Jump to content

Mi-a scos peri albi


Recommended Posts

Vă salut!

De ceva timp mă confrunt cu o serie de probleme la mașina mea respectiv seria 5 f10 2012 530 xd în prezent 245000 km.

Prima și cea mai costisitoare ar fi un şoc la viteză mica(10-15 km/h) atunci când accelerez pun frâna apoi când apăs acceleratia mașina da un șoc ca și cum s-ar lovi 2 piese.precizez ca acest șoc apare fără ca vitezele să se schimbe.Initial am crezut ca e cutia,dar toți mecanici la care am fost m-au contrazis,și am fost la cei mai buni pe care i-am găsit.

A 2 a problema ar fi un trăncănit cand accelerez în viraj,după o constatare la un service au ieșit planetarele față +un arc,le-am schimbat cu piese originale,o grămadă de bani,în dimineața asta același trăncănit.sincer am impresia ,ori trebuie să renunț la mașină și să îmi cumpăr bicicletă căci nu am noroc,ori nu mai există mecanici care folosesc și altceva în afară de tester pentru reparații!Reparatiile s-au făcut,majoritatea în Germania la BMW ,deci te aștepți să fie calitate!

Daca va regăsiți în problemele de mai sus și le-ați și rezolvat,help va rog!

Multumesc in avans,zi excelentă!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Catalin Smt said:

Schimburile sunt făcute la ambele cutii,plus bucși cardan,grup,suporți motor ..

Mai in gluma mai in serios, as fi vrut si eu sa ii fi putut pune conditii masinii mele (reparate 100% de mine pana in prezent) cand am avut probleme cu limp mode de  nu mai tragea din senin dupa 20-30 minute de la rece... sau cand.. pana nu aflam cauza huruitului din habitaclu ce se auzea de la 40km/h ora in sus... DAR NU S-A PUTUT pana nu am ramas cu un diferential in garaj si o pompa de inalte pe raft (tot in garaj) ca nu erau alea.. defecte!! Erau, filtru de motorina si rulmenti...

Si vezi, si asa te faci baiat destept, si zici si la altii acum..

Dar sa revenim la conditii.. fata de masina. Te-a  servit pana acuma?

Atunci merita aflat.. parerea mea..

[..Nu imi spune ca am fost norocos..daca nu stii cum e sa dai un diferential jos sau sa schimbi rulemnti pe spate la bmw.. (asta e o gluma desigur, am zis doar asa de necazul meu si cate injuraturi de dragul bmw am tras ca nu am gasit raspuns la vremea mea..)]

Dar ...uleurile, cat de des au fost schimbate in cutii? ...Intarzierea schimburilor ar putea sa le influienteze fiabilitatea..

Apoi, as vrea sa elimin, zic eu ca zgomotul ar veni din spate pentru ca in viraj rotile din spate (cred, la modelulul tau) nu isi schimba unghiul de atac.. si poate doar cutia de transfer fac acel zgomot. Asta e doar logic..

A, nu prea poti verifica, dar un bun amic a avut un X3 modrl 2006 si stiu ca din cauza cutie de transfer el auzea un zgomot, dar la el era huruit, doar aproape de rotile bracate..

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Eu nu am rămas cu piese pe raft,dar crede-mă ca am schimbat și eu motor cutie transfer și multe altele,cat despre schimburile de ulei,aprox 40 k km ..

Ma gândeam ca dacă aș da cardanul jos de la cutia de transfer aș putea elimina dacă de acolo e problema ,sau poate fi chiar o problemă de cardan un joc sau ceva.Eu tot ce zic am citit pe forumuri ,deci probabilitate mare să zic tâmpenii.

ps:am uitat să zic ca dimineață la rece pe timp de iarnă mașina are un tremurat în toată caroseria

Link to comment
Share on other sites

lucky guess merita incercat si observat , daca la viraj ai batai similare cu planetara mai poate fi burduful de planetara care nu mai are flexibilitate si atinge in scut la viraje ,sunetul este identic  e vb de burduful lung dinspre cutie . Defect constatat la  fostul seria 6 si rezolvat asa de catre cineva care stia simptomul pt ca altfel constatarea evidenta ar fi fost planetarele . defectul nu se observa pe elevator 

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Myx said:

lucky guess merita incercat si observat , daca la viraj ai batai similare cu planetara mai poate fi burduful de planetara care nu mai are flexibilitate si atinge in scut la viraje ,sunetul este identic  e vb de burduful lung dinspre cutie . Defect constatat la  fostul seria 6 si rezolvat asa de catre cineva care stia simptomul pt ca altfel constatarea evidenta ar fi fost planetarele . defectul nu se observa pe elevator 

Te salut si multumesc pentru răspuns.

Cand se schimba planetara nu se schimba și acest burduf?

Link to comment
Share on other sites

  • Romulus changed the title to Mi-a scos peri albi
59 minutes ago, raduron10 said:

Ma speriasem, e doar masina, eu chiar am crezut ca ti-a albit parul...

Ești OK acum?

34 minutes ago, ingineru' said:

Mai sugestiv era ( mi a scos) peri albi.

Asta am crezut si eu initial, dar cum limba romana are jdemii de intelesuri …

E pe cat se poate de sugestiv,păr alb ,defecțiune mașină.Acum dacă asta e important de discutat aici ,spor la treabă.

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Myx said:

din ce stiu eu nu , multi refolosesc poti doar sa verifici , daca e nou se vede 

Cum zice Myx, multi refolosesc, pentru ca nu e usor sa schimbi burduful la o planetara ca, cel din dreptul furcii se schimba dupa ce il scoti pe celalalt.. mai intai... ca pe la furca nu iese!

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.