Jump to content

Jante si cauciucuri


StefanD23

Recommended Posts

Salutare,

 

Pentru ca vine iarna am si eu o intrebare, am cautat inainte de a posta, dar nu am gasit nimic relevant :)

Detin un F30 xDrive si as vrea sa-mi achizitionez niste jante pe 17, am gasit pe OLX niste jante de seria 5 - F10, au ET 30 si 8J, din ce am citit astea sunt admise aici tot astept un feedback de la voi, intrebarea mea este: este vreo problema daca cauciucurile sunt de dimensiunea 225/55/17? Pe stalpul masinii nu sunt aceste dimensiuni pe jantele de 17, sunt doar 225/50/17 sau 255/45/17.

 

Multumesc si o zi buna!

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Pe langa faptul ca masina nu a fost proiectata pentru dimensiunea aia, avand ulterior ceva probleme cu stabilitate si citirea reala a kilometrajului... Daca te prinde un politist poti ramana fara talon si sa primesti si o amenda.

 

Vezi daca te ai gasit sa dai sfaturi, te ai trezit cu un minus laugh1.giflaugh1.giflaugh1.gif

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Si eu caut roti de iarna, insa nu as trece la alt balon. Influenteaza modul in care este citita viteza, nu cu mult dar va exista o abatere.

Jantele de serie 5 au si alte dimensiuni, iar anvelopele cu balon 50 nu par sa mearga pe 8J...informatie citita pe un site, ce e drept.

 

Cum nu am gasit jantele care imi plac (model 413) la un pret convenabil, cred ca imi voi lua doar anvelope (225 20 17 RTF cum da producatorul) si le voi pune pe jantele existente (414) cel putin iarna aceasta.

Link to comment
Share on other sites

Nu poti pune de f10! Mergi doar pe ce recomanda bmw.

Chiar daca jantele sunt compatibile, anvelopele vor avea talonul mai mare, ceea ce duce la o eroare a km si duce si xdrive-ul in cap. :thumbsup:

Practic nici 100km nu vei merge ca vei avea eroare si trosnituri pe cutia de transfer.

Edited by Stormzor
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Intrebare: Anvelopele Run Flat se preteaza la schimbare sezoniera? Tre sa merg la o vulcanizare mai deosebita? Este prima masina cu Run Flat si oricum la precedenta aveam doua randuri de roti. Nu gasesc jantele care imi plac, iar la dealer sunt 2.000 euro cu tot cu anvelope. Ar fi ceva reduceri, aflu saptamana viitoare...

Ma gandeam sa iau anvelopele de iarna si sa le pun pe jantele actuale si sa mai vad dupa: fie imi iau jante cand apare o oportunitate, fie schimb cauciurile, fie iau jante de 18 pentru vara...Opinii?

Edited by Tarabostes
Link to comment
Share on other sites

Vara: anvelope vara mai late.

Iarna: anvelope iarna, indicat este sa nu fie late.

 

Fiecare stie ce prioritati are. Nu ma risc cu ceva ce nu are prea mult sens si ma poate afecta destul de mult.

 

Runflaturile sunt foarte rigide pentru drumurile noastre. In alte tari este total altceva, la noi nu iti ofera placere.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

RunFlat-urile raman, nu am loc pt rezerva, iar in kit-urile de pana nu am incredere prea mare.Dilema era mai simpla, pot schimba runflat-urile toamna/primavara pe aceleasi jante? Sau li se afecteaza cumva structura la jantare/dejantare mai frecventa?

Nu sunt acum in mood-ul necesar sa dau 9.000 de lei pe un set nou de roti, jante SH cu senzori nu prea am gasit, iar rotile complete sunt supraevaluate si cu anvelope relativ uzate....

2.500-3.000 de lei pe un set de anvelop ebune pare sa fie cea mai inspirata alegere...

Link to comment
Share on other sites

Intrebare: Anvelopele Run Flat se preteaza la schimbare sezoniera? Tre sa merg la o vulcanizare mai deosebita? Este prima masina cu Run Flat si oricum la precedenta aveam doua randuri de roti. Nu gasesc jantele care imi plac, iar la dealer sunt 2.000 euro cu tot cu anvelope. Ar fi ceva reduceri, aflu saptamana viitoare...

Ma gandeam sa iau anvelopele de iarna si sa le pun pe jantele actuale si sa mai vad dupa: fie imi iau jante cand apare o oportunitate, fie schimb cauciurile, fie iau jante de 18 pentru vara...Opinii?

 

Ca sa le schimbi, intreaba daca au echipament pentru runflat. Este tot o masina clasica de vulcanizare, insa are in plus niste subansamble care sunt necesare la RUNflat (RSC).

Vezi si daca levierul pe care il baga sub anvelopa este protejat cu un plastic, astfel risti sa iti zgaraie janta.

Run Flat urile sunt mai tari ca si gume si se schimba putin mai greu.

De aceea, eu nu as recomanda sa le pui pe aceleasi jante per sezon.

 

Vezi si ce scrie pe stalp la masina pentru winter, sunt dimensiuni recomandate. :thumbsup:

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Evident ca merg jante de 17, merg si de 18 si de 19 pe F30 chiar daca pe talon la mine sunt doar 16. Aceasta prostie fara margini a fost corectata de la modelul nou...

Recomandarea pt 16 e strict cauzata de obtinerea unui consum cat mai redus.

 

E complicat cu 2 seturi de jante pt ca trebuie sa muti senzorii (daca ai) de fiecare data. Sau sa cumperi 2 randuri de senzori. Destul de costisitor.

Eu am facut asta mai mult pt ca nu imi placeau jantele cu care a venit si am luat unele care imi plac pt vara.

Edited by kickazz
Link to comment
Share on other sites

Recomandarea pt 16 e strict cauzata de obtinerea unui consum cat mai redus.

 

Iar obligativitatea vine din cauza emisiilor de CO2, care cu jantele pe 16 sunt mai mici, nu cât să ajungi furnal, normal, doar că 1g CO2 contează se pare la RAR

Edited by deeJayOg
Link to comment
Share on other sites

uite aici ET-urile pentru seria 3

poate iti ofera mai multe optiuni in cautari

 

Salut...

Unde ai gĂŁsit tabelul asta? Caut jante pe care sa le folosesc la iarna pe F36 si nu stiu exact ce este recomandat.

 

Nu se pot pune de ex 7.5x17 ET37 Ăâ˘i pe fata Ăâ˘i pe spate cu 225/50/17?

Edited by razvanli
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.