Jump to content

Scurgere ulei din diferential spate F36 420i xDrive


blueyedmind

Recommended Posts

Salutare!

Sunt nou intrat in familie! Sunt lipsit de experienta cu masinile, in general. S-ar putea exprimarea (tehnica) sa nu fie cea potrivita.

Ma puteti ajuta sa imi spuneti cat de grava este problema din poze? V-ati mai lovit de asa ceva si cum ati remediat si care au fost costurile? Multumesc!

 

IMG_1021.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Salut,

Problema poate fi mica sau mare, fara o constatare pe elevator cam greu sa-si dea cineva seama ce se intampla acolo. Poti sa ai o simpla garnitura cu problema, poate fi ceva mai serios. 

Oricum ar fi, trebuie remediata rapid pentru ca ceva mic poate deveni ceva mare si scump. Risti sa pierzi tot uleiul din grup si atunci chiar o sa fie scump. 

Tine-ne la curent.

Bafta!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pai sant 3 simeringuri de toate,2 pe planetare si una pe cardan.Eu vad doar o usoara umezire cu ulei,nu sant picaturi care curg efectiv.Eu am avut la e 91 asa ceva dar umezea pe la imbinarea celor 2 carcase ale dif.Am verificat nivelul de vreo 2 ori si era plin ochi ,nu se pierde nimic semnificativ .Daca nivelul e ok eu zic ca mai poti umbla fara sa pui in pericol diferentialul.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cu pierderea aia probabil in 5 ani vei pierde cam jumătate din toată cantitatea de ulei. Stai liniștit..aveam pierdere si inca am, parca mai mare decât ai tu, la toate 3 garniturile. 
 

Dupa vreo 3-4 ani când am schimbat uleiul din grup, din 1000 ml, mai erau 750-800 ml. 
 

Fa o când ai vreme, nu e graba.

 

Nu ma costa nimic manopera la service, însă la cat e de munca, imi e greu sa “ma” apuc. 

Edited by WIN60
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Salut,  bun-venit in familia BMW si felicitari pt achizitie! Nu e nimic grav, cel mai probabil garniturile (simeringurile) sunt duse si "transpira" ulei pe acolo. Simeringurile nu costa mult, insa manopera e mai scumpa. Ca sa dormi linistit, cumpara ulei diferential cod 83222365987 vascozitate 75w90 si completezi pana e full. Se umple usor cu o seringa cand o pui pe elevator 😉 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

pierderea nu e inca mare pe la simeringurile planetarelor, dar se va mari in timp. Daca nu vrei sa le schimbi acum, completeaza ulei si apoi o tot verifici periodic si completezi. E ceva de lucru pentru a le schimba pentru ca nu poti scoate planetarele din grup decat daca desfaci practic fiecare hub in parte, e mai simplu sa dai grupul jos pentru ca in felul acesta desfaci doar pe o parte, cea pasager, si apoi il poti scoate afara si  cardanul desuruburat doar din grup. Ar tre sa coste undeva pe la max 2000Ron totul cred.

  • Like 1
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Si eu am simeringurile achizitionate de 1 an si nici pana in prezent nu le-am inlocuit, in schimb am inlocuit uleiul din grup, am curatat bine pe unde era umed si vad ca nu mai  am scurgeri deloc.

Daca pe viitor incepe iar sa se umezeasca, poate am sa le schimb.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salut, la mine am urmatoarele lichide pe lista masinain cauza F10 535 xdrive si X5 F15 5.0D xdrive:
 

1 L ulei diferential față grup 75W85 HYPOID AXLE OIL G2 (intra aproximativ 600 ml,a trebuit sa cumpar 2 de 500 ml) cod:83222413511

ulei diferential spate 75W90 SAF - XO cod: 83222365987
1 L ulei cutie tranfer 75W TF 0870 cod: 83222409710
1 L ulei bmw CHF11S servodirectie cod: 83290429576.

Cred ca aceleasi lichide se baga si in 420i xdrive. Oricum codurile lichidelor se gasesc pe REALOEM. Spor la cautari! 

1 hour ago, ADRIAN HD said:

Enders,ce ulei ai pus in diferential?Vreau sa-l schimb si eu si am primit recomandare pt.Bmw Hypoid axle oil G3(75w80 api gl5).Din ce vad mai sus Six recomanda un 75w90 gl5.Sant putin in ceata.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ADRIAN HD said:

Enders,ce ulei ai pus in diferential?Vreau sa-l schimb si eu si am primit recomandare pt.Bmw Hypoid axle oil G3(75w80 api gl5).Din ce vad mai sus Six recomanda un 75w90 gl5.Sant putin in ceata.

