Jump to content

achizitionare parbriz original e60


ghost89

Recommended Posts

Just now, Romulus said:

Nu e BMW de vină. TOȚI suntem, sistemul este de vină. Ca să nu dai faliment, trebuie ca în vremurile astea să devii foarte inventiv. Altfel mori.

bine punctat,asa este.Dar parca cand pronunti bmw te gandesti la calitate premium,nu la China.Parca ramai cu un gust amar' cand vezi  ca galbenii si-au bagat coada peste tot

5 minutes ago, Alexandru' said:

Deci in opinia ta, ce e china=gunoi...

Pai cu gandirea asta...vei ramane in cu**l gol, curand 🙂

eram sigur ca o sa te ataci 😂

Link to comment
Share on other sites

@ghost89 China nu are calitate slabă. Are forță de muncă ieftină, proiectare și design zero (copiază) și controlul calității extrem de prost. Dar sunt firme, extrem de bine puse la punct, vezi doar exemplul DJI, dronele lor sunt de departe cele mai bune.

@Shep86 cine produce în china (sigur, nu și Tesla că pentru ei, calitatea e mai bună acolo decât uzual) face controlul calității la sânge.

Link to comment
Share on other sites

Am pus acum o luna Pilkington. Cu tot cu manopera 590 lei. Si Nordglass sunt bune, se fac prin europa dar am ales Pilkington pentru ca inainte era furnizor la bmw.

 

Mai erau niste variante la 300-400lei la care iti dadeau garantie 2 ani indiferent de cum se spargea.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

joi ma duc sa cumpar parbrizul.Am fost sa intreb la o firma care se ocupa cu shimbat parbrize si mi-au spus ca s-ar putea odata ce-mi da jos actualul parbriz,chederele sa nu mai poata fi refolosite depinde de norocul pe care-l am,si ca s-ar putea sa trebuiasca sa caut si chedere.Nu inteleg de ce nu ar mai putea fi refolosite vechile chedere.unde sa gasesc chedere de e60 ?.😐

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, WIN60 said:

Se inlocuieste obligatoriu chederul superior, nu se poate refolosi.

 

 

de ce?nici daca umbla usor de tot?totusi ma gandesc ca daca e firma si cu asta se ocupa si au si scule,trebuie sa lucreze ca si la o operatie pe creier,sau ma rog mult mai bine ca si mine care nu am scule si experienta.Atunci in ce consta manopera,doar ca au cele 2 ventuzesi il fixeaza cum o fi si aia e?Mai ales ca e destul de scumpa manopera

Link to comment
Share on other sites

Pentru ca tehnologic operațiunea asta presupune înlocuirea chederului superior conform indicațiilor Bmw.

 

Acesta este băgat cumva sub parbriz, iar partea de pe caroserie este lipita cu dublu adeziv, o data dezlipit nu se va putea relipi, chiar daca ti l vor pune pe aceea, va arăta ca naiba. 

Edited by WIN60
Link to comment
Share on other sites

Sunt niste proceduri care trebuie respectate. Cand schimbi placutele de frana spune BMW ca la X ani se inlocuiesc cele 2 tablite care fac sa nu joace placutele in etrier.

Ca nu facem noi intotdeauna ce trebuie e partea a 2-a. Chederul ala trebuie inlocuit, nu te joci cu asa ceva. Nu prea iti convine ca dupa montaj sa auzi aer pe acolo sau sa iti ploua in masina ca nu etanseaza perfect.

Macar pe parbriz vezi ce ce dai banii, asteapta sa vezi cat dai pe o baterie AGM 😄

Link to comment
Share on other sites

Am inteles,acum daca am intrat in hora....joc

Asta trebuie sa cumpar nu?

https://www.bestautovest.ro/cheder-superior-parbriz-bmw-51317166841.html?gclid=Cj0KCQiAu62QBhC7ARIsALXijXSAl0lZ1JLju5DV1de0BqmGnjWQsX8gTzl1VLawgzp0FgPWvTGLe4saAlxdEALw_wcB

La cum se prezinta informatia si la cum bate vantul pe acolo,s-ar putea nici sa nu-l gasesc de cumparat😶

Edited by ghost89
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Rulipe said:

 

Macar pe parbriz vezi ce ce dai banii, asteapta sa vezi cat dai pe o baterie AGM 😄

am depasit demult  cosmarul acesta cu mesajul de elevator.Nici nu vreau sa mai aud de subiectul asta 🤣🤣

4 minutes ago, WIN60 said:

Da, exact.

