Jump to content

Ulei Motor B47 190 hp


Recommended Posts

salut

   cum trebuie in scurt timp sa fac revizia, as vrea sa trec de la ulei BMW la un Motul sau Liqui moly, motorizarea este 2.0 190cp, iar km 80000, consider cele 2 variante ceva mai bune fata de cel original, a folosit cineva sau foloseste in prezent si ne poate da niste detalii legate de cele 2 variante ( in special de LM) .

               multumesc

Link to comment
Share on other sites

Folosesc Liqui Molly 4200 tec 5w30 full synthetic pe motoarele N57 si N47, ambele bi-turbo. Mi se pare ca motoarele sunt mai silentioase cu LM fata de uleiul BMW OE facut de shell. Fix azi mi-au ajuns filtrele si uleiul LM 4200 tec. Eu fac revizia la 10 000 pt ca ambele masini au multi km si cum noi nu avem autostrazi, uzura e mai pronuntata la km mai putini.  Despre Motul nu pot sa-ti zic nimic pentru ca nu am folosit niciodata

Edited by six in line
Link to comment
Share on other sites

Parerea mea e ca poti pune ce doresti, din experienta stiu ca uleiuri minune nu exista.

La 80.000 km cati are acum masina sa inteleg ca a avut doua schimburi de ulei ?

Conteaza enorm cum si unde a fost exploatata masina, reviziile sunt ultimele pe lista ca importanta.

Vad ca esti de ceva ani pe forum, banuiesc ca stii lucrurile astea.

Link to comment
Share on other sites

six in line...ms pt raspunsul prompt, intentionez sa merg tot pe LM ,folosesc si pe alta masina si pare ok exact  fata de ce ai spus si tu, adica cel putin ca zgomot, inca nu stiu in timp asa cat de ok se mentine, eu reviziile le fac tot pe la 10000 km, normal ar trebuii sa tina in km astia.

 

ingineru....legat de km nu, are 3 ...eu am facut 2 ( fiind mai maniac asa), masina este in tara de 2 ani, a intrat la 40000 km aprx ( nu are chiar 80 acum, cred ca undeva la 76) dar nu cred ca reviziile sunt ultimele pe lista ca importamta, din contra cred ca o masina exploatata in Romania necista ulei cat mai bun si cat mai des schimbat cu putinta, consider ca un 10-12 km sunt sufiecienti, parerea mea.

legat de forum da sunt de ceva vreme, avand un E46 in 2008,ulterior alte marci , iar acum am revenit la BMW, legat de ulei da e calr ca nu exista unul minune, dar macar ceva de calitate mai buna sa fie.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, bimmer90f30 said:

La B47 proiectantii zic ca trebuie pus 0w30. 

Ramane la latitudinea ta cand treci la 5w30.. 

La 80k km daca sunt reali si ma intrebi ce as pune, ar fi tot 0w30 pana pe la 150k km..

salut

   masina este luata din reprezentanta BMW Hamburg, avea 5w30 in ea, deci voi merge tot pe varianta asta.

Link to comment
Share on other sites

Eu am facut de curand revizia(N47) si am pus Liqui Moly(Longtime High Tech, sticla albastra), masina avand pana acum Motul. Stiu ca e normal sa se auda mai bine motorul dupa schimb, cu orice ulei pui, dar parerea mea subiectiva e ca e mai silentios cu LM decat a fost in trecut cu BMW sau Motul. 

Edited by Adonnis
  • Like 1
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Adonnis said:

Eu am facut de curand revizia(N47) si am pus Liqui Moly(Longtime High Tech, sticla albastra), masina avand pana acum Motul. Stiu ca e normal sa se auda mai bine motorul dupa schimb, cu orice ulei pui, dar parerea mea subiectiva e ca e mai silentios cu LM decat a fost in trecut cu BMW sau Motul. 

da la asta ma refer, din ce am vazut pare destul de calitativ sau cel putin oricum peste cel original, nu stiu acum iarna cum se comporta la temperaturi cu minus, cat de repede face ungere etc.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, TZZ said:

salut

   masina este luata din reprezentanta BMW Hamburg, avea 5w30 in ea, deci voi merge tot pe varianta asta.

