Jump to content

Interval service plăcute frâna fata (in navigație) de la 19.000km la 190 km


Recommended Posts

Salut. Aveam in navigație 20.000km la Front Brake Pads si intre timp am facut 1.000km si de la 19.000km cat trebuia sa apara a sărit la 190km(practic au dispărut ultimele doua zerouri). Tin sa Menționez ca plăcuțele au fost schimbate acum 4 luni si comparativ cu cele de pe spate care au fost schimbate cu mult timp inainte (de vechiul proprietar) arata extrem de bine, ceea ce ma duce cu gândul ca n-ar fi o problema la ele, ci o problema ori la senzor ori pur si simplu o eroare de sistem. Masina este un 520d Facelift 2014. Poate a mai întâmpinat cineva aceasta problema si poate sa ma ajute cu o cauza si un remediu.

Edited by BmwForLife06
Am uitat sa Menționez ceva
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, BmwForLife06 said:

Nu, nu am schimbat si senzorul 

Pai si atunci de ce te miri ca ai probleme? O data cu schimbarea placutelor SE SCHIMBA si senzorii de uzura, cate unul pe fiecare din cele doua punti. Punct. 

  • Thanks 1
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, BmwForLife06 said:

Nu, nu am schimbat si senzorul 

Pai aia e problema, senzorul e dus normal ca nu ai cum sa dai reset. Aceiasi chestie am avut-o pe f10, proprietarul anterior a s cj imbat placutele fara senzor, asa ca le-am mai schimbat idata deampixu si eu🤣

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mgi said:

Cât e unul, 30 de lei?... 

Acu il costa manopera mai mult decat daca schimba senzoru de la inceput … 

Nu intaleg sincer cum pot unii sa isi ia masina de mii de euro si sa se uite la 50 lei. Nu mai vorbesc ca e pe partea de franare unde nu ar trebui sa se faca niciodata compromis  … te joci cu viata ta si a altora!

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, BmwForLife06 said:

si comparativ cu cele de pe spate care au fost schimbate cu mult timp inainte (de vechiul proprietar) arata extrem de bine, ceea ce ma duce cu gândul ca n-ar fi o problema la ele

Eu iti sugerez ca sa verifici daca nu cumva senzorii de pe spate sa fi fost atinsi de fapt. Se intampla ca la o privire sumara placutele de pe exterior sa para groase in timp ce, cele de pe interior sa fie mai subtiri si implicit senzor atins.

Daca senzorul nu a fost atins, caz general nu cazul lui... (sa mai continui colegi ? care nu isi schimba singuri placute si discuri de frana..)

Edited by bimmer90f30
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, Shep86 said:

Daca stie cineva, dupa ce ajunge la senzor, cati kilometrii mai poti sa mergi in siguranta?

Stii cati de multi? Pana se rup sarmele de legatura cu senzorul, din tubul in care sunt bagate! Adica foarte foarte multi kilometri. Asta daca nu sunt atinsi.

Ca daca e sa vorbim de siguranta, cu siguranta e mai bine sa schimbam placutele INAINTE sa fie atinsi senzorii.. 😉

@Viper05 daca m-as sti "razbonic" doar din spatele tastaturii.. m-as abtine sa am opinii pe subiecte mecanice. Sa nu intelegi gresit, ma refer LA MINE nu la tine.. adica as fi un pic mai dur cu mine (autocritic) inainte sa zic ceva..

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, BmwForLife06 said:

nu e vorba de cat e, doar ca nu mi a zis mecanicul sa schimb si senzorul si acum a apărut chestia asta

Tu, nu ai mai fost la mecanic in ultimul timp sa se uite si in spate, cum ti-am explicat mai sus?

...Ai deschis topicul fara sa fi vizitat mecanicul?

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, bimmer90f30 said:

Tu, nu ai mai fost la mecanic in ultimul timp sa se uite si in spate, cum ti-am explicat mai sus?

...Ai deschis topicul fara sa fi vizitat mecanicul?

Da, am deschis topicul fara sa l fi vizitat deoarece speram sa gasesc un remediu sa rezolv eu singur

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, BmwForLife06 said:

speram sa gasesc un remediu sa rezolv eu singur

Daca nu ai un cric si daca nici nu ai facut inainte vreo operatiune de gen demontat placute de frane, nu iti ramane decat sa te duci din nou la mecanic.

Daca te duci cand e mai liber probabil nu o sa te coste o inspectie vizuala, minimala. 

E bine sa ai si un senzor (de la dealer..) pentru fata.. ca nu e greu deloc sa iti puna doar senzorul. Nu trebuie decat sa ridice masina pe elevator..

Nu iti mai face ganduri, mergi sa verifice starea senzorilor pe spate si sa iti puna senzori noi in fata, sa "iti scoti dintr-o parere" ca nu ai pus noi cum zic multi aici pe forum..

1 hour ago, Shep86 said:

Daca stie cineva, dupa ce ajunge la senzor, cati kilometrii mai poti sa mergi in siguranta?

Imi cer scuze @Shep86ca nu am inteles intrebare ta decat acum.

De cand sunt atinsi senzorii, asta implica si afisarea in bord, care este doar o estimare a numarului de km.., poti sa mai mergi cateva sute bune de kilometri chiar in oras... deci depinde de cat de mult franezi, adica folosesti franele masinii.

Oricum dupa ce senzorii sunt atinsi acestia trebuie inlocuiti chiar daca schimbi placutele. Iar daca placutele sa presupunem ca nu vrei sa le schimbi, sau uiti.. alt avertisment nu mai primesti pana partea activa de pe placuta se toceste complet iar dupa aceea vei auzi un huruit ingrozitor la franare pentru ca partea pur metalica a placutei atinge discul cu fiecare frana pusa. Asta nu insemna ca masina nu va frana.. ba va frana dar, dac afaci sis accident atunic s-ar putea chiar sa fie din vina ta in orice circumstanta ai fi..

Si atunci trebuie sa schimbi si discul (cand atinge metalul placutei discul) pentru ca acesta se va subtia si mai mult si chiar deforma...

Edited by bimmer90f30
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.