Jump to content

Sfat achizitie F10 LCI


pvsilviu

Recommended Posts

2 hours ago, pvsilviu said:

Incerc azi, le-am dat mesaj.

Si eu am luat masina curenta de la Tiriac. Mie mi-au negociat cam 500 euro.

De asemenea garantia e praf in ochi, e la cutie si componente din motor cum ar fi pistoane, arbore, etc. Nu intra tot ce tine de motor in garantie. Eu dupa ce am luat masina de la ei m-am trezit cu eroare in bord si la o inspectie a reiesit ca este galeria de admisie. A trebuit sa ma cert nitel cu ei pana au acceptat sa acopere 80% din cost.

Nu te baza ca masina e verificata ca la mine era indeajuns sa dea capacu de la motor jos si se vedeau pierderi de ulei de la galeria de admisie ...

Inca un minus pe care sa il iei in calcul, nu accepta decat plata in RON la cursul bancii cu care lucreaza ei (unicredit parca) si unde diferenta intre BNR si cursul lor a fost foarte mare la momentul respectiv. Eu aveam banii in euro, pentru o masina de ~30.000 euro am pierdut la faza asta undeva la 1000 euro. Mai intai a trebuit sa ii schimb in lei ca dupa aceea sa platesc la cursul unicredit ...

Edited by Tavicu
  • Like 1
  • Facepalm 1
Link to comment
Share on other sites

Din ce știu eu, nimeni nu accepta euro, la toți dealerii se plătește în lei la cursul băncii cu care lucrează. Oricum și drumul în Germania nu e de neglijat ca și costuri. Am un coleg care își cauta mașina, nu a putut negocia mai nimic și nu numai cu ei. Mult succes, sa fie mașina bună și poate mai lasă la preț. 

 

Link to comment
Share on other sites

Am lei, inca, pentru Germania urma sa fac o licitatie la banca, Unicredit.

Banuiam ca verificarile lor si garantia nu sunt decat marketing.

Ii sun dupa 9, mai am 2 pe lista, vreau sa stiu unde sunt, plus alte detalii si, poate dau si o fuga sa le vad (daca sunt toate in Bucuresti).

Sper ca voi obtine mult mai multe informatii decat din Germania plus ca este mai usor de ajuns.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Da, cam asa este, am setat cautarile la max 35k.

La Tiriac am vorbit abia ieri cu 2 agenti, sunt disponibile, deocamdata, cele cu 31500 (cea hibrida este rezervata cu avans, am taiat-o). Nu poate fii-miu sa mearga pana sambata, am stabilit cu ei ca sun vineri, imi trimit toate datele si sambata dimineata suntem in Bucuresti sa le vedem.

Mai ok mi se pare cea cu piele alba dar ... piele alba nu prea am vrea. Decidem la fata locului.

Am mai facut niste selectii, sunt vreo 4 in Munchen, vreo 3 in Koln, vreo 2 in Dortmund (am selectat in functie de avion de la Craiova). Munchen ramane destinatia cea mai accesibila, microbuz, auto, etc.

La prima vedere, exceptand pretul, cea din Ghiroda, Timisoara mi se pare super ok (sun azi sa vad ce zic).

Link to comment
Share on other sites

Facturile intre entitatile de pe teritoriul nostru se fac in lei, moneda oficiala.

suplimentar, cursul BNR este un curs de referinta care da indicatii bancilor comerciale despre ce se intampla in ziua respectiva. valuta, orice persoana juridica, si-o cumpara de la o banca comerciala, evident la cursul bancii respective, nu la curs bnr.

ca atare, daca masina a fost adusa de afara de catre dealer, evident ca factura a fost emisa de afara in euro si dealerul a trebuit sa cumpere euro de la o banca comerciala, la cursul respectivei banci, ca sa plateasca pe cei de la care ei insisi au cumparat masina.

