Jump to content

Anvelopele fara Run-Flat strica cutia de transfer. Mit sau realitate?


Recommended Posts

Am zis si eu mai sus ca am normale xl de iarna cu steluta la xdrive si nu am probleme. Ceva au cele cu steluta fata de cele fara:))  au diametru perfect, nu stiu exact. Dar cert e ca normale fara steluta am vazut la mai multi ca au avut probleme la xdrive.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Sa nu le fi luat SH cum se tot practica...

Ceva ce clar nu voi nega este ca la cele cu steluta ai asigurarea ca a fost facut un control de calitate mai riguros deci sunt sanse mai mari ca anvelopele sa fie cu adevarat egale in diametru.

Uite chiar aici pe forum un caz unde desi anvelopele sunt acelasi model, dimensiune, realitatea este alta: 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, minu94 said:

Si in aceeasi masura cunosc si eu oameni care nu au avut probleme cu Xdrive si anvelope non runflat. Eu ce as sfatui, desi suna ft prostesc si stiu asta, cand se cumpara anvelopele sa fie masurate personal la ruleta si sa se asigura ca diametrul tuturor este la fel cu o dif max de 1%.

Problema vine in general de la anvelope cu quality check facut prost

Cand mai pun mana pe un BMW nou cu xdrive si anvelope cu steluta fara runflat fac poza, sa vedeti. Ultimul model a fost un seria 3 g20 2.0d cu xdrive care avea hankook cu steluta fara runflat

Vezi ca din 2021, Hankook produce OETs special pt mai multe BMW-uri. Nu te-ai uitat tu bine dar nu vin din fabrica orice model Hankook, sunt UHP OETs special facute pt Bmw, care sunt practic certificate.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Hai sa va spun si experienta mea cu x-drive. 
Imi place sa testez f multe lucruri pe pielea mea, acum vb strict doar de anvelope. 
Am pus pe masina in “halul” urmator:

4 buc rft cu *: 3 bridgestone, 1 conti, vara.  La o plecarea de pe loc mai agresiva sau cu volanul virat chiar si la viteza mica dadea socuri in cutie grav. 

4 buc michelin vara non rft, non XL, non *, dar cu inscriptia AO, pe drum drept merge bine, la viraje usoare dar accelerate si la plecari mai agresive dadea socuri. 


4 buc nokian non rft, non *, dar xl nu aveam nici o problema. 
Toate cele enumerate mai sus erau 245/45 R18

4 buc Conti 235/50R18 rft vara cu inscriptia MO, fara steluta, masina ruleaza brici, fara socuri. Chiar mai confortabila decat cu 245/45 R18. 


4buc Michelin iarna 245/45r18 non rft, fara *,cu XL, masina ruleaza bine, confortabila, dar pe curbe se simte ruliul, plus stresul psihic de a face pana cine stie pe unde.

4buc Dunlop rft iarna cu *, masina se comporta exemplar doar ca anvelopele sunt putin mai galagioaze la viteze de pana la 60km/h. 
 

4buc Conti rft iarna cu*, masina se comporta bine. 
 

Legat de anvelopele allseason…eu le recomand cu caldura pe roata de rezervasi atat, de ce? Pentru ca le-am testat. 
Vara temperatura asfalt peste 40 grade pe un Mini echipat cu crossclimate 1, viteza aprox 60-70km/h, am incercat sa iau o curba mai agresiva, volanul destul de virat, masina mergea drept, iar anvelope scartaiau cat puteau de tare, semn ca aderenta inclina spre zero, ma simteam ca in Opel, numai ala vira atat de prost din cauza sasiului care era proiectat prost. 

Allseason pe zapa…neah, testate nu imi plac deloc. 

 Hai ca am scris destul despre anvelope, nu trebuie sa luati de bun tot ce am testat eu, poate fiecare masina se comporta altfel. 

 

 

  • Like 2
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Cauciucuri noi,sau "mai merg un sezon"?

50 minutes ago, enders said:

Hai sa va spun si experienta mea cu x-drive. 
Imi place sa testez f multe lucruri pe pielea mea, acum vb strict doar de anvelope. 
Am pus pe masina in “halul” urmator:

4 buc rft cu *: 3 bridgestone, 1 conti, vara.  La o plecarea de pe loc mai agresiva sau cu volanul virat chiar si la viteza mica dadea socuri in cutie grav. 

4 buc michelin vara non rft, non XL, non *, dar cu inscriptia AO, pe drum drept merge bine, la viraje usoare dar accelerate si la plecari mai agresive dadea socuri. 


4 buc nokian non rft, non *, dar xl nu aveam nici o problema. 
Toate cele enumerate mai sus erau 245/45 R18

4 buc Conti 235/50R18 rft vara cu inscriptia MO, fara steluta, masina ruleaza brici, fara socuri. Chiar mai confortabila decat cu 245/45 R18. 


4buc Michelin iarna 245/45r18 non rft, fara *,cu XL, masina ruleaza bine, confortabila, dar pe curbe se simte ruliul, plus stresul psihic de a face pana cine stie pe unde.

4buc Dunlop rft iarna cu *, masina se comporta exemplar doar ca anvelopele sunt putin mai galagioaze la viteze de pana la 60km/h. 
 

