Jump to content

Chemare service - actiune 0013510300


Recommended Posts

sa ne intelegem. Masina a intrat in service fara nicio problema, cu revizii efectuate la 10k KM. nu vad de ce dupa un update de soft au inceput aceste problemele.

nu are niciun comportament diferit. Din eroare reiese ca flapsurile acelea nu se inchid pana la capat...

Edited by stefan.marius41
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, stefan.marius41 said:

domne, acest soft este pus pentru masina pentru a detecta eventualele probleme la admisie si din ce au vazut ei am probleme la clapetele galeriei"

Intr-o tara sau reprezentanta care se respecta ar trebui sa repare TOT ceea ce tine de partea de admisie (desigur resoftarea poate arata si alte elemente ale motorului, de daya asta pe admisie, ca nu mai corespund, analiza pe partea de admisie fiind mai amanuntita) care acum, chiar DUPA SPUSELE INGINERULUI, acum este mai sensibila, sau o analiza lucruri mai in amanunt..

Deci daca detecteaza mai bine acum problemele la admisie atunci faceti treaba pana la capat asa cum CERE SITUATIA.

Adica daca gaseau racitorul sau EGR-ul defect pe ala il inlocuiau ca tinea mai mult de admisie decat clapetele, sau senzorul sau alte minuni tehnice din  admisie!?

Eu as trimite un email mai sus, cat de sus in BMW!

Nu as inghiti galusca cum ca martorul era acolo. Au ce sa arate ca sa dovedeasca afirmatia!?

Sa faca un test si sa arate la ce alti km ANTERIORI eroarea a aparut!

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Problema a fost ca nu te-au anuntat, trebuia sa te anunte din prima ca dupa acest soft este posibil sa se aprinda martorul in bord daca ceva nu functioneaza cum trebuie la galerie. (cum se poate vedea si pe topicul asta si pe altele)

Faptul ca au spus ca e posibil ca tu sa nu-l fi vazut pare de-a rasu plansu, n-ai cum de la o reprezentanta sa spui asa ceva plus sa spui ca masina in 3h este gata pentru un update si totusi sa fie gata dupa 24 de ore.

Legat de galerie se stie ca ele se cam strica, din pacate (din cate am vazut la colegi) trebuie sa o schimbi.

Link to comment
Share on other sites

Pai ei zic ca daca nu faci update-ul risti sa ia foc ,probabil ca softul vechi e mai permisiv sa zicem asa cu chestii cum ar fi faptul ca nu se inchid clapetele complet sau sant depuneri in admisie si nu da eroare asa repede.Softul nou iti da eroarea ca sa poti lua masuri sa nu se ajunga la incendiu.Eu unul asa am inteles de la consilierul service cand am fost  pt.update.

Link to comment
Share on other sites

Situatia este destul de simpla. Galeria de admisie este murdara/partial colmatata. Noul update de soft te ajuta si te informeaza ca aceasta trebuie curatata sau schimbata dupa caz. Daca nu faceai update, mergeai cu ea pana se colmata si mai mult si exista riscul sa iti ia foc masina.

Nu inteleg care e supararea?! Faptul ca acum masina te informeaza ca exista o problema si o poti remedia? Era mai bine inainte cand nu te informa si putea sa ia foc?! 

Link to comment
Share on other sites

Supararea e ca nu au zis de la inceput - de la softul asta nou e posibil sa apara asta- recomandam curatare admisie. Imi e greu sa cred ca nu au mai avut problema asta. Apoi i-au aruncat si gluma aia cu "check engine era aprins dar nu se vedea din cauza volanului" 

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

Pai e omul de kkt, nu rechemarea. Astfel de probleme le rezolvi acolo, plangere pt atitudinea angajatului etc.

Acum, depinde si ce intrebari si discutii faci si tu acolo... ca sunt multi care isi cumpara suport de numere Bavaria dar in afara de rechemari, nu calca pe acolo iar atunci cand o fac, cred ca li se cuvine ca orice inginer sa le raspunda la zeci de intrebari. Am prieteni care sunt exact asa :))))

Ar trebui sa fi totusi bucuros ca ti s-a aprins si sa cureti admisia... si ca nu vei fi unul care va posta aici topic cu "mi-a luat foc masina".