 

asta e motivul pt care se factureaza mereu in lei clientului final de pe teritoriul Romaniei, la cursul unei baci comerciale si nu curs BNR, inclusiv pt masinile noi.

evident, dealerii mai cumpara masini si de pe teritoriul Romaniei, care au trecut deja prin procesul importarii de mult si implicit prin cumpararea de euro la curs de banca comerciala.

nu sta nimeni sa iti faca dreptate cu 1000-2000 de lei cat e diferenta de curs valutar pt ca in fapt acea masina va fi iar facturata la curs de banca comerciala. in esenta, intr-un final, dealerul respectiv va avea nevoie sa cumpere euro pt o alta tranzactie viitoare, iar suma primita in lei de la clientul din Romania trebuie sa reflecte in final banii necesari pt a cumpara euro la curs de banca comerciala pt o proxima tranzactie

Edited by edit
Link to comment
Share on other sites

Inainte sa ajung la achizitia la a mea de la Bavaria Baneasa, am fost la Tiriac Auto, unde voiam ori E300 ori 530i, Leasing Automobile si Plus Auto.

Fiindca ce era pe stoc la ultimii doi nu erau conform asteptarilor mele pe partea de configuratie si cei 2000 euro erau ca si cost suplimentar pentru a o aduce, am zis pas.

Astfel, am fost si la Tiriac Auto si am testat pe viu, vreo 3 modele.

Masinile nu sunt ingrijite dpmdv, aveau scurgeri de ulei sub capac, antigelul minim iar faza cu garantia 2 ani e nula la ei. 🙂

Astfel, Bavaria Baneasa, garantia BPS acopera tot, mi-au schimbat un switch lumini si un actuator pe incalzire fara niciun fas iar masinile chiar sunt spalate si livrate cum trebuie. 

Atentie, daca e Premium Selection, iti fac revizie, vopsesc elementele zgariate, schimba mecanice defecte. Vine cu raport integral.

Link to comment
Share on other sites

Ma duc maine sa vad 2 masini

https://www.tiriacauto.ro/auto-rulate/bmw/seria-5/bmw-seria-5-13-31924

https://www.tiriacauto.ro/auto-rulate/bmw/seria-5/bmw-seria-5-19-32646

 

Pentru asta de mai jos tot corespondez cu dealerul, are niste zgarieturi pe bara fata, spate, usa dreapta spate, pe care le va face el, pretul este fix. Astept poze reale, am primit doar daunele

https://www.autoscout24.ro/oferte/bmw-530-i-m-sport-navprof-acc-kamera-hud-gsd-benzina-gri-d3a75832-7201-49c2-bba8-c728e6dc1936?source=favorites_list&cldtidx=1&lastSeenGuidPresent=true

Atata doar ca e cam complicat de ajuns.

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, pvsilviu said:

Pentru asta de mai jos tot corespondez cu dealerul, are niste zgarieturi pe bara fata, spate, usa dreapta spate, pe care le va face el, pretul este fix. Astept poze reale, am primit doar daunele

https://www.autoscout24.ro/oferte/bmw-530-i-m-sport-navprof-acc-kamera-hud-gsd-benzina-gri-d3a75832-7201-49c2-bba8-c728e6dc1936?source=favorites_list&cldtidx=1&lastSeenGuidPresent=true

Atata doar ca e cam complicat de ajuns.

Cum sa fie complicat de ajuns. Ai zbor ieftin Wizz OTP-DTM.

7u8XU9h.png

Si ai suficiente mijloace de transport public sa ajungi repede la destinatie.

E una din zonele cele mai usor de ajuns si miscat in zona in Germania, din cauza bazinului industiral al Ruhrului.

 

Link to comment
Share on other sites

Astea din România au km. mulți. Chiar dacă dai 3-4mii în plus merita una cu km. la jumate și te ajuta pe viitor și la revanzare. Plus ca mașina din Germania e mai închegată, orele de funcționare ale motorului sunt mai puține, nu se compara cu una hartanita pe drumurile patriei. 

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, lospa alin said:

Merci Romulus.

Dacă nu știi germana e mai greu, eu prin Austria și Germania tare greu m am descurcat, mai nimeni nu vb engleza sau am nimerit eu prost, totul e scris în limba lor, dar cu răbdare și tutun... O nimerit orbul Brăila...

Ai nimerit tu mai prost, nu e asa negru dracu. Eu inteleg binisor si germana, dar de vorbit mai mult cu degetele de la picioare. Altfel, cateva cuvinte. Dar m-am descurcat intotdeauna cu engleza. Si nici nu prea ai ce sa vorbesti cu ei. Iei cu tine prietenul google translate.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.