Asta e interesant. Sunt vreo doua motoare carora li se cer doar LL04 dar la marea majoritate, diesel, se recomanda 0w30. Captura e din TIS.

Vezi ce motor ai si procedeaza cum consideri potrivit.

LL-12FE e uleiul 0w30.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Just now, bimmer90f30 said:

Asta e interesant. Sunt vreo doua motoare carora li se cer doar LL04 dar la marea majoritate, diesel, se recomanda 0w30. Captura e din TIS.

LL-12FE e uleiul 0w30.

si in reprezentanta din RO unde am cerut oferta ptr revizie au trecut tot 5w30...acum daca este corect sau nu...masina este 2017 nu stiu exact daca la momentul respectiv se baga 0w30

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, TZZ said:

si in reprezentanta din RO unde am cerut oferta ptr revizie au trecut tot 5w30...acum daca este corect sau nu...masina este 2017 nu stiu exact daca la momentul respectiv se baga 0w30

Se baga si la N47 din 2014, probabil productia facuta in 2014. E trecut tot in tabelul ala.

Verifica codul motorului si te lamuresti ce recomanda ei.

In cazul meu masina nu viziteaza sau v-a vizita vreodata reprezentanta.. 💨 

Asta nu inseamna ca nu ma uit in fisele lor tehnice.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

La bmw ro nu au pe stoc 0w30

Doar dacă faci comandă în 2 săptămâni iti aduce,dar e mai scump.

La fel și la ford.

Toată lumea merge pe ieftin și bun...😄😄

5 minutes ago, bimmer90f30 said:

Se baga si la N47 din 2014, probabil productia facuta in 2014. E trecut tot in tabelul ala.

Verifica codul motorului si te lamuresti ce recomanda ei.

In cazul meu masina, nu viziteaza sau v-a vizita vreodata reprezentanta.. 💨 

Asta nu inseamna ca nu ma uit in fisele lor tehnice.

Care tabel? 

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, bimmer90f30 said:

Se baga si la N47 din 2014, probabil productia facuta in 2014. E trecut tot in tabelul ala.

Verifica codul motorului si te lamuresti ce recomanda ei.

In cazul meu masina, nu viziteaza sau v-a vizita vreodata reprezentanta.. 💨 

Asta nu inseamna ca nu ma uit in fisele lor tehnice.

20220111_101750.thumb.jpg.4fc5b2c15a669a50365df83d944a9db7.jpg

Am pus deasupra acum.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Clarificari pt tabelul de sus:

1) In countries where the ambient temperature frequently falls below --20 °C, we recommend the use of 0W instead of 5W products.

2) To increase the service life of the diesel particle filter, Longlife-04 oils are recommended as soon as they available.

3) Can be used on vehicles without DPF.

4) Recommended for vehicles without DPF and for non-EU countries.

5) TU2 = T2 / TOP = S

6) Valid as from model year 2014

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, bimmer90f30 said:

Clarificari pt tabelul de sus:

1) In countries where the ambient temperature frequently falls below --20 °C, we recommend the use of 0W instead of 5W products.

2) To increase the service life of the diesel particle filter, Longlife-04 oils are recommended as soon as they available.

3) Can be used on vehicles without DPF.

4) Recommended for vehicles without DPF and for non-EU countries.

5) TU2 = T2 / TOP = S

6) Valid as from model year 2014

exact la asta ma gandeam, cred ca 0w30 este ok pentru zonele reci, cum la noi nu prea este cazul , cred ca 5w30 este ok

1 hour ago, bimmer90f30 said:

Clarificari pt tabelul de sus:

1) In countries where the ambient temperature frequently falls below --20 °C, we recommend the use of 0W instead of 5W products.

