Jump to content

Asistenta faza lunga nu mai functioneaza


AMD

Recommended Posts

Salut,

Am și eu o problemă cu asistenta la faza lungă. Apăs pe butonul de pe maneta și nu se mai aprinde in bord.

Mentionez că nu mai merge deloc, am observat prima data când am văzut ca nu se mai aprindea martorul după ce apăsam pe buton.

Aveti idee ce ar putea sa aibă ?

 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, BMS921 said:

Diagonza ISTA, posibil panglica/spira SZL din volan. Posibil sa nu-ti functioneze mai multe comenzi de pe volan dar nu obligatoriu. 

Ideea e că acum 2 zile am ieșit din service cu ea, si inainte de service funcționa asistenta la faza lunga, ce-i drept nu am verificat dacă îmi funcționează toate comenzile, o sa ma duc sa verific.

Stiu că mecanicul s-a conectat cu laptopul sa îmi șteargă erori, eu de acolo cred ca e.

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Viper05 said:

Masina, mai exact poti merge cu faza lunga non stop si masina ajusteaza farurile sa nu ii orbesti pe cei din fata

Eu nu am intrebat cum functioneaza. Am intrebat ce anume controleaza ASISTENTUL DE FAZA LUNGA.

Iti spun ce presupun - UN LASER, UN RADAR ceva de gen. Nu masina

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, DJ Allexinno said:

Aveai peste 70km/h cand ai verificat daca-ti merge? Nu functioneaza la viteze mai mici… si nici daca bagi doar un sprint de cateva secunde peste 70 in oras…

Aveam peste 70km/h, cel puțin mie mi se aprindea martorul dacă îl activam și când staționam

Link to comment
Share on other sites

Exact, martorul pentru faza lunga asistata se aprinde indiferent de viteza. Mergi inapoi la mecanic si pune o diagnoza ISTA poate vezi vreun cod de eroare. Poti incerca si sa scoti o borna de la baterie pentru 15-30 de minute ca sa-si faca un restart modulele... poate-si revine.

Edited by Edwin
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Edwin said:

Exact, martorul pentru faza lunga asistata se aprinde indiferent de viteza. Mergi inapoi la mecanic si pune o diagnoza ISTA poate vezi vreun cod de eroare. Poti incerca si sa scoti o borna de la baterie pentru 15-30 de minute ca sa-si faca un restart modulele... poate-si revine.

Asta o să fac, m-am gândit și la faptul că s-a scos borna de la baterie și poate ca s-a ars rezistenta, dar nu știu dacă este rezistenta individual de faza lunga pentru High beam(faza lunga functioneaza). 
Oricum, cel mai sigur ma întorc la mecanic sa vedem ce are, revin cu update la problema 

Edited by AMD
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, bimmer90f30 said:

Mai dar chiar nu stie nimeni cine CONTROLEAZA asistentul de faza lunga?

Tre' sa ma uit eu? 😱

Este o cameră in dreptul oglinzii care percepe lumina din față (in felul asta se comuta automat de pe faza scurta pe faza lunga, iar partea cu decupajul nu știu sa îți explic, cauta pe YouTube High beam BMW, este un video explicit)

Link to comment
Share on other sites

Poate suna protestesc ce iti zic dar sa verifici sa fie pe AUTO comutatorul, iti zic asta ca am patit tot dupa ce am iesit din service sa vad ca nu functioneaza (au pus pe 0), tot apasam si vedeam ca nu se activeaza pana m-am uitat si am vazut ca nu le mai aveam pe auto.

Edited by arnx
  • De acord! 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Fără supărare, ar fi culmea sa vii sa scrii pe forum ca nu ti merge, dar tu sa ai comutatorul pe 0. 
 

Mai aveam un client care “comenta” ca de ce i schimba luminile de pe auto pe 0 si i am explicat ca se pune pe 0 ca sa nu consume luminile, bateria. 
 

I am zis ca probabil colegii nu dau si inapoi pe auto, pentru ca pur si simplu si tot comenta ca el ia amenda de la poliție ca el știe ca se aprind farurile singure ( oricum in afara orașului trebuie sa le aprinzi tu pe zi, nu pe auto ).. cam idiot, l am lăsat in pace ca se vedea ca debita multă prostie. 
 

Tu ca om, nu ca șofer, trebuie sa ai o anume logica si sa vezi cum funcționează, ar trebui sa știi sa studiezi cartea masinii, însă daca nu asta, măcar sa observi ce funcționează cum. 
 

In fine, probabil nu e cazul, însă sper nici sa nu fie :))

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, arnx said:

Poate suna protestesc ce iti zic dar sa verifici sa fie pe AUTO comutatorul, iti zic asta ca am patit tot dupa ce am iesit din service sa vad ca nu functioneaza (au pus pe 0), tot apasam si vedeam ca nu se activeaza pana m-am uitat si am vazut ca nu le mai aveam pe auto.

exact asa am patit eu cand am plecat cu masina de la spalatorie :)))

Oamenii au trecut-o pe 0 sa nu stea cu ochii aprinsi si seara cand am iesit din oras nu mai merge asistenta.

Pana sa imi dau seama ca era pusa pe 0 sau pe ce era pusa m-au trecut 2 stropi 🙂

Edited by Benilika
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.