Jump to content

Schimb placute frana bmw f30


Recommended Posts

ok ,sa te bucuri de frane bune si bravo ca te ai apucat singur

nu o fac niciodata, dar nici nu ma duc la reprezentante sa dau 1000 lei pe un schimb numai pe fata ,originalele in cutie bmw aveau stanta textar ,cutie sigilata si erau duble la pret ! probabil 135 lei era cutia de carton cu sigla bmw ! am luat brembo si sunt super-multumit. daca stiam ca e tuica veneam sa te ajut ,macar iti tineam suruburile in mana ceva de genu :)

Edited by Vik71
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ok ,sa te bucuri de frane bune si bravo ca te ai apucat singur

nu o fac niciodata, dar nici nu ma duc la reprezentante sa dau 1000 lei pe un schimb numai pe fata ,originalele in cutie bmw aveau stanta textar ,cutie sigilata si erau duble la pret ! probabil 135 lei era cutia de carton cu sigla bmw ! am luat brembo si sunt super-multumit. daca stiam ca e tuica veneam sa te ajut ,macar iti tineam suruburile in mana ceva de genu :)

 

ms :) ! , orium vad ca senzorii sunt modelul vechi ! , adica nu mai sunt consumabili ! daca ai grija sa nu ajunga la ei atunci nu mai trebuie schimbati .. cred ca doar ii scoti din mufa sa vada calculatorul ca s a schimbat si pe urma resetare din bord ... poate gresesc dar eu asa am facut si a fost ok

Edited by wtww
Link to comment
Share on other sites

la toate marcile e la fel . placutele 50% din pret cutia cu sigla de original alti 50%

cu senzorii asa e ,daca nu s a ajuns la ei ,sunt salvati . la e90 320d stiam inca din DE ca trebe musai sa schimb full placute fata, spate fara amanari , mi a arata mecanicul ca numa vreo 2000 km mai faceam si se ajungea la senzor

Link to comment
Share on other sites

Pt cine inca nu stie...BMW nu fabrica piese, doar le asambleaza. Piesa ORIGINALA este pura iluzie, bani aruncati pe etichete.

 

da da , ai dreptate , de ex luneta mea este sisecam-duracam si are si sigla bmw :))) adica made in turcia :))

Edited by wtww
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Poti sa le schimbi lejer la seria 3 pentru ca nu ai frana electrica de mana.

 

Este un canal care face videouri pe un f30 328i, este foarte bun baiatul si are filmulete de calitate : Kies motorsports

 

Uite si filmuletul, este la fel si pe spate :

 

Ca si piese, recomand doar originale. Vezi ca cei de la bimmer service au deschis magazin online si daca iti faci cont au preturi foarte bune ( cu 10% mai mici decat la autokarma de exemplu).

 

Bafta!

 

 

Salut, unde pot gasit magazinul online bimmer?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Din ce stiu eu, ala e ulei direct de la reprezentanta, nu contrafacut la 30 de lei litrul.

Vezi ca parca daca iti faceai cont aveai preturi mai mici

 

 

E acelasi ulei necontrafacut, cu pret dublu si putin. De ce sa il iei cu 35 de lei cand poti sa dai pe el 90, sau chiar 120 la reprezentanta, nu?

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

E acelasi ulei necontrafacut, cu pret dublu si putin. De ce sa il iei cu 35 de lei cand poti sa dai pe el 90, sau chiar 120 la reprezentanta, nu?

 

Ai dezgropat mortiifrantics.giffrantics.giffrantics.gif

 

Nu bag mana in foc pentru nimeni dar am tras cu ochiul la un schimb de ulei si pe butoi scria importator bmw group romania bla bla si o adresa. Mai mult nu stiu. Sunt convins ca este si overpriced ca de, trebuie sa traiasca si ei

Link to comment
Share on other sites

Ma intreb, cum a-ti ajuns sa va contraziceti mai mult pentru ulei decat pentru lichid de frana care trebuie schimbat la fiecare 2 (doi) ani!? :frantics:

 

:offtopic:

Apropo de ulei, BMW nu mai foloseste/pune oficial decat ulei facut de Shell, de unde atata durere de cap; ce, cautati la dealer!? Poate numai daca masina e in garantie, altfel e talharie la buzunare, oriunde in lume, nu doar in Romania!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cand am cumparat masina am facut revizia la reprezentanta. Motorul a devenit zgomotos si parca fara vlaga. Am mers pe la 2 3 mecanici sa vad ce are si unu a zis sa schimb uleiul. Avea un Castrol la butoi de 60 litrii. Imediat dupa schimb motorul a revenit la normal si torcea placut. Asa ca, scump si prost nu imi mai trebuie. Cred ca un service de cartier e mai ok la mentenanta uzuala.

De schimbat lichid de frana nici vorba. Eu unu chiar nu mai am incredere in reprezentanta.

Sa nu mai vorbesc de servicii care nu sunt deloc premium. Lasi o groaza de bani la ei si nici macar o cafea nu vezi. Platesti si manusile de lucru la suprapret. DezgustĂŁtor!

Edited by Injectoru'6
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.