2) To increase the service life of the diesel particle filter, Longlife-04 oils are recommended as soon as they available.

3) Can be used on vehicles without DPF.

4) Recommended for vehicles without DPF and for non-EU countries.

5) TU2 = T2 / TOP = S

6) Valid as from model year 2014

asta este in manualul masinii

IMG_7215 (1).jpg

Link to comment
Share on other sites

E corect ce spui. Asta se stie, o stim cu totii, nu suntem expusi la temperaturi mici mult timp pe an.

Ce am spus si vreau sa se inteleaga este ca daca imi permit si pot sa "merg" mai departe, o fac si ma documentez! Si nu zic sa faca toti ca mine, deloc, nicidecum. Doar sa considere..

Ce am zis deasupra are legatura si cu poza din "manual". Daca ei pun asa tampenii in manualul de utlizare, adica aproape TOATA GAMA de vascozitati.. (nu ma mai surprinde nimic fata de nepasare, a ce urmeaza dupa garantie.. in asociatie cu profunda inducere in eroare a ignorantilor posesori de masini bmw SH.. a ce va miroase asta!?) IN TIMP ce in TIS, le clasifica DUPA GENERATIA DE MOTOR, adica codul motorului, ..zona de pe pamant unde se foloseste o anumita calitate si vascozitate  unde e ABERATIA?

Nu se vede?

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Da, dar sunt tot felul de idioți pe net (mai ales pe feisbuc) care zic ca uleiul original e prost, ca se face "apa", și asa mai departe. Firește, fără nicio dovada sau analiza chimica. Doar ca asa a evaluat bivolul respectiv cu buricu' degetului calitatea uleiului. Și uite ca lumea pune botul.. 

Link to comment
Share on other sites

Hilar pt mine e faptul că mulți se îngrijorează/stresează cu privire la calitatea/proveniența unui rahat de ulei băgat într-un fier vechi de 10-15-20 de ani,și fac super analize și investigații amănunțite,dar nu au vreo problemă/semn de întrebare cu privire la alimentele/lichidele consumate de ei că persoane...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Beam We said:

Hilar pt mine e faptul că mulți se îngrijorează/stresează cu privire la calitatea/proveniența unui rahat de ulei băgat într-un fier vechi de 10-15-20 de ani,și fac super analize și investigații amănunțite,dar nu au vreo problemă/semn de întrebare cu privire la alimentele/lichidele consumate de ei că persoane...

Faci vreo aluzie la ce am scris mai sus!?

De unde stii TU cum imi respect eu corpul si ce bag in el? ..Esti vreun clarvazator? In cazul ASTA ai gresit topicul.

SAU SCRIEM CA SA NE AFLAM IN TREABA?

 

Edited by bimmer90f30
  • De acord! 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Beam We said:

Restul, povești...

Eu is de parere ca esti cu atat mai meserias si poti zice ceva cand ai grija tu de masina ta luand i  considerare manualul tehnic al motorului respectiv.

Ce fac reprezentantele, fac ce li se recomanda de catre centru.. care e centru? Unde e referinta!? Unde sunt toate informatiile si cele mai bune informatii despre un un anume motor?

Tu ce parere ai apropo de intrebarile simple puse mai sus?

Ca de povesti tu esti mai plin pot sa fiu sigur..

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Beam We said:

Hilar pt mine e faptul că mulți se îngrijorează/stresează cu privire la calitatea/proveniența unui rahat de ulei băgat într-un fier vechi de 10-15-20 de ani,și fac super analize și investigații amănunțite,dar nu au vreo problemă/semn de întrebare cu privire la alimentele/lichidele consumate de ei că persoane...

De unde anume ai tu informația asta amuzanta? Ai urmărit pe cineva sa știi ce mănâncă? 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.