diverse...

 

asa apar pe farcebook...vad ca fac multe distributii..cred ca vreo 3000 de lei este costul. Sunt foarte priceputi,doar sa aiba timp de tine...eu ma duc cu tot felu de maruntisuri :))

 

Totusi...ce e cu isteria asta cu schimbatu distributiei. Cum va dati voi seama la 2.0D ca trebuie schimbata distributia.....e doar paranoia sau chiar sunt simptome..... am avut si eu 2.0 d si nu mi-a trecut niciodata prin cap sa schimb distributia

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Pai voi nici nu stiti diferenta dintre OEM si OE, evident ca discutia naste controverse.

OEM => fabricate direct de catre producatorul masini (BMW in cazul nostru)

OE => compatibile (TRW,FEBI,etc)

 

Teoretic pretul OEM este mai mic decat OE deoarece acesta ajunge din fabrica direct la client (fara intermediar), practic este gresit, deoarece marci precum QWP au o calitate si un pret ... care tinde catre "putin".

 

Corect ?

 

N-am stiut treaba cu febi si Swag. :unsure:

Edited by hf_now
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

@bardcat

Nu pune OEM John asta..

Am vb cu cineva caruia i-ar fii spus ca-i pune Febi...nu a fost de acord, a vrut sa-i puna macar Swag. Knet s-a suparat si nu l-a mai primit ca si client. :frantics:

 

Aaa si mi-a mai spus ca noarmal ar costa 2600 lei, doar ca daca fac si schimbul distributiei si schimbul simeringuri impreuna si cu piesele lui, imi face reducere 450 lei.

Swag si Febi este acelasi lucru.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.