Jump to content

Sfat achizitie F10 LCI


pvsilviu

Recommended Posts

Eu cu placute si discuri originale patesc sa trepideze la peste 120 km/h ca tine...am zis ca o sa incerc Zimmermann after, poate poate.

Ai prins super bine cu 2 seturi de anvelope si jante.

Uleiul in cutie eu recomand sa fie facut clar, si diferentiale. Scuze, dar nu am vazut daca e xdrive. Daca da, si schimb ulei cutie de transfer, just for peace of mind.

Si eu tot cochetez cu ideea de un G30 la anul sau peste doi ani poate, imi place enorm cum merge.

Link to comment
Share on other sites

Farul ala o sa jupoaie ceva.

Jantele alea sunt de capatat, nu’s de G30.

Nu-mi vibreaza nimic nici cand franez la 200, frane OE discuri si placute noi. Grija mare sa nu o spalati dupa drum lung.


Evacuare dreapta e inchisa electronic, se deschide pe sport dupa 4000 ture, aceeasi panica am avut si eu la inceput cand am vazut ca iese abur pe stanga doar 😄

Edited by Ciprian01
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Ciprian01 said:

cand am vazut ca iese abur pe stanga

Nu asta ar fi problema, cat una e innegrita, una e curata, nu au simetrie:), eu caut 2 negre sa le schimb.

Imi pare rau sa vad ce ai patit cu ea, dupa cateva zile mai ales.. Si la mine era ciudat cu botul lung, am inceput sa ma obisnuiesc, poate devin prea confortabil, asta trezeste putin ma face sa fiu totusi mai vigilent, mai ales ca merg foarte mult pe strazi inguste curbe, parcari .. arrrr...

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Ciprian01 said:

 


Evacuare dreapta e inchisa electronic, se deschide pe sport dupa 4000 ture, aceeasi panica am avut si eu la inceput cand am vazut ca iese abur pe stanga doar 😄

ai mai mult info despre asta? eu am tot un g dar seria 3 dar nu am observat fenomenul pana acuma. pot sa jur ca dimineata cu motorul rece iese abur pe ambele

gasesti far la cateva sute de euro(de uk) in teorie ar trebui sa mearga si de uk 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
On 12/17/2023 at 7:28 PM, pvsilviu said:

116k km, revizie facuta de tiriac, ulei filyre baterie si placute de frana, fata spate. TEXTAR! Dai in frane la peste 120 km/h si trepideaza. Vor trebui schimbate bujiile si lichidul de frana. Si uleiul la cutie, zic eu.

cel mai probabil (99%) ai discuri varianta de 30 mm grosime

la varianta de 36 mm grosime nu o sa mai ai problema de vibratie in volan la franare
pentru discurile de 36 mm ai nevoie de alti etrieri!

Link to comment
Share on other sites

Am folosit aplicația BimmerLink și am pus pe open clapeta. Acum se vede deschisă și pe loc. Degeaba. Abur iese tot pe prima. Acolo iese doar la accelerări mai puternice acum probabil fiind în permanență deschisă. Dar cum e construită evacuarea principală e doar 1. Du face 50-50 🙂  probabil doar excesul se redirecționează. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.