Jump to content

Pareri motor B57


Injectoru'6

Recommended Posts

si eu sunt tentat de B57.nu cred ca sunt prea multi pe aici cu motorul asta; e destul de nou, inca nu prea au aparut problemele; e bazat in mare masura pe N57, si are foarte multe elemente comune cu B47, inclusiv galeria de admisie "imbunatatita"

 

am gasit pe net specificatia motorului B57

"http://www.bimmer fest.com/forums/attachment.php?attachmentid=766361&d=1517879202"

 

scoateti voi spatiul dintre bimmer si fest, altfel corecteaza forumul.

Edited by wolfenstein99
Link to comment
Share on other sites

Buna treaba asta cu PDF. Mulțumesc.

La prima vedere pare mai evoluat ca si control. Ce nu mi-a placut sunt injectoarele piezo care la VW cad cam des.

Am mai citit pe un site ca poate dezvolata aproape 400HP dar are 4 turbine. Prea multe turbine cam sug viata din el si este posibil sa apara probleme prematur.

Vad ca este un trend sa ajunga viata unei masini 5 ani maxim. Cred ca BMW imi prevesteste ca o sa am parte de bunastare si nu o sa imi mai pese ca se strica masina dupa 2 ani. Daca se strica iau alta ca doar imi voi permite. Mulțumesc BMW pentru viitorul luminos.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Vad ca sunt destul de rare B57 dar cei care le conduc le lauda.

 

"Having now owned N57 and B57 engines, back-to-back, I must say that I’m much preferring the new B57. It’s far smoother and quieter, and the sound that it produces gives it that more modern sound - if you know what I mean. It’s just generally more refined and an excellent match for the X3. The way it propels the car along makes driving it a real pleasure whether in town, country, or on a motorway."

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Motorul este relativ nou. Este din 2015.

 

Nu crapa asa repede, masinile abia au iesit din garantie... Probabil ca la cat de nou este, nimeni nu i-a gasit pana acum vreo buba.

In plus, nu este atat de comun din acelasi motiv... mai ales in Romania

 

Cat despre N57... are distributia similara cu N47 dar fiindca nu sunt la fel de comune, nu prea s-a plans lumea la fel ca la N47

Edited by Drey
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Salutare. Ma cam bate gandul sa schimb masina. Citeam ca seria G are ceva probleme cu plasticele la interior si alte chestii. As vrea sa am noul motor B57 (da raman fac diesel) pe un L10 LCI. Oare exista asa masina? :)) M-am uitat si nu prea am gasit si am zis sa intreb aici in speranta ca stie cineva. Edited by Andrei525
Link to comment
Share on other sites

La prima vedere pare mai evoluat ca si control. Ce nu mi-a placut sunt injectoarele piezo care la VW cad cam des.

 

 

BMW are injectoare piezo inclusiv pe seria N, si nu prea am auzit sa dea rateuri semnificative.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Este un motor ok, consuma mai putin decat n57. E putin mai galagios la relantii decat n57, cred ca presiunea mai mai mare in injectoare de aici sunetul. Pica galeria de admisie cel putin pe primii ani de fabricatie, alte probleme nu am auzit, nu am intampinat. Galeria am schimbat o si eu pe la 125 de mii de km. 

Per total cred ca este mai reusit decat n57, nu am auzit sa aiba probleme grave, dar este si relativ de mai putin timp pe piata. Eu vorbesc de varianta de 265 cp, nu de cele cu mai multe turbine.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 8 months later...
  • 5 months later...

Pai presupun ca B58 pe o masina de 2 tone si ceva scoate niste consumuri care ar fi greu de digerat, pt mine ca sunt chitros.:))

Acum vreau sa va ma intreb ceva, N57Z - ala cu 313 cai e predispus la problema cu cuzinetii? si inca o intrebare, la N57 a fost remediata aceasta problema, daca da incepand cu ce an?

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Mircea-Si said:

Pai presupun ca B58 pe o masina de 2 tone si ceva scoate niste consumuri care ar fi greu de digerat, pt mine ca sunt chitros.:))

Acum vreau sa va ma intreb ceva, N57Z - ala cu 313 cai e predispus la problema cu cuzinetii? si inca o intrebare, la N57 a fost remediata aceasta problema, daca da incepand cu ce an?

Cu cat mai multe turbine cu cat e mai predispus sa se duca cuzinetii. Toate cu n57 au risc, orice an ar fi.

  • De acord! 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.