Jump to content

CosminEU

Recommended Posts

pentru mine e in primul rand o siguranta in plus( nu stiu daca nu e doar in capul meu).

am avut vreo 3 incidente pe autostrada, odata efectiv mi s-a rupt peretele lateral dupa ce am luat o ditai bucata de lemn. tind sa cred ca o anvelopa normala ar fi sarit de pe janta.

am vazut cazuri live pe autostrada cu anvelope explodate cum sar de pe janta

Link to comment
Share on other sites

Asa e tot timpul exista riscul asta. Grav sau usor. Depinde cum vrem sa circulam.

Ce pui in balanta: confort vs stabilitate, peace of mind. 

Tot mai citesc ca daca masina vine cu RF, gen certificata BMW pt acele cauciucuri, isi pierde din stabilitate, sportivitate daca punem cauciucuri normale. Ar fi fain sa pot testa diferentele. 
 

Edited by CosminEU
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Asa e, asa a si fost gandita masina, cu anvelope certificate *BMW si RFT. Va fi diferenta sesizabila intre anvelope normale si RFT la stabilitate si dinamica, lucru care poate impacta si siguranta in mers.

Exact in aceeasi dilema am fost si eu cand am luat masina ( sa trec la anvelope normale ), si pana la urma am ramas pe ce recomanda producatorul ( *BMW si RFT ). Si doar pentru factorul psihologic, de a nu ramane intr-o zona fara semnal, si fara rezerva. Mai ales daca esti cu familia, copilul prin masina, nu prea ai chef de plimbat pe jos dupa semnal, asteptam platforma, etc...

Si eu la ultimele 3 masini am avut rezervele intacte, peste 400k km, dar macar am stat linistit ca daca va fi cazul, voi puteam schimba roata 🙂 

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

După RAR urmează să o aducă la Iași. Nu au transport. Sarachii de la BMW 🙂. Apoi actele. Primăria Sector 1 au avut grevă de on-line ( se face upgrade la platforma) și nu se puteau face nimic aparent. Acum au coadă mare ca na la casierie nu se putea. Așteptați să meargă online-ul. Ca la români 🥸

  • Fara comentarii 1
Link to comment
Share on other sites

De curiozitate pentru cei care au mai cumparat prin premium selection, masina trebuie sa vina cum a iesit din fabrica cu accesorii in stare buna, adica:

 

  • Kit reparatie pana - nu apare la vin decoder, dar scrie in contract - deci presupun ca trebuie sa il am cu tot ce trebuie aici 

  • Plase portbagaj - si astea ar trebui sa vina toate, intr-o stare acceptabila 

  • Triunghi reflectorizant  / trusa de prim ajutor - presupun ca trebuie sa existe, si sa nu fie expirate 

  • Stergatoare - intr-o stare buna? nu sa scartiie  - eu teoretic le schimb anual, dar niste stergatoare de 3 ani - sunt duse clar  - ca le are masina dar sunt intr-o stare proasta ma gandesc ca nu e acceptabil.

Edited by CosminEU
  • Love BMW 1
Link to comment
Share on other sites

dar ce avem noi aici  in parcare .... prima impresie ...

1. Murdara foc

2. Lipseste optiunea de Wireless charging, nu inteleg de ce, peste tot scrie ca are dar NU e

3. Nu are KIT reparatie pana

3. Stergatoarele cum presupuneam sunt duse

4. Cauciucuri cu dot vara 2018, pentru o masina nov 2020 duse de tot

5. Nu are Andoid Auto si Apple carplay instalat

6. Murdara am zis?

WhatsApp Image 2023-10-19 at 14.08.00_9bd2ccf2.jpg

WhatsApp Image 2023-10-19 at 14.07.44_4abd2e4f.jpg

Edited by CosminEU
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Asa o predau? poate o spala totusi 🙂 kit de pana pariez ca o sa iti spuna ca era optiune, stergatoarele probabil sunt cele originale, la anvelope imi da cu virgula ce e drept dar daca sunt 2018 sunt numai bune de schimbat. 

edit : care e treaba cu E30ul de langa? s-a ratacit pe acolo ?

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

On 10/17/2023 at 1:49 PM, CosminEU said:

De curiozitate pentru cei care au mai cumparat prin premium selection, masina trebuie sa vina cum a iesit din fabrica cu accesorii in stare buna, adica:

 

  • Kit reparatie pana - nu apare la vin decoder, dar scrie in contract - deci presupun ca trebuie sa il am cu tot ce trebuie aici 

  • Plase portbagaj - si astea ar trebui sa vina toate, intr-o stare acceptabila 

  • Triunghi reflectorizant  / trusa de prim ajutor - presupun ca trebuie sa existe, si sa nu fie expirate 

  • Stergatoare - intr-o stare buna? nu sa scartiie  - eu teoretic le schimb anual, dar niste stergatoare de 3 ani - sunt duse clar  - ca le are masina dar sunt intr-o stare proasta ma gandesc ca nu e acceptabil.

