Jump to content

Vreun coleg pe forum care se ocupa de asigurari?


edit

Recommended Posts

Probabil s-a mai discutat asta, am tot cautat pe forum, insa probabil nu m-am straduit indeajuns ca sa gasesc.

 

Am nevoie sa fac casco si RCA pe un an la seria 5...insa nu voi plati decat sumele pe care le consider eu a fi corecte.

 

merci!

 

inca un lucru:

cand inmatriculez masina, trebuie sa am deja RCA-ul emis?

Edited by edit
  • Like 2
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Eu vreau sa ii schimb si numarul.

Masina trebuie sa o iau dupa mine cand merg la politie pt a o inmatricula pe numele meu?

 

Pt ca intre timp i-a expirat casco, am dus-o intr-o parcare sigura si nu vreau sa misc de pe loc fara casco.

 

Pot sa cer emiterea politei casco inainte de inmatricularea pe numele meu si implicit tinand cont ca la momentul emiterii politei, masina va avea pe ea numerele de inmatriculare vechi?

Edited by edit
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca trebuie sa iei masina cu tine la politie. Nu are nici o relevanta.

Trebuie sa ai certificatul masinii, numarul vechi sau cel provizoriu, cred ca tre sa le dai jos de pe masina si buletinul.. si aia e, pentru inmatriculare. Nu stiu daca nu cer dovada de plata a impozitului masinii.

Eu vorbesc aici din amintire..

 

Iar ei or sa iti dea un alt certificat cu numar nou.

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Daca schimbi si numarul nu e cazul sa te duci cu masina..nu ies placutele in aceeasi zi. Bucuresti

Iar pentru CASCO nou asiguratorul va vrea sa vada masina si sa ii faca poze, insa cred ca poate veni la tine, caz in care mai pierzi ceva la negociere.

 

Legat de pret, diferentele pot fi foarte mari in functie de istoricul relatiilor cu asiguratorul (nu musai pe acceasi masina/polita).... daca ai mai avut masini asigurate la ei, daca ai una sau mai multe etc.

Eu am asigurat masina prin Bavaria Broker, de cand am cumparat-o, iar pretul a fost foarte competitiv fata de ce oferte avem eu.

Edited by Tarabostes
Link to comment
Share on other sites

Mai, nu am niciun istoric.

Azi am primit oferte si am ramas socat.

Intre 10% si 15% pe an din suma asigurata.

 

Sunt eu prost sau unde e problema de am primit aceste preturi?

 

Mie un casco mi se pare rezonabil atat pt mine cat si pt asigurator la 5% din suma asigurata. Efectiv nu stiu incotro sa o apuc.

Ultima data am facut asigurari acum 12-14 ani. Era 5% din suma asigurata la Grupama.

Acum Grupama imi cere 15%

Edited by edit
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Da.

Omniasig vrea 12% din suma asigurata daca platesc integral in avans.

Allianz vrea 12.85%

 

Paradoxul este ca la masina noua, allianz a vrut 3.9% iar Omniasig 2.9%.

Inteleg ca pe firma exista istoric ff bun cu ei, contractul de leasing e pe 4 ani si polita la fel, dar totusi...

Edited by edit
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eu am obtinut de la Omniasig asa : plata integral, fransiza 150 euro pe eveniment, prima este 1116 euro, iar daca doriti sa optati pentru varianta de fransiza crescatoare 150, 300, 450 euro, prima este 1005 euro.

Sau 1550 cu plata in 4 rate si fara fransiza.

Valoare asigurata 27500 Euro, desi am dat 20k pe masina acum cateva zile. (320d GT 2017)

Link to comment
Share on other sites

Poti sa faci ceva pe oferta celor de Groupama, ca am cerut si la ei, prima de asigurare 2551 cu plata in 4 rate fara fransiza, si ajungi la 1658.15 euro daca obtii cel mai bun nivel de condus preventiv. Parca suna mai bine Omniasig cu 1550 , si conduci cum vrei.
Link to comment
Share on other sites

La carute mai vechi puteti face ceva care se numeste CASCO la pret de RCA, sigur nu acopera vandalism si ceva lovituri in parcare daca nu ma insel, dar daca lovesti tu masina o poti repara a testat sotia, problema e ca, cand am vrut sa fac CASCO la moto m-au refuzat direct :) figuram cu dauna "mare" (6000 ron cred? ) deh City Insurance :D Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

@edit eu am casco la Grawe, pana acum am avut nevoie sa vopsesc ambele spoilere si nu au comentat cand am ales reprezentanta. Au preturi bune, daca te intereseaza da-mi un PM si iti dau un numar de whatsapp unde ai sa discuti cu cineva de la ei. Ca idee. in afara de CityInsurance, ei au avut cel mai mic pret.
Link to comment
Share on other sites

Eu am obtinut de la Omniasig asa : plata integral, fransiza 150 euro pe eveniment, prima este 1116 euro, iar daca doriti sa optati pentru varianta de fransiza crescatoare 150, 300, 450 euro, prima este 1005 euro.

Sau 1550 cu plata in 4 rate si fara fransiza.

Valoare asigurata 27500 Euro, desi am dat 20k pe masina acum cateva zile. (320d GT 2017)

 

La Omniasig m-am oprit si eu.

Fix pe acelasi principiu ca la tine, insa fransiza crescatoare in trepte de 200 euro, au vrut 1601 euro, plata anticipata.

Mi-au si subevaluat f mult masina...sub valoarea evaluata pt masina ta.

Daca voiam fransiza fixa de 200 euro, vor 1778 euro

Tu ce varsta ai? Poate esti intr-o zona de risc mai mica. Ai istoric cu ei? Ai luat-o pe firma? Pe firma mereu oferta e mai buna, desi dpdv ar trebui sa fie invers.

Btw, cati km are a ta? Ii mai stiu pretul de lista de pe vremea cand era noua?

Incerc sa fac o comparatie cu situatia ta si sa inteleg de ce sunt eu defavorizat.

 

Incepe sa ma irite total situatia asta.

 

Da-mi si mie numarul brokerului tau.

Edited by edit
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Salut edit ,

Am cerut cotatie prin https://www.ottobroker.ro/

Am 34 de ani, clasa B3 la rca(nu stiu daca afecteaza la casco), nu am accidente din vina mea, Bucuresti ca zona, si masina are 110k km.

 

 

Uite si oferta de la Allianz :

Allianz Casco

RCA 1161 lei + 5089 lei / 1 plata / 1000 lei fransiza.

 

Am laut apoi cel mai ieftin rca de pe piata ca sa vad exact cat ar veni casco la ei si rezulta Casco 5530 lei/an / 1 plata / 1000 lei fransiza.

Edited by Shep86
Link to comment
Share on other sites

Nu tocmai grozave. La vechiul F25, tatal meu a fost nevoit sa sune de cateva ori si sa insiste ca sa trimita catre service acceptul de plata (Automobile Bavaria). De platit au platit intodeauna si probleme la constatare nu am avut dar fix o luna in urma am schimbat parbrizul la F15 prin Omniasig si nu a fost nevoie de nici un telefon in plus.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Da, eu am perfect cover de 3-4 ani la city, este foarte bun in caz de ceva.

 

300-320 lei pe an.

 

La mașini de pana in 15k nu se merita full Casco de 4000-5000 lei pe an.

City oare plateste ceva? :))

 

Am prieteni care se plang ca doar dupa interventii la management au vazut vreun ban, si nici macar nu acopera toata dauna.

Plus ca, din ce vad pe ASF, sunt campioni la daune neplatite, e jale.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.