Hypoid axle oil G3 am pus.

28 minutes ago, six in line said:

Salut, la mine am urmatoarele lichide pe lista masinain cauza F10 535 xdrive si X5 F15 5.0D xdrive:
 

1 L ulei diferential față grup 75W85 HYPOID AXLE OIL G2 (intra aproximativ 600 ml,a trebuit sa cumpar 2 de 500 ml) cod:83222413511

ulei diferential spate 75W90 SAF - XO cod: 83222365987
1 L ulei cutie tranfer 75W TF 0870 cod: 83222409710
1 L ulei bmw CHF11S servodirectie cod: 83290429576.

Cred ca aceleasi lichide se baga si in 420i xdrive. Oricum codurile lichidelor se gasesc pe REALOEM. Spor la cautari! 

 

Pe realoem imi arata si mie tot G1 la grupul de pe spate, furnizorul cat si cei de la bavaria mi-au recomandat sa pun g3, a zis ca nu il afecteaza cu absolut nimic.

Ceea ce s-a si demonstrat, l-am schimbat de un an si ruleaza fara probleme pana acum, plus ca nu mai am transpiratia din jurul simeringurilor.

Masina fiind un F11 Xdrive.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, AAC said:

La 65000 km la a mea a fost exact ca la tine și simeringurile au costat 500 euro cu tot cu manopera 

Salut! Ai facut la reprezentanta? Ca mi se pare cam mult. Poate nu cunosc ce munca asidua este in spate... dar piesele in sine ar trebui sa fie ieftine (daca au fost doar simeringurile), fie ele si OEM.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, blueyedmind said:

Salut! Ai facut la reprezentanta? Ca mi se pare cam mult. Poate nu cunosc ce munca asidua este in spate... dar piesele in sine ar trebui sa fie ieftine (daca au fost doar simeringurile), fie ele si OEM.

Da , a fost la dealer BMW , piesele au fost ieftine dar manopera a costat . 
Un prieten a patit la fel și a schimbat singur forțând scoaterea pieselor cu un ciocan distrugând grupul spate . 
Macar eu am avut parte de garantie și de 1 an jumate nu mai pierde ulei pe acolo. Oricum pierderea e nesemnificativa , poți rula așa ani la rând . Mai am încă factura .

IMG_5258.jpeg

IMG_9841.jpeg

Edited by AAC
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, AAC said:

Da , a fost la dealer BMW , piesele au fost ieftine dar manopera a costat . 
Un prieten a patit la fel și a schimbat singur forțând scoaterea pieselor cu un ciocan distrugând grupul spate . 
Macar eu am avut parte de garantie și de 1 an jumate nu mai pierde ulei pe acolo. Oricum pierderea e nesemnificativa , poți rula așa ani la rând . Mai am încă factura .

Din ce deduc, ai facut in strainatate? De ce in Bucuresti, la service-uri non-reprezentanta, tot 2000-2500 de lei se cere, ca in Vest? 🙂

Link to comment
Share on other sites

Pai costa pt.ca e multa munca,trebuie dat grupul jos,plus piesele,uleiul iar e de la  170ron bidonul de 0.5l×2  (G1  G3).Eu zic sa nu te stresezi atat pt.transpiratia aia mica.Vezi poza de mai sus la colegul Aac era tot grupul plin de ulei,acolo era o pierdere serioasa.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

nu stiu exact cat da manualul, dar mie mi-a luat cca 4 ore sa dau grupul jos, sa schimb simeringurile si sa-l montez inapoi. Luand-o asa, ai undeva la 150-200/ora manopera plus piesele. Posibil ca in manual sa dea mai multe ore pentru ca s-ar putea ca procedura lor sa fie dezasamblarea ambelor parti ale suspensiei, stanga si dreapta, cine are un TIS la zi ne poate zice. Cere o oferta la 2-3 service-uri specializate si vezi.

La mine era tot asa putin umed, nu curgea nu aveam ulei sub masina, dar pe mine ma deranjeaza sa vad umezit pe sub masina de ulei sau alte lichide care nu ar trebui sa curga din ea :), imi place sa stiu ca totul e cum trebuie sa ma pot bucura de masina fara sa ma gandesc la un drum lung daca o mai fi sau nu ulei in grupul ala, e doar 14k Ron nou sau 4500 reconditionat sau intre 1500-3000 sh, tu alegi 🙂 .

Edited by mik15
  • Like 1
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.