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, ADRIAN HD said:

Deci in  concluzie nu sant cei de la bmw de vina,mai putin faptul ca au incercat sa-ti dea prosteala cu becul din bord.Cat te-a dus toata treaba?

E bine ca ai descoperit asa si nu la vreun drum lung sa ramai cu masina te miri unde.

Pare ca nu sunt ei de vina (doar in cazul in care ei au inlocuit galeria cu una defecta 🙂, se mai practica ). Costul galeriei a fost 5200 Lei, manopera 450 lei.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

 

On 3/31/2023 at 12:16 PM, stefan.marius41 said:

Pare ca nu sunt ei de vina (doar in cazul in care ei au inlocuit galeria cu una defecta 🙂, se mai practica ). Costul galeriei a fost 5200 Lei, manopera 450 lei.

Hello,

 

Dupa lungi discutii cu ei si amenintati cu anpc etc. au decis sa imi schimbe galeria stricata cu una noua, Partea proasta este acum ca am ramas cu o galerie noua care a mers pe masina 3 saptamani.

 

Daca este cineva interesat, va rog sa imi spuneti. O vand la pretul de 4200 lei, avand in vedere ca a fost montata pe masina. COD OE 11618477030

Atasat o poza cu galeria care a fost schimbata de cei de la BMW si cea cu care am ramas "pe stoc"

galerie.jpg

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, WIN60 said:

Stai ca eu nu înțeleg, deci pana la urma cei de la Bmw ti au schimbat galeria pe banii lor? Dar tu înainte de asta oricum ai pus galerie noua pe banii tai?

 

Sau cum ca nu înțeleg?

Exact asta s-a intamplat. Dupa 3 saptamani, brusc s-au decis sa imi inlocuiasca ei galeria pe banii lor. Tarziu pt mine, care imi comandasem si montasem una noua...

Link to comment
Share on other sites

Pai cum de ti au schimbat o, daca clar se vede ca piesa a fost defecta si ca defapt eroarea a apărut pentru ca era normal sa apara? 
 

Brusc nu are cum, înseamnă ca ai insistat cu reclamații/ANPC, însă sunt curios de ce ai insistat atâta timp cat piesa era defecta :))?

 

Nu ma înțelege gresit, este anormal si ok ca ti au schimbat o, foarte bine, insa sunt curios de logica asta. 

Edited by WIN60
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, ADRIAN HD said:

Pai trebuia sa faci lucrul asta inainte de a o schimba tu pe banii tai,nu?

Am facut acest lucru dupa ce mi-au spus ca nu au nicio legatura ei... Nu ma asteptam sa primesc un telefon dupa 3 saptamani de la ei...

Just now, WIN60 said:

Pai cum de ti au schimbat o, daca clar se vede ca piesa a fost defecta si ca defapt eroarea a apărut pentru ca era normal sa apara? 

Au refuzat sa imi trimita dovezile cu filmarile. Masina a stat in service 2 zile in loc de 3 ore...brusc am banuit ca mi au schimbat galeria cu una stricata. in urma unui email cei de la BMW au luat decizia sa o inlocuiasca. Singura conditie a fost sa ma duc cu galeria veche pe masina si cu Check engine aprins in bord.

4 minutes ago, WIN60 said:

Brusc nu are cum, înseamnă ca ai insistat cu reclamații/ANPC, însă sunt curios de ce ai insistat atâta timp cat piesa era defecta :))?

 

Nu ma înțelege gresit, este anormal si ok ca ti au schimbat o, foarte bine, insa sunt curios de logica asta. 

eu cu o luna inainte facusem revizia la masina. Totul normal. Dupa ce am luat masina de acolo aveam un tacait/zornait la motor in zona galeriei. De acolo am tras concluzia ca mi au schimbat galeria cu una stricata (am auzit ca se mai practica)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.