Jump to content

E46, 325xi, black


pvsilviu

Recommended Posts

Pana acum au dat jos cardanul mare care are joc in cruci (pana nu lamurim cu el, nu vor sa umble si la cutie). Patronul de service spune ca nu are incredere in reconditionare.

Va cauta unul sh pe internet.

 

Ce ziceti, exista undeva, o firma care reconditioneaza si o stiti ca serioasa?

Link to comment
Share on other sites

De 6 ani de când am mașina cred ca am fĂŁcut aprox 20 unghiuri, mașina asta trage dreapta dintotdeauna, nu rau, ĂŽnsĂŁ pe autostrada se simte cel mai bine, ai luat mana de pe volan, in 2 secunde incepe sa se ducĂŁ in dreapta usor.

 

La ultimul unghi mi a zis ca roata fata dreapta este deplasata cu 10 mm mai ĂŽnspre fata decât aia din stânga sau ĂŽnspre spate, nu mai țin minte, ĂŽnsĂŁ inclusiv aparatul i a dat un fel de notificare in care i a spus asta ĂŽnainte sa printeze axele.

 

De curiozitate te intreb, anvelopele se toceau neuniform?

 

Asta e temerea mea, aveam anvelope noi, sambata le-am dat jos si le-am pus pe cele vechi (care au uzura 20%), nu se vedeau urme de uzura, dar na, 3k km, doar.

Nu pot spune ca-mi place sa traga dar pot sa merg asa fara probleme, daca in rest nu se intampla nimic.

Link to comment
Share on other sites

2 cruci x 380 + 1 echilibrat x 400 = 1160

 

Una era praf.

 

Cel tarziu marti sunt cu ea in probe. Abia astept.

Bafta la echilibrat.

La mine nu am reusit sa l echilibrez din

 

pacate.

 

M am bucurat ca iau crucea ieftin, dar intr un final am platit mai mult.

 

Am luat alt cardan de aici de pe forum sh si mergea ca noua, vreo 350 ron am dat pe el.

 

L am montat singur ca devenisem expert, cred ca l am dat jos de 4 ori in total.

 

Tare stresanta vibratia la diferite viteze…

Link to comment
Share on other sites

Nu fusei, :), ca nu fu gata.

 

A venit cardanul ieri, pe la pranz, dar patronul a uitat de masina. Acum, de dimineata, o baga la montaj, dupa, urmeaza probele. Asa e cand esti sigur de ceva.

 

Ma uitam pe real oem si se pare ca are doar 2 cardane, nu 3, cum credeam eu. Oricum si celalalt are tot 2 cruci (deci, daca nu e ok, tot 1160 lei + taxe transport).

Link to comment
Share on other sites

Pe romaneste, am facut un kkt cu mot.

 

 

Masina, pot spune ca nu mai poate fi folosita. Pe langa faptul ca vibreaza inca de la plecare, la 80 zici ca se destrama.

 

Bucuresti zice ca nu a fost montat corect, Craiova zice ca nu-i echilibrat bine. Eu, la mijloc, cu 1200 lei cheltuiti, deja.

Maine pleaca iar la Bucuresti, pentru verificare.

 

Bufnitura, la schimbarea vitezelor este in continuare.

 

In concluzie, pentru o foarte mica vibratie, pe la 90, a f...t un cardan, sau o gramada de bani, ca trebuie sa o rezolv intr-un fel sau altul.

 

 

Asa e cand te mananca in c.r: o dusesem pentru roata dreapta fata dar nu, batman trebuia sa faca o lista cu alte probleme de rezolvat.

 

Deh, patronul de service m-a avertizat sa nu-l reconditionez si ca cautam unul sh.

 

Mor de ciuda, la masina asta nimic nu iese bine din prima.

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu ce se poate gresi la demontare/montare (cei din Bucuresti l-au intrebat pe seful service-ului daca rulmentul nu e cumva montat invers; au verificat si era ok).

 

Sper ca motivul sa fie o eroare de comunicare si, din graba, sa nu-l fi echilibrat. Luni, dupa amiaza, era o frenezie sa-l impacheteze si sa-l predea curierului (cardanul sosise la ei in curte, vineri dimineata). Altfel, daca l-au echilibrat si a sosit asa la Craiova, slabe sanse ca a doua oara sa iasa ceva bun.

 

Maine dupa amiaza, in mod normal, va pleca spre Bucuresti, ajunge vineri, se apuca luni si mai bifam o saptamana.

 

 

 

Cardan sh pentru 325xi nu am gasit in Romania, la 250 lei nu stateam pe ganduri sa incerc.

Link to comment
Share on other sites

Salut,

Nu am citit chiar tot, dar bufnitura cel mai probabil este de la bucsile diferentialului, in special cea mare.

Mai pot fi si cele de la cadrul pe care e prins diferentialul dar nu cred ca sunt atat de duse incat sa faca zgomot, oricum de verificat si alea.

Sau poate fi joc in diferential (backlash), dar asta se manifesta mai mult la plecari de pe loc.

 

Exista posibilitatea ca cei de la service sa il fi montat aiurea.

Cardanul e echilibrat intreg, iar cand se monteaza de obicei trebuie sa il faci in doua, apoi daca nu au mai tinut cont de semne, sau nu au fost prezente, e posibil sa fie cauza.

Eu l-am scurtat la cineva in brasov, iar cand mi-a dat cardanul a spus ca a fost echilibrat, iar la montare sa fie pus cum l-a marcat(avea dungi pe el unde se imbina)

Edited by bogdanx
Link to comment
Share on other sites

Sunt legat de maini si de picioare.

 

Am auzit de vreo 2 ori in Craiova verdictul asta, nimeni, insa, nu s-a inhamat sa o urce pe elevator si sa se apuce de treaba. Parca e nava cosmica, asa fug toti de ea.

 

Cei de la actualul service au sustinut ca are joc in cardan (si nu doar in cel in cauza, ci si in cutia de transfer si in planetare). Au fost tot timpul destul de superficiali, repet, parca e nava cosmica (sefu, ai joc in cutie, in planetare ... si plecau de parca era ciumata). Doar seful lor a tratat-o cu seriozitate, chiar a zis azi dupa ce a condus-o, ca e masina adevarata, dar ... :)

 

Ramane de vazut ce vor spune cei de la Bucuresti, chiar nu ma pricep, insa, cand va veni, voi vorbi cu patronul sa-l monteze altcineva. Cand l-au demontat, eu l-am vazut intreg, nu stiu cum e la montaj.

 

Nervii mei, banii mei ... asta e, insa e pacat de masina, serios vorbesc. L-am intrebat pe patron daca are rugina pe dedesubt si a zis ca e ok. Super motor, super masina, mecanicii, vai de steaua lor, fara suparare.

Edited by pvsilviu
Link to comment
Share on other sites

Nu ai cum sa gresesti, vin la 90 grd toate crucile, daca incerci sa le pui 1mm cum spun multi mai la stg mai la dreapta nu intra, canelurile sunt proeminente si nu st atat de fine incat sa permita cuplari intre ele din mm in mm

O salti si misti inainte inapoi de cate o roata daca ai joc in diferential se aude si se si vede

Cuplajele de cauciuc dintre cutie si cardan daca sunt fisurate provoaca vibratii , au sageti pe ele ca sa nu le montezi invers, orice mecanic stie asta

Fara sa o salti pe elevator sainvarti de toate cele si sa faci proba in mers de la 20 la 130kmh nu o sa vezi ce huruie si e cardan bate sau planetara , sau rulment la intermediar, app vezi ca unii sunt atat de prosti ca nici nu aliniaza intermediarele corect , daca il pune stramb in ceva timp se slabeste cauciucul si se rupe sau incepe sa bata cloncane la plecarea de pe loc

Edited by BOASKA
Link to comment
Share on other sites

Da.. si eu am luat Cardan la E60 cu 250-350, eu nu aveam nimic la mașina ĂŽnsĂŁ mi a zis cineva ca se blocheazĂŁ uneori când ĂŽl ĂŽndoia gen când era jos, uneori se bloca si trebuia mișcat puțin ca sa fie inapoi indreptat, inclusiv BucșĂŁ aia de cauciuc de langa diferențial, la mine era mult mai moale, pot zice ca am luat unul destul de nou fata de al meu, nu am sesizat nimic ca si diferenta pentru ca nici ĂŽnainte nu avea nimic.. dar am zis sa fie ok.

 

1200 lei mulți bani.. sper ca ai fĂŁcut la o firma serioasĂŁ, cel mai probabil problema este de la cei de la București, nu ai ce sa greșești la montaj. In cel mai bun caz ĂŽți recuperezi banii de la cei de la București.. dar asa e când reconditionezi piese la o firma, ca ĂŽntotdeauna vor da vina ĂŽntre ei si te chinui sa o rezolvi cu cine chiar a gresit.

 

Bufnitura aia daca nu e din bucse sa nu fie chiar din diferențial.. nici nu știu ce sa zic atâta timp cat nu pot sa vad exact cum face in realitate.

Edited by WIN60
Link to comment
Share on other sites

Oricum, si daca o fac si daca nu o fac acum (ma refer strict la cardanul asta), pana la primavara nu mai umblu la ea.

Ma documentez bine, adun piese si o duc in Bucuresti.

 

 

Cei de la firma de cardane au zis sa vin cu masina sa o evalueze si sa o demonteze/monteze ei, insa nu m-am nimerit nici eu, nici baiatul meu, liberi.

Cert este ca asa era mai bine, acum e prea tarziu.

Desi, parca vad ca dupa cateva pase, tot asta se va intampla.

Edited by pvsilviu
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.