Jump to content

Curatare ceasuri digitale G30


stefan.marius41

Recommended Posts

salut,

 

Va scriu legat de ceasurile digitale la G30. Cum reusiti sa le curatati fara a lasa urmele acelea pe ele? Mentionez ca am incercat cred toate solutiile care mi au fost spuse insa fara rezultat. Inclusiv servetele pt ochelari. Este de-a dreptul dezgustator sa le vezi zilnic cu acele urme pe ele.

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Apa distilata si o carpa buna. La sfarsit sters cu o carpa de ochelari sau in genul acela.

Nu mai da cu solutii diverse ca e plin internet-ul de oameni care si-au distrus ceasurile ca au luat coating-ul de pe ele (sa nu fii si tu in aceiasi situatie daca zici ca nu se mai duce ...). Cu atat mai mult nu folosi solutii bazate pe alcool (servetele umede, de ochelari, etc)

Edited by Tavicu
  • De acord! 2
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, ADRIAN HD said:

E un soi de laveta care se inmoaie in apa,se stoarce bine si se sterge suprafața fara sa lase urme.Eu am incercat sa curăț parbrizul pe interior dar tot raman ceva urme.

E a 2-a mare problema a mea dupa curatarea jantelor in detaliu, ftw.

Ce am reusit pana acum este sa foloseasc carpa de geamuri, glass ceva de la Meguiars si sa sterg geamul pe interior dimineata, cand este rece impreuna cu OMV Windows Cleaner.

Link to comment
Share on other sites

Eu mi am șters parbrizul bine cu ea uscata pe interior și este ok după ce am șters cu ceva soluție de geam ca sa scot grăsimea și uleiul ala care se depune. 
 

Se găsește la eMAG sau DM din ce știu. 
 

Undeva la 22-26 lei 2 bucati la oferta când este. 

2 minutes ago, Ciprian01 said:

E a 2-a mare problema a mea dupa curatarea jantelor in detaliu, ftw.

Ce am reusit pana acum este sa foloseasc carpa de geamuri, glass ceva de la Meguiars si sa sterg geamul pe interior dimineata, cand este rece impreuna cu OMV Windows Cleaner.

Procedura corecta este sa l cureți când este uscat bine de soare, nu dimineața când este aburit. 
 

Cu o cârpa cu soluție de parbriz curățat și frecat bine, iar după cu a doua cârpa uscata iarăși frecat foarte bine, dar bine bine și pentru 2-3 săptămâni ai parbrizul curat pe interior. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, stefan.marius41 said:

alut,

 

Va scriu legat de ceasurile digitale la G30. Cum reusiti sa le curatati fara a lasa urmele acelea pe ele? Mentionez ca am incercat cred toate solutiile care mi au fost spuse insa fara rezultat. Inclusiv servetele pt ochelari. Este de-a dreptul dezgustator sa le vezi zilnic cu acele urme pe ele.

Multumesc

rezolvat. Mai jos rezultatul de-a  dreptul exceptional. carpa magica si apa distilata.  carpa rupta in doua, una imbibata cu apa distilata si stoarsa bine cealalta uscata. Se aplica cu cea umeda dupa care imediat (fara sa se usuce cu cea uscata. Atentie nu apasati! doar o mangaiere usoara cu ambele :))

Si nu am stat sa bibilesc ceasurile. Am facut treaba asta in 5 minute.

WhatsApp Image .jpg

Edited by stefan.marius41
  • Like 2
  • Love BMW 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
On 10/11/2023 at 11:09 AM, WIN60 said:

Cârpa magica s a încetat :)))??? M a omorât soția cu cârpele magice, dar chiar sunt bune. Fără soluții, doar cu apa, uda si după cu uscata. 

Sa-ti dea Dumnezeu sanatate ca mult m-am chinuit, inclusiv cu solutii pentru curatat display-uri PC anti-glare. Doar cu aceasta carpa magica am reusit.

Din pacate, la parbriz pe interior, rezultatul n-a fost chiar atat de bun, a lasat dare…dar mai incerc.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mulțumesc la fel, chiar am nevoie ca sunt răcit :))!

Mai greu la parbriz.. trebuie când este uscat, gen în soare, nu aburit/umezit. Altfel nu se iau datele/petele alea. 


Oricum nu tine mult, nu știu de ce se îngrașă așa parbrizul, apar urme/pete ca de grăsimi. 

Edited by WIN60
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.