La mine a venit cu toate in stare perfecta, plus ca au schimbat parbrizul pentru ca avea o zgarietura. Si au dat si o sticla de sampanie 🙂

  • Fara comentarii 1
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Romulus said:

Ai preluat masina?

Nu am preluat inca, am fost sunat sa ma duc sa o vad, daca imi place etc, daca am ceva de comentat inainte sa fac plata.

Acum astept raspuns la comentarii, si apoi finalizare.

Au zis ca o spala la predare 🙂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

   Eu am ridicat X3 F25, in 2019, din reprezentanta Munchen, tot Premium Selection, luata direct de acolo, cu programare inainte (zburat dimineata, luat masina la ora 14:00, asa convenisem, cu nr.pregatite/tot si intors inapoi spre tara). Am primit 2 veste si triunghi, trusa medicala. Nu mai tin minte cu stergatoarele dar nu cred ca erau noi ). Totul f.ok, a decurs perfect, mai  bine decat speram. Doream sa o iau cu o saptamana mai devreme dar au spus ca nu o pot livra asa ca trebuie sa o pregateasca. Masina a fost impecabila, tampiteria - dakota oyster era alba, fara urme de uzura (la 40 000 km cat avea masina atunci) si pielea curatata si hidratata cu crema- am remarcat asta deoarece era inca umeda in unele locuri, nu apucase sa se usuce cum trebuie, aspirata, spalata, ceruita la exterior etc. Cauciucurile erau cele de fabrica, le-am schimbat oricum cand am adus-o. Revizie facuta inainte si toate recallurile rezolvate (EGR si ceva pe la isofix) de reprezentanta. Cu garantie 2 ani prin asigurare third party valabila la orice reprezentanta BMW, pe care am schimbat ulterior ceva la directie si compresorul de clima de 2 ori.  

    Daca nu ti-o livreaza in stare perfecta (cum se lauda in pliantul Premium Selection), curatata impecabil si reparata de eventualele defecte (zgarieturi, interior, decolorari etc) atunci sunt magari si fac lucrurile in stil romanesc pe bani ca afara!

     Felicitari pt achizitie! Nu este un capat de tara daca nu o curata, o faci tu de 10 ori mai bine probabil, dar nu livreaza ce promit si apoi „plang” ca nu cumpara lumea SH de la ei si prefera Germania! Poate pana la final experienta o sa fie placuta asa ca sa le mai dam o sansa.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Cosminbad said:

experienta o sa fie placuta asa ca sa le mai dam o sansa

Nici nu se pune problema, am asteptari mari, si se vor rezolva, masina o cumpar, alta nu mai astept 🙂 doar sa ne intelegem, o dam cumva la pace, mai ales cat m-au facut sa astept 🙂 

Am mai decodat odata VIN-ul pe mai multe site-uri.

KIT pana clar nu apare daca ai runflat - curios de ce apare in oferta lor? doar sa dea bine? - astept oricum raspuns oficial de la ei

Wireless Charger nu apare la decodare - nu inteleg cum de mi-a scapat, dar din nou in oferta lor apare cu pret de lista de 460 euro - din nou astept lamurire de la ei, si un discount, pretul fiind clar crescut de la optiune.

De curatat - au promise ca va fi

Sunt curios de  stergatoare, si cauciucuri cum o sa o puna problema - stergatoarele scartie (mai ales pe spate) si gumele una ca sunt din 2028, doi, orice ochi uman vede cat de neuniform si prost uzate si fara carne pe ele sunt.

Nu zice nicaieri ca AA si Apple Carplay exista (sigur se poate instala sunt sigur de asta) - ei mi-au zis ca optiunea 63U o contine, deci trebuie sa am, dar nu sa platesc eu extra 300E sa o instalez din My BMW, ar fi culmea - din nou sunt curios de raspunsul lor. 

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Pai da, pot face OTA dar cu bani din MY BMW, la carplay, asta din ce m-am mai interesat.

Cine s-a plans ca nu are AA de exemplu, doar la reprezentanta au facut un upgrade care l-a instalat, nu am gasit pe nicaieri ca poti face tu singur, gratis.

Link to comment
Share on other sites

Merge cuiva OTA in Romania? Mie mi-au spus ca update-urile se fac doar in service, nu vine nimic remote si am connected drive si Idrive 7, nu stiu daca mai trebuia vreo optiune.

Incarcarea wireles e cam useless, putere de incarcare 5W care doar tine telefonul la acelasi nivel de baterie cat e conectat la AA/Carplay plus ca se incinge foarte tare. In nici un caz nu merita 460 eur. De obicei am observat ca retrofiturile costa (mult) mai mult decat optiunea de fabrica.

Edited by goangaus
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.