Jump to content

Recommended Posts

Spre deosebire de europeni sau mr musca, chinezii cam livreaza la partea de baterii. Nu degeaba ei au cea mai avansata tehnologie de baterii in momentul asta..

Oricum, o sa putem sa vedem in curand, in Zeekr 007 🙂

Edited by mgi
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, mgi said:

Dacă e chiar legit ce spun acolo și o să fie și pe modelul acela, chiar sunt curios cum să se comporte. Pare cam indestructibilă din ce arată ei acolo. 
Sper ca constructorii de mașini europeni să reziste, pare ca chinezii vin ca o furtună

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, DJ Allexinno said:

Nu știu ce zic de video-ul ăsta, cele mai multe mașini electrice s-au vândut fix în zonele reci din Europa: Suedia, Norvegia. Și aia au -20, -25. 
Un video scos așa din context nu prea înțelegi mai nimic. 
Mașinile alea nici măcar nu sunt toate electrice. 

Edited by Alex3245
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, mgi said:

Cam câte zile cu - 18 grade au fost la noi în ultimii ani? 

Cam cate discutii sunt zilnic pe forum si pe grupuri FB legate de consum ale fostilor dizelari care acum sunt benzinari/hibrizi/electrici?! Parca tehnologia asta era facuta sa ne usureze viata, sa ne faca sa ne concentram asupra altor lucruri importante in viata… nu sa ne aduca un stres+ legat de consum, eficienta, range.
Pur si simplu ideea ca stai sa calculezi, iti consumi energia aiurea in loc sa o canalizezi catre altceva benefic.

 

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, six in line said:

Poți să te uiți la orice dar nu autolatest, ăștia sunt propaganda împotriva electricelor, unele articole ale lor sunt de toată rușinea.

Grupul VAG chiar merge pe electrificare și BMW, din ce am mai vorbit cu alți colegi, mai toate proiectele sunt pe EV.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Sunt tare curios daca o sa mearga din ce in ce mai multa lumea pe swap de baterie sau incarcarea ei.

Ma gandesc ca daca incarcare unei baterii o dureze 10 minute de la 10 la 80% nu prea mai are rost sa ai acele statii de schimbat. Dar apoi intervine sanatatea bateriei, bateriile care au fost schimbate ma gandesc ca sunt incarcate la low charge nu fast charge si poate o sa tina mai mult.

Voi ce pareri aveti au rost statiile astea de schimbare daca bateriile s-ar incarca in 10 minute de la 10 la 80% ?

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, mgi said:

UPDATE: The semi solid-state battery range test streamed live by NIO's CEO is now complete. It took about 14 hours to cover 652.5 miles on a charge before the test was stopped with the pack at 3%.

 

Deci uite și autonomia de 1000km

Edited by mgi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Romulus said:

si cat este de grea asa o bacterie?

 

The 150-kWh pack weighs 575 kg, which is 20 kg, or 3.6 percent, higher than the 555kg of Nio's 100-kWh packs.

Putem spune ca nu este asa grea, cred ca cea de la eqs este mai grea si are 120 kwh

Edited by Alex3245
Link to comment
Share on other sites

E bateria aia semi solid state, cred ca a mai fost postat aici odata daca nu ma insel.

Si ceva detalii aici:

https://www.linkedin.com/pulse/welion-360whkg-solid-state-battery-analysis-wan-sodium-ion-battery

Oricum chinezi astia ne cam arata ca ei sunt cu bateriile.

Nissan to export China-developed EVs to global markets

Edited by Alex3245
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Romulus said:

Asta nu este semi-solid.

Da, am pus eu link-ul gresit. Nu-l mai gasesc pe ala cu informatiile despre SSD de la WeLion, il aveam salvat pe undeva.

Asta cred ca ar fi ceva cat de cat ok: https://www.globalfleet.com/fr/technology-and-innovation/global/analysis/will-solid-state-batteries-end-range-anxiety?t[0]=Battery Technology&curl=1

 

Edited by Alex3245
Link to comment
Share on other sites

On 12/16/2023 at 9:27 PM, DJ Allexinno said:


Pur si simplu ideea ca stai sa calculezi, iti consumi energia aiurea in loc sa o canalizezi catre altceva benefic.

 

O intrebare retorica, adica ce credeati ca ne asteapta!? Viata usoara!?

Da, da numa daca iti conduci electrocarul in oras exclusiv..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.