Jump to content

Recomandare achizitie f31 - Diesel


FKR

Recommended Posts

Va salut.

Caut recomandari legate de achizitia unui f31. Am buget 10.000€ in care nu stiu daca ma incadrez si de aceea apelez la voi. Nu ma pricep la masini si nu stiu daca ofertele de pe olx corespund cu realitatea sau e prea frumos sa fie adevarat. Cu alte cuvinte, vad multe f31 318d (si 320d dar mai rare) in jur de 10.000-11.000 euro si ma intreb daca au ceva probleme sau accidentate sau cine stie ce sau care e smecheria cu ele. Inca nu m-am apucat sa vad masini dar saptamana asta o sa incep sa ma duc sa vad, pana atunci dati-mi niste sfaturi.

Link to comment
Share on other sites

FĂŁrĂŁ a fi cârcotaș sau catalogat drept invidios, mie la 10000 euro mi se pare greu sĂŁ gĂŁsești o mașinĂŁ care sĂŁ aibĂŁ un numĂŁr de kilometri decent și/sau sĂŁ fie fĂŁrĂŁ vreo daunĂŁ destul de importantĂŁ ĂŽn istoricul ei.
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Poti incepe prin a NU avea incredere nici in 5% din ofertele de pe OLX/autovit.Orice masina de care esti interesat trebuie sa o verifici la reprezentanta, intai seria de sasiu daca corespunde rulajul real cu cel declarat si apoi masina in sine pentru orice alta problema.

 

haha da, oricum eu in general sunt sceptic, d-apai cu samsarii de pe olx.

 

FĂŁrĂŁ a fi cârcotaș sau catalogat drept invidios, mie la 10000 euro mi se pare greu sĂŁ gĂŁsești o mașinĂŁ care sĂŁ aibĂŁ un numĂŁr de kilometri decent și/sau sĂŁ fie fĂŁrĂŁ vreo daunĂŁ destul de importantĂŁ ĂŽn istoricul ei.

 

apreciez sinceritatea, si mie mi se pare suspect, tocmai de aia ma sfatuiesc cu voi

 

 

Eu am avut la vânzare un f31 316d, la aprox 11000 euro si ~155000 km, in stare foarte buna, si unele dotãri interesante si nu m-a sunat nimeni pt cumparare, doar oferte cu schimburi ( de la Logan, la hale metalice )

 

si ce s-a intamplat cu el?

crezi ca lumea evita f31 din cauza ca e break? sau ca in cazul asta 316d e o motorizare slaba? ce alte cauza crezi ca au fost?

Link to comment
Share on other sites

Nu mai vorbiti prostii, hai paote ca 10 mii e putin, dar cu 11 mii sigur gasesti un f31 decent. Da,normal ca va avea spre 200 k km, normal ca nu va fi full extra, dar nici sa zici ca nu gasesti nimic ok nu e corect. Asta pentru ca suntem in 2019 si deja preturile la f30 au scazut considerabil chiar fata de vara trecuta.
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eu am avut la vânzare un f31 316d, la aprox 11000 euro si ~155000 km, in stare foarte buna, si unele dotãri interesante si nu m-a sunat nimeni pt cumparare, doar oferte cu schimburi ( de la Logan, la hale metalice )

 

Eu nu inteleg nebunia asta cu hale metalice. M-au sunat cred vre-o 3, unul foarte insistent ca imi construieste ce vreau eu. Am inceput sa nu le mai raspund pe OLX.

Link to comment
Share on other sites

Eu am luat acum fix un an si 2 luni de pe olx un f30 din 2012 cu 220k reali verificati in reprezentanta si am dat pe ea 10 mii euro fix ! , daca cauti gasesti si masini ok chiar si pe olx ! , pot sa spun ca masina este ok , am schimbat distributia preventiv ! ( nu era nevoie ! ) 2 bucsi si placute frana , in rest nu am ce sa ii fac , ruleaza impecabil !

 

CONCLUZIA ! , daca cauti gasesti chiar si in ro masini bune DAR trebuie cautat si vizionat macar 3-4 maisini , eu asa am procedat !

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

haha da, oricum eu in general sunt sceptic, d-apai cu samsarii de pe olx.

