Jump to content

cosmetizare interior e60


Victor.Balanar

Recommended Posts

Salut.Zilele acestea m-am hotarat sa apelez la o spalatorie unde oamenii au scule profesionale sa pot curata scaunul de la sofer,dar nu au reusit nici ei,desi seful de acolo parea contrariat pt. ca mi-a spus ca au venit masini mult mai murdare si au scos scaunele luna,dar a recunoscut ca niciodata nu a facut bmw-uri ci doar mercedes si audi.Dupa ce s-a chinuit aproape 4 ore cu tot felul de lichide+aspiratul prin injectie-extractie tot nu au reusit sa scoata murdaria din scaun.De ce la alte masini se curata interioru usor si la bmw-uri e cu bataie de cap?Mentionez ca de ieri de cand am spalat-o a stat cu geamurile deschise toata noaptea pana azi la ora 12.00 si tot nu au iesit petele de pe scaun dar stofa s-a uscat.I-am spus sefului lucrarii de acolo, a venit personal s-a uitat si nu i-a venit sa creada.A motivat ca mizeria care a ramas in scaun ori a iesit din burete ori neamtul a mai pus o husa cusuta peste cea initiala ceea ce nu prea cred ,deja e absurd.precizez ca interiorul il am din textila.Nu este piele.Iar mizeria din scaun nu este ulei sau vaselina,e pur si simplu murdarie care daca incerci sa o cureti se pateaza si mai rau stofa aceea,ies alte pete din stofa,nu inteleg de ce.Nu mai spun ca si pe spate mi-a patat bancheta.Cei care au 5er cu interior textil s-a mai confruntat cineva cu asa ceva?Nu stiu ce fel de stofa e pe scaunele alea ca daca incerci sa pui detergent mai mult le patezi.Fericiti sunt cei care au piele in interior :(

din dorinta de a face tot interioru sa fie bec totul uite ca mai mult am gresit.Exsista spalatorii mai bune sau pot sa-mi iau gandul?

p.s s-a laudat ca aspiratorul care l are e cateva mii de euro...

post-96090-0-49306800-1568545640_thumb.jpg

post-96090-0-32514000-1568545650_thumb.jpg

post-96090-0-84499600-1568545702_thumb.jpg

Edited by Victor.Balanar
Link to comment
Share on other sites

scaunul din dreapta+bancheta din spate sunt relativ ok,dar dupa ce a pus solutie pe scaunul de la sofer aproape ca s-a inegrit,si nu arata asa.uitati diferenta.Mai bine stateam cuminte ,dar am crezut ca daca are aspirator profesional o sa fie ok mai cu seama ca pana sa incep operatia l-am intrebat dinainte sa inceapa si mi-a promis ca mi-l scoate zapada.dar uite ca mai mult mi l-au patat.Nici nu mai imi trebuie cosmetizare auto pe viitor m-am lecuit.

p.s> nu am sa inteleg niciodata ce fel de stofa este pe scaunul acela de mai mult se pateaza cand pui detergent+solutie de curatat.In ultima instanta cred ca am sa incerc sa-l curat cu peria de sarma sau foarfeca:)

post-96090-0-36765000-1568717749_thumb.jpg

Edited by Victor.Balanar
Link to comment
Share on other sites

mi-au spus ca au pus dilutie foarte concentrata de 1:1 in aspiratorul acela.Seful de acolo mi-a zis ca pe viitor o sa se gandeasca mai bine daca mai primesc seria 5 la curatat.De altfel omul nu a vrut sa-mi ia nici un ban,desi eu am vrut sa platesc munca de 4 ore cat s-au chinuit.Eu sunt singurul client la care nu a iesit bine,altii oameni cu audi sau mercedes au plecat toti multumiti de acolo.mi-au zis ca au venit masini de 70-80000 euro la curatat si au plecat toti multumiti doar eu sunt oaia neagra :)

Asa m-am gandit si eu ca poate nu au folosit bine aparatul acela,sau e scaunul meu ciudat.Seful de acolo a fost total contrariat de masina mea.

voiam sa mai aduag ceva.Pe timpul curatarii, baiatul a folosit manusi pt. ca din ce am inteles de la el asa de concentrata a fost solutia incat fara manusi ii ardeau mainile efectiv.

Edited by Victor.Balanar
Link to comment
Share on other sites

mi-au spus ca au pus dilutie foarte concentrata de 1:1 in aspiratorul acela.Seful de acolo mi-a zis ca pe viitor o sa se gandeasca mai bine daca mai primesc seria 5 la curatat.De altfel omul nu a vrut sa-mi ia nici un ban,desi eu am vrut sa platesc munca de 4 ore cat s-au chinuit.Eu sunt singurul client la care nu a iesit bine,altii oameni cu audi sau mercedes au plecat toti multumiti de acolo.mi-au zis ca au venit masini de 70-80000 euro la curatat si au plecat toti multumiti doar eu sunt oaia neagra :)

Asa m-am gandit si eu ca poate nu au folosit bine aparatul acela,sau e scaunul meu ciudat.Seful de acolo a fost total contrariat de masina mea.

voiam sa mai aduag ceva.Pe timpul curatarii, baiatul a folosit manusi pt. ca din ce am inteles de la el asa de concentrata a fost solutia incat fara manusi ii ardeau mainile efectiv.

 

 

Poate solutia flosita a fost prea concentrata si ti-a atacat meterialul. Deja daca ii arde mainile omului iti dai seama ce face in contact cu orice suprafata.

Link to comment
Share on other sites

Un APC nu iti va arde mainile nici daca il folosesti concentrat, doar ca daca il folosesti in dilutii foarte mici, ramane lipicioasa suprafata, cleioasa, din cauza asta trebuie sa respecti dilutiile date de producator. Cine stie ce au folosit ei, degresant, soda :)) la spalatorie se practica.

El zice ca s-a folosit dilutie 1:1 in aspirator. Pai ti-a imbacsit tot buretele. Clatirea cum a facut-o daca in aparat avea solutie?

Edited by Alexandru'
Link to comment
Share on other sites

Adrian exact asa a fost si la mine simptomul,ca de aia s-au mirat si aia de la spalatorie.Dupa ce au pus solutie pe scaun si au inceput sa frece mi-au aparut niste pete negricioase din senin.Au iesit din stofa

Mi-au spus la sfarsit ca si culoarea gri care o am este dificila.Asta e..

Edited by Victor.Balanar
Link to comment
Share on other sites

Cauta pe cineva care se pricepe sa dea tapiseria jos de pe scaun si incearca sa o speli separat,s-ar putea sa iasa petele alea.

asa mi-au sugerat de la spalatorie ce zici tu,dar ce fac stau sa caut pe cineva care se pricepe sa desfaca tesatura de pe scaun?Si crezi ca o mai coase cineva inapoi ca in fabrica?Intru deja in altele

Link to comment
Share on other sites

am luat o perie simpla din baie si am frecat scaunul aprox 20 min fara nici o solutie nimic,pe uscat.A iesit din scaun un nor de praf fin alb.N-am avut rabdare sa frec mai mult,dar cred ca daca imi dedic o zi intreaga s-ar putea sa ma descurc singur.Dupa 20 min de frecat pe uscat uitati cum arata scaunul.Unele pete au ramas nu cred ca am sanse sa le scot pe alea la perie,dar grosul a iesit.Cei de la spalatorie nici macar nu mi-au facut operatia asta sa curete si cu peria uscata dupa uscare.

post-96090-0-23938300-1569081822_thumb.jpg

post-96090-0-37951300-1569081830_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.