Jump to content

Ce asigurator ati alege pentru Casco?


Romulus

Ce asigurator ati alege?  

30 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

  • Romulus featured and pinned this topic

Cum am facut eu, am trimis cerere de oferta de la mai multi asiguratori. Unde am primit un pret ok am inceput sa compar ce ofera si ce "termeni si conditii" ai.

Eu am obtinut cea mai buna oferta de la Omniasig si au anumite plus-uri. De ex Tiriac la dauna totala aveau in contract ca iti opresc % (nu mai stiu exact ce procent era) din valoare, la omniasig nu iti opreste nimic.

Dar indiferent ce casco alegi citeste bine toate hartiile ca sa stii la ce sa te astepti. De ex multa lume nu stie ca in caz de furt casco nu te acopera decat daca ai toate cheile masinii + talonul. Daca iti lipseste talonul (multa lume il lasa in masina) e ca si cand nu ai fi avut casco.

Daca doresti iti pot da in privat datele tipei de la Omniasig care m-a ajutat pe mine. Mi s-a parut foarte profi, in fiecare an a avut grija sa imi dea email inainte de expirarea casco-ului cu noua oferta si toate detaliile. 

Edited by Tavicu
Link to comment
Share on other sites

Am oferta, am fransizele, am preturile, am discounturile anuale, practic am tot. Am si experienta cu unul din ei, doar ca ma gandeam ca poate primesc mai multe informatii despre cum lucreaza fiecare in caz de dauna. Nu e totul nici pretul si nici fransiza daca iti pun bete in roate de fiecare data, ca un simplu exemplu.

Am primit de la brokerul de leasing ofertele, e un tabel cu tot ce ma intereseaza. 

Vroiam sa aud si alte pareri care nu depind doar de fransiza si cost anual.

 

Am ascuns preturile ca sa nu influentez votul, nu ca ar fi secret.

image.png

Link to comment
Share on other sites

Vezi in primul rand care sunt service-urile partenere. Desi m-as mira ca unul din ei sa nu aiba contract cu reprezentante BMW.

Din fericire singura mea experienta a fost cu schimbarea parbrizului. Am dat un mail cu poze unde se vedea crapatura, am ales o reprezentanta unde doresc sa duc masina, facut comanda la reprezentanta de parbriz, dus masina, schimbat parbriz, platit fransiza si plecat acasa. Fara bete in roate, fara sa creasca casco in anul care a venit, fara probleme. Dar a fost un parbriz ... nu o dauna mare.

Edited by Tavicu
Link to comment
Share on other sites

Just now, Tavicu said:

Desi m-as mira ca unul din ei sa nu aiba contract cu reprezentante BMW.

Aparent toti au contracte cu Automobile Bavaria si cu firma de leasing.

Preturile de tabel sunt intre 1.400 si 2.200 € anual.

Am avut o dauna recenta cu unul din ei, o extrem extrem de mica zgârietura in parcare, si a decurs totul super ok, telefon, poze prin email. Am ramas surprins. Dar parca totul e prea roz ca sa fie adevarat.

 

Link to comment
Share on other sites

Allianz/Groupama/Omniasig exact in aceasta ordine. 
 

La Allianz având platforma proprie pentru cursul mai rapid al daunei in service, răspunsurile, constatările/reconstatarile merg mai ușor, dar o diferența mai mare de 200 euro nu merita. 
Dupa as merge pe Groupama, sunt serioși in primul rând. 
Iar calitate preț as merge pe Omniasig, ăștia mai dau din gura uneori depine de ce e nevoie sa schimbi.

 

Mentionez ca fiecare agenție, oras, agent constatator e diferit, adică Omniasig din Timisoara poate e mai șmecher ca Allianz din Timisoara sau ca Omniasig din București. 
 

Când erau probleme in toată țara la Euroins, eu luam acord pe orice, totul se dădea, nu era nici o problema sa nu accepte care chiar era din accident, dacă nu era convins îmi spunea cum sa fac ca sa mi de a el acordul. 
 

Deci mai mult contează persoanele care sunt implicate decât numele in sine. 

Link to comment
Share on other sites

As alege Allianz, deoarece plateste cu ochii inchisi.

Insa sunt realmente prea scumpi. La fel de bine platesc si cei de la Generali (si ei scumpi) cat si Groupama, la aprox 70% din pretul Allianz, in conditiile unei polite identice.

La Maserati platesc pe pers fizica 3.5% din suma asigurata si asta in 4 rate. Altfel era aprox 3.3%.  Groupama, zero fansize pe linie.

Audi e pe Allianz, insa fiind in leasing financiar Unicredit, astia au alte conditii, mult mai bune tinand cont ca cumpara peste 1000 polite casco anual si e pana in 3% din valoarea de nou (la fel zero fransize pe linie), constant pe toata valoarea contractului, desi masina se devalorizeaza anual. Deci daca as considera devalorizarea anuