Jump to content

Anvelopele fara Run-Flat strica cutia de transfer. Mit sau realitate?


Recommended Posts

10 hours ago, tzucul said:

Sa nu creada cineva ca,cutia de transfer pica doar din cauza anvelopelor.Sa nu uitam totusi ca e un ansablu de piese care la fel ca si un motor sau cutie de viteze poate sa se strice din varii motive dar bineinteles ca majoritatea dau vina pe anvelope.

Nu crapa, dar niste anvelope neadecvate sigur ajuta sa crape mai repede... marketing sau nu, pe langa anvelope corecte si din cand in cand si un schimb de ulei, sigur ajuta la mentinerea cutiei de transfer in parametrii cat mai buni 🙂

  • De acord! 2
Link to comment
Share on other sites

Salutare tuturor, revin cu update! Am ridicat masina de la service, gata, nu mai tremura si nu mai trepideaza in nicio treapta, nici pe accelerare, nici pe decelelare, Merge impecabil ca atunci cand am luat-o 😄 A naiba masina mereu ma lasa fix inainte sa plec in concediu cand parca simte ca am bani in cont de cheltuit. 

  • Like 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, six in line said:

Salutare tuturor, revin cu update! Am ridicat masina de la service, gata, nu mai tremura si nu mai trepideaza in nicio treapta, nici pe accelerare, nici pe decelelare, Merge impecabil ca atunci cand am luat-o 😄 A naiba masina mereu ma lasa fix inainte sa plec in concediu cand parca simte ca am bani in cont de cheltuit. 

Ce a avut ?

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, minu94 said:

Felicitari! Ma bucur ca ai rezolvat-o 😄 

Costul chiar a fost decent, presupun ca a ajutat faptul ca ai dus-o imediat

Salut, nu stiu sa-ti zic, mi-au zis ca avea joc in ea, inclusiv flansa aceea din capatul cutiei de transfer care si ea a fost schimbata. Acum merge ft bine, sunt multumit. Pai 2500 ron vs 13000 ron cat costa una noua, e ft ok. Pe OLX am gasit la dezmembrari cutii de transfer dar nu stiam in ce stare sunt. Asa am reconditionat-o pe a mea si am garantie 1 an fara limita de km. Oricum sper sa nu mai tin masina asta atat pt ca a imbatranit si sa fac ITP-ul anual nu-mi plake. 

  • Like 1
  • De acord! 2
Link to comment
Share on other sites

Salut,
Am discutat cu un expert de la Michelin, am fost la BMW si s-a rezolvat. Vibratia nu era de la tipul/profilul cauciucurilor. Era de la uzura mai mare pe spate care intra in conflict cu repartitia standard a tractiunii pentru xDrive (de la 0/100 pana la 50/50). Am schimbat cauciucurile din fata in spate si imediat vibratia s-a redus drastic. Mi-au spus ca dupa 500-1000km o se stabilizeze complet. Greseala mea ca nu am fost atent. Cand am fost sa verific echilibrarea trebuia sa le si schimb, la vulcanizare mi le-au pus pe cele mai bune pe fata si ar fi trebuit pe spate...🤔

Deci atentie la uzura!

Alte concluzii din discutiile cu ei:

1. Runflat nu e decat recomandare ca sa nu stai "proprietar de BMW" in mijlocul drumului ca nu ai roata de rezerva iar cu kitul nu merge.

2. Steluta (*) e obligatorie doar daca folosesti cauciucuri diferite fata/spate, din cele permise.

3. Daca ai geometria corecta, jantele OK, roti echilibrate si corect umflate si folosesti 4 cauciucuri identice (model/dimensiune/profil), pot fi de oricare dar neavand performante omologate(distanta de franare) e pe riscul tau. Cutia de transfer insa nu e afectata daca mentii tot timpul cauciucurile cu aderenta mai buna pe spate.
Zi cu spor.

  • Like 3
  • Thanks 3
  • De acord! 1
  • Hot!! 1
Link to comment
Share on other sites

In plus, uzura de pe cele doua axe nu trebuie sa fie mai mare de 50% (axa spate vs. axa fata). In principiu da, merg si alte cauciucuri, dar trebuie sa fie de calitate (stiu multi proprietari de xdrive cu cauciucuri china care au avut probleme mari si de tot felul). Presiunea in roti trebuie monitorizata atent, geometria facuta la modul serios. Altfel, masina o sa tremure in toate felurile la accelerari si in final o sa strice cutia de transfer.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, alex230ro said:

Pai, cam la orice 4x4 ar trebui rotite anvelopele adica aveam asta la Patrol care are un sistem 4x4 nepermanent 

Sa stii ca tatal meu o facea cu sfintenie si pe Dacia, pe vremea lui raposatu'... Nota ce si cum, si rotea periodic pneurile dupa un algoritm recomandat.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, SilviuT said:

Salut,
Am discutat cu un expert de la Michelin, am fost la BMW si s-a rezolvat. Vibratia nu era de la tipul/profilul cauciucurilor. Era de la uzura mai mare pe spate care intra in conflict cu repartitia standard a tractiunii pentru xDrive (de la 0/100 pana la 50/50). Am schimbat cauciucurile din fata in spate si imediat vibratia s-a redus drastic. Mi-au spus ca dupa 500-1000km o se stabilizeze complet. Greseala mea ca nu am fost atent. Cand am fost sa verific echilibrarea trebuia sa le si schimb, la vulcanizare mi le-au pus pe cele mai bune pe fata si ar fi trebuit pe spate...🤔

Deci atentie la uzura!

Alte concluzii din discutiile cu ei:

1. Runflat nu e decat recomandare ca sa nu stai "proprietar de BMW" in mijlocul drumului ca nu ai roata de rezerva iar cu kitul nu merge.

2. Steluta (*) e obligatorie doar daca folosesti cauciucuri diferite fata/spate, din cele permise.

3. Daca ai geometria corecta, jantele OK, roti echilibrate si corect umflate si folosesti 4 cauciucuri identice (model/dimensiune/profil), pot fi de oricare dar neavand performante omologate(distanta de franare) e pe riscul tau. Cutia de transfer insa nu e afectata daca mentii tot timpul cauciucurile cu aderenta mai buna pe spate.
Zi cu spor.

Multumim mult ca ai impartasit si cu noi ce ai aflat! Ma bucur ca ai rezolvat

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Am facut 6000 km cu Michelin CrossClimate 2 si am avut ocazia sa conduc si pe zapada , si zapada cu gheata si sincer nu am simtit nici o diferenta ca sunt all season . Excelent se comporta si la franare . Masina nu da socuri in cutie chiar daca sunt fara steluta . Sunt foarte multumit de ele si cred ca au fost alegerea potrivita .

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.