Jump to content

Tampoane (suporti) motor BMW F10 520D 2014


Nicoletata

Recommended Posts

Buna seara,

 

Dupa niste vibratii in volan la fix 1100 rotati, vibratii in scaun in masina si toba, la recomandarea unui mecanic am luat 2 tampoane febi blistein. Tampoanele nu au mai venit ca pe original ambele fara vaccum, un tampon este cu vacum cu stanta bmw rasa iar al doilea este fara vacut si nu mai are nici o stanta. Am mers cu ele la alt mecanic si aceste mi-a spus direct ca nu mi le monteaza pt ca o sa imi vibreze la fel si o sa cedeze in 6 luni asa ca mi-a recomandat pe original ca sa nu munceasca de 2 ori iau eu sa dau bani de 2 ori.

 

La voi cum au fost tampoanele ? Cu vaccum fara vacum ? Unul cu unul fara?

 

Oare exista diferenta in OEM si febi blistein care cred ca sunt aceleasi cu cele originale doar ca au sigla rasa.

Link to comment
Share on other sites

Recomand tampoane originale, am avut pe masina aftermarket si nu au rezistat mult.

Cat despre vibratia in toba, asta poate sa vina si din tubul flexibil din fata. Un mecanic bun poate sa verifice starea lui.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Buna seara,

 

Dupa niste vibratii in volan la fix 1100 rotati, vibratii in scaun in masina si toba, la recomandarea unui mecanic am luat 2 tampoane febi blistein. Tampoanele nu au mai venit ca pe original ambele fara vaccum, un tampon este cu vacum cu stanta bmw rasa iar al doilea este fara vacut si nu mai are nici o stanta. Am mers cu ele la alt mecanic si aceste mi-a spus direct ca nu mi le monteaza pt ca o sa imi vibreze la fel si o sa cedeze in 6 luni asa ca mi-a recomandat pe original ca sa nu munceasca de 2 ori iau eu sa dau bani de 2 ori.

 

La voi cum au fost tampoanele ? Cu vaccum fara vacum ? Unul cu unul fara?

 

Oare exista diferenta in OEM si febi blistein care cred ca sunt aceleasi cu cele originale doar ca au sigla rasa.

 

Confirm ca trebuie pe OE, am primit aceeasi recomandare de la mecanic acum 4ani cand le-am schimbat. Se verifica tampoanele de pe masina daca sunt duse sau nu, desi la tine cel mai probabil sunt uzate. Aceasta uzura se observa cu ochiul liber atunci cand suspenzi masina si le inspectezi. N-are treaba ca ele in prezent vin toate cu stutz pt instalatia cu vacum, iar tu pe masina nu ai aceasta instalatie. Am fost in aceeasi situatie. Cele de pe masina erau fara vacum, iar cele originale au venit cu acele stutz-uri pt vacum. Si pe realoem daca verifici, o sa vezi ca cele fara au fost inlocuite de cele cu vacum.

Edited by RaYn3
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.