 

 

 

apreciez sinceritatea, si mie mi se pare suspect, tocmai de aia ma sfatuiesc cu voi

 

 

 

 

si ce s-a intamplat cu el?

crezi ca lumea evita f31 din cauza ca e break? sau ca in cazul asta 316d e o motorizare slaba? ce alte cauza crezi ca au fost?

 

Am renunțat sa o vand.

O voi folosi eu pana trece de 200.000 km ( acum are 160.000 ), si o voi vinde la momentul respectiv.

Legat de putere, e simplu, re-softare si e rezolvata problema

 

Poti incepe prin a NU avea incredere nici in 5% din ofertele de pe OLX/autovit.

Orice masina de care esti interesat trebuie sa o verifici la reprezentanta, intai seria de sasiu daca corespunde rulajul real cu cel declarat si apoi masina in sine pentru orice alta problema.

Pai in afara de OLX/Autovit, unde altundeva sa cauti masini in țarĂŁ?

Link to comment
Share on other sites

cred ca poti lua un F31 316d cu 10.000 euro; e o masina foarte ok, in 95% din cazuri puterea iti va ajunge; poti incerca sa iei una de la licitatii, sunt destui care aduc la comanda.

partea proasta e ca adusul unei masini din germania costa ~1000 euro, fie ca masina e 10000 euro, fie ca e 30000 euro.

Link to comment
Share on other sites

Eu am luat x3-ul actual de pe autovit de la o firma ( am aflat dupa ) adusesera 5 suvulete , n-am gasit o alta masina asemanatoare ca si dotari si cerinte nici macar afara , din noiembrie si pana azi masina merge impecabil ( n-am verificat-o nicaieri ) .

 

Doar eu ce m-am uitat putin asa la ea si a condus-o proprietarul putin pe soasea ca sa vad cum ruleaza masina, e drept n-a fost nici ieftina sau sub pretul pietei si era proaspat adusa din Belgia, dar sa zici ca nu gasesti masini ok pe autovit mi se pare ciudat , poate doar daca cauti ieftinizir si atunci da , asta ar fi sfatul meu , nu cautati sa luati masini sub pretul pietei, in plus un bmw chel din punctul meu de vedere .. nu merita, mai bine o skoda sau logan nou :p

 

altfel vad ca exista ceva oferta in gama asta de pret :

 

https://www.autovit.ro/autoturisme/bmw/seria-3/?search%5Bfilter_float_price%3Afrom%5D=9000&search%5Bfilter_float_price%3Ato%5D=11000&search%5Bfilter_enum_fuel_type%5D=diesel&search%5Bnew_used%5D=on

Edited by Krebs
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Tu crezi cĂŁ doar softul e diferența? Eu cred cĂŁ și multe piese din jur sunt dimensionate pentru puterea aceea. Ăți poate reduce sensibil fiabilitatea, pĂŁrerea mea.

 

E un risc pe care fiecare si-l asuma sau nu.

La celelalte masini ale mele mi l-am asumat, si nu am avut nici o problema.

Probabil si aceasta va fi resoftata in curand

Link to comment
Share on other sites

F31 am cumparat in noiembrie

191 mii km

automata, interior bej, incalzire in scaune, cruise control,pdc

scaune NU sport - dezamagire maxima. Scaunul (sport) de pe opel era mai confortabil decat asta stock de pe bmw.

Navi micut, se poate inlocui pt aprox 500 euro cu unul mare

Masina era neagra, adusa din olanda ( dar inmatriculata in DE )

Am cumparat-o din romania la pretul de 11 000.

A mai urmat distributia : 4000 ron ( ulei + distributie + manopera )

 

Masina e 320ED , dar urmeaza sa ii fac saptamana viitoare soft. Nu ca ar fi nevoie, dar daca se poate, facem.

 

 

Ca parerea personala: La 11 000 se poate lua f11 din germania, foarte bine dotat, doar ca an undeva la 2011 maxim. Am preferat anul 2013 in ciuda confortului mai sporit. Nu stiu daca am facut bine sau nu. 10 000 mi se pare cam putin pentru un f31/f11 . Succes la cautari !!

 

Ce n-am stiut eu: 320 ED = un 320 cu soft mai redus : 163 cp, dar cuplu de la 320.

320 = 184 cp.

Edited by AddVl
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.