4buc Conti rft iarna cu*, masina se comporta bine. 
 

Legat de anvelopele allseason…eu le recomand cu caldura pe roata de rezervasi atat, de ce? Pentru ca le-am testat. 
Vara temperatura asfalt peste 40 grade pe un Mini echipat cu crossclimate 1, viteza aprox 60-70km/h, am incercat sa iau o curba mai agresiva, volanul destul de virat, masina mergea drept, iar anvelope scartaiau cat puteau de tare, semn ca aderenta inclina spre zero, ma simteam ca in Opel, numai ala vira atat de prost din cauza sasiului care era proiectat prost. 

Allseason pe zapa…neah, testate nu imi plac deloc. 

 Hai ca am scris destul despre anvelope, nu trebuie sa luati de bun tot ce am testat eu, poate fiecare masina se comporta altfel. 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, DJ Allexinno said:

Vezi ca din 2021, Hankook produce OETs special pt mai multe BMW-uri. Nu te-ai uitat tu bine dar nu vin din fabrica orice model Hankook, sunt UHP OETs special facute pt Bmw, care sunt practic certificate.

Pai asta am zis si eu, sunt cu steluta specifica certificarii BMW. Ca si model, daca nu gresesc, era ceva ce incepea cu K la una din ele si la cealalta Ventus Evo ceva. Promit ca la urmatoarele ma uit si fac poza. 

Eu doar ziceam ca acum produc si anvelope cu steluta non-runflat

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, branevl said:

Nu ca e stiez e vorba de deformarile pe care le are o anvelope normala fata de una runflat, ma rog o luam de la capat, bine ca nu ai avut, eu stiu multi care au avut probleme din cauza anvelopelor normale.

Toate bmw urile vin cu steluta pe anvelope de fabrica, hai sa nu bagam in ele. Fara runflat vine cele fara xdrive din ce am vazut, cele cu xdrive vin cu runflat.

Sunt bmw-uri care vin fara runflat si au xdrive.De ex a mea,rotile de vara pe 22 vin fara runflat doar cu steluta.Am mai spus si pe alte topicuri,din 2010 am avut doar bmw-uri cu xdrive pe care am montat doar cauciucuri non runflat dar cu exact aceleasi specificatii si nu am avut absolut nici o problema.Mai am si la firma bmw-uri pe care am montat anvelope normale si nici ele nu au probleme.

Edited by tzucul
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Pt ca unii nu inteleg ca daca au avut norocul si au luat anvelope normale fara steluta si nu au avut probleme regeneralizeaza lucrurile si cred ca la toti e la fel, cand de fapt nu e asa si foarte multi au probleme cu cutia de transfer de la anvelopele normale, repet FARA steluta.

Edited by branevl
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, enders said:

Legat de anvelopele allseason…eu le recomand cu caldura pe roata de rezervasi atat, de ce? Pentru ca le-am testat.

Cred ca aici depinde foarte mult de fiecare persoana in parte.

Sotia de ex are un fiesta si care este folosit strict pana la cumparaturi si prin oras unde are treaba. Maxim 5.000km pe an, viteze mici. Anul asta am trecut la anvelope all season desi avea anvelope noi de vara. In primu rand am scapat de cozile de la vulcanizare, pretul platit de 2 ori pe an pentru schimbarea rotilor + spatiul de depozitare in casa unde trebuia sa stau cu un set de roti.

Evident ca pe BMW nu as face asta fiind o masina cu care mergem pe distante lungi si de asemenea cu viteza ("regulamentara"). Acolo raman la doua seturi de roti cu anvelope dedicate fiecarui sezon.

Inca un lucru de luat in calcul este faptul ca exista anvelope all season orientate spre vara si altele orientate spre iarna. La ce ierni avem noi este mai indicat sa le cumperi pe cele orientate spre vara (mai bune vara, mai slabe iarna).

  • De acord! 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Tavicu said:

Inca un lucru de luat in calcul este faptul ca exista anvelope all season orientate spre vara si altele orientate spre iarna. La ce ierni avem noi este mai indicat sa le cumperi pe cele orientate spre vara (mai bune vara, mai slabe iarna).

Si cum stii care sunt care?

Link to comment
Share on other sites

Dupa mine elea care seamana mai mult cu cele de iarna si au mai multe caneluri/taieturi in cauciuc sunt mai sper iarna si cele cu mai putine mai sper vara, eu asa cred.

Dar depinde de anvelope, cele top sunt bune si si. Am probat toata vara hankook kinergy 4s2 au fost chiar ok si am mers si acum pe zapada iar au fost foarte ok.

Daca aveti pretentii de top de vara si top iarna luati anvelope dedicate pt fiecare sezon. All season sunt un compromis, vreti performanta, luati dedicate.

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, AAC said:

Atâtea păreri pro și contra ca nu mai știi ce să crezi. O să am acum propria experiență cu all season XL fără steluță. Sper să fie ok .

O sa fie ok, trust me, nu iti mai face griji. Sunt americani care merg cu all seasons pe xdrive si le si rup si nu au nici pe naiba.

Atata timp cat ai verificat acel diametru al rotilor sa fie cat de cat egal, all is good. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.