Jump to content

schimbare distributie bmw f30 320d


botosanibmw

Recommended Posts

@seaman nu e chiar o graba, mai stau, am 182k deocamdatĂŁ si niciun sunet. Am fĂŁcut deja reparatia pe recall.

 

@bimmer90f30 uite, chiar cei de la Autobavaria din Bistrita au avut un caz luna trecuta. Eu ce sa mai cred? Chiar nu vorbesc aiurea ca sa ma aflu in treaba.

 

b1d5b16ebf13bec29b783fd7a57ed397.jpg

ebb1307bf9df47a709b6e656e1080284.jpg

Link to comment
Share on other sites

La Bistrita 3700 e strict schimb distributie,fara ulei,fara saibe injectoare.Altii pe la Bucuresti aveau oferta de 3500 doar 2 lanturi,fara lantul de la pompa.de ulei.4500 e un pic fortat pretul ,sa zic asa,eu am facut la Alba cu 3500 tot ce a enumerat si la Botosani.Acu omu poate sta prost cu timpul si a referat sa o faca la el in oras.

Cine mai schimba doar 2 lanturi la Bucuresti?

Link to comment
Share on other sites

Patina aia face parte din distributie, nu? ce mi-e ca in cazul asta nu a apucat sa se rupa lantul, dar s-a infundat sorbul de ulei. Sunt si alte cazuri pe net citite/vazute. Nu sustin ca B47 e la fel de pacatos ca N47 in privinta distributiei, dar chiar daca statitic vorbind sa zicem ca doar 0.1% din motoare sunt afectate, e destul de nasol cand te afli printre cei 0.1%. La urma urmei fiecare face cum considera, doar zic ca e bine sa ai buget pentru asa ceva.
Link to comment
Share on other sites

Arata super ok distributia nu imi explic decat ca de vina ar fi schimbul de ulei la 30k

Si intinzatorul este hidraulic? Vad ca nu preseaza pe patina, in mare nu e de speriat schimbul de distributie , cale ptr axe sa ai , motorul cum iese pe sus sau pe sub masina?

Link to comment
Share on other sites

Masina are 183000 km. Nu am putut sa-mi dau seama daca este mare diferenta dupa curatarea galeriei. La noi la BT ploua de doua zile, si cum carosabilul este ud,si foarte aglomerat traficul, inca nu am putut sa o fortez.Eu cred ca o diferenta trebuie sa fie,trage mai mult aer acum dupa curĂŁțare

 

Motorul se scoate de pe masina pe sus, nu pe dedesubt!

Edited by botosanibmw
Link to comment
Share on other sites

Nu am intrebat cat mai ducea. Am schimbat-o si gata. Am intrebat inainte de a schimba distributia daca se aude ceva zgomot de lant,a spus ca nu. Dar au avut clienti la care nu se auzea nimic, si in cateva zile a crapat distributia. Asa ca am mers pe ideea ca paza buna trece primejdia, si am schimbat distributia Edited by botosanibmw
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
  • 2 months later...

Galeria de admisie la F30 N47D20.

La 230.000 km am curatat galeria. Era pe jumatate opturata. Senzorul din galerie era total acoperit. Nu mai dadea nicio valoare reala. Am inlocuit garnitura cu clapete (OEM). Celelalte componente erau curate. Garnitura a costat 250 lei. Manopera cred ca tot atat. Curatarea galeriei 100 lei.

Apoi, am resetat cu ISTA (am interfata mea) toti senzorii si tot ce am gasit ca se putea reseta. Dupa resetare am facut adaptari. E un meniu care le face pe toate in acelasi timp.

Dupa operatiunile astea, consumul a scazut considerabil. La 100 km/h pe autostrada consuma 3,9.

Motorul a devenit mult mai silentios. Din cabina abia se aude. Multi pasageri au presupus ca motorul este pe benzina.

Demarajul s-a imbunatatit considerabil. La kickdown nu mai are aproape deloc lag. 

Am resoftat-o la 216 CP, stage 1.

Am folosit ulei original BMW si am incercat si cu Divinol. Asta din urma nu mi se pare OK chiar daca este fabricat in Germania. La rece fluiera turbina. Cu uleiul OEM nu fluiera.

Divinolul e mult mai ieftin dar nu cred ca e potrivit pentru BMW.

Am mai avut E90 si E91, ambele LCI cu acelasi motor. Toate au avut galeriile infundate. Este o problema intalnita la toate N47 pe care le-am avut. Inainte de curatare, parea ca am motor de tractor.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.