 

Trebuie sa l gasesti pe stoc sigur, caută la ceva magazine de piese. Sunt cautate

au ajuns pana si chederele sa fie cautate.Numai la mine nu au cautare🤣

1 minute ago, ghost89 said:

 

 

Edited by ghost89
Link to comment
Share on other sites

Am gasit ce cautam,joi ma duc dupa parbriz.Am gasit pe splintex bmw original,nu stiu daca e si heliomat.A vrut sa-mi bage pe gat o marca de parbriz Benson de care nici dracu n-a auzit de ei.Mi a zis ca sint foarte bune si astea.Am zis pass.Merg pe splintex bmw🤣

IMG-20220214-WA0001.jpg

IMG-20220214-WA0006.jpg

Edited by ghost89
Link to comment
Share on other sites

On 2/15/2022 at 11:00 AM, ghost89 said:

Am inteles,acum daca am intrat in hora....joc

Asta trebuie sa cumpar nu?

https://www.bestautovest.ro/cheder-superior-parbriz-bmw-51317166841.html?gclid=Cj0KCQiAu62QBhC7ARIsALXijXSAl0lZ1JLju5DV1de0BqmGnjWQsX8gTzl1VLawgzp0FgPWvTGLe4saAlxdEALw_wcB

La cum se prezinta informatia si la cum bate vantul pe acolo,s-ar putea nici sa nu-l gasesc de cumparat😶

 

La astia la care am schimbat eu, acest cheder 51317166841 a venit o data cu parbrizul         

Mai comandasera si niste clipsuri 51317064098  Dar au fost bune ale mele si nu a fost nevoie sa fie schimbate. Lafel si gelul pentru senzorul de lumini si ploaie si din 700 cat era pretul initial a scazut la 580.

Mai conteaza si firma unde schimbi ca iti pot baga pe gat ce vor pe motiv ca ale tale sunt coapte sau ti le vand separat cu toate ca au venit la pachet cu parbrizul.

 

Link to comment
Share on other sites

imi spuneti si mie va rog mult,ca sa nu mai deschid alt topic,pe navigatia asta primitiva de e60,cum pot citi mai departe ce bulevard este si ce sector?Nu stiu sigur daca e sectorul care trebuie si vreau sa vad ce scrie mai departe.M-am jucat cu i-drive si nu gasesc nici o modalitate sa pot citi mai departe dupa acele ...

maine trebuie sa plec la drum dupa parbriz si voiam sa ma duc cu navigatia masinii,nu as vrea sa apelez la waze ca nu am nici suport de telefon

nav.jpg

Link to comment
Share on other sites

azi l-am montat parbrizul, numai ca atunci cand l-am achizitionat nu am fost atent ca are o mica ciobitura chiar nu am vazut-o jur,mi-au aratat-o baietii azi in atelier la montaj.Mi-au spus ca de la pietricica e aia,si bineinteles ca mi-au spus ca la vara cand o sa dea caldura se va extinde.Ei asa sint siguri,numai ca eu nu vreau sa-i cred.Au dreptate sau sint sanse sa scap si sa nu se mai extinda ?Ca m-am saturat de pronosticuri din astea negative pana peste cap.Parbrizul in rest este perfect.

Mi-au spus ca 24h sa nu o misc masina deloc,si sa stea pe plan drept si nu inclinat si s-o feresc de apa.Daca pana maine ploua aia e,am pus-o 😂

Aaa,mi-au spus sa las benzile alea adezive pana maine

1.jpg

2.jpg

3.jpg

Edited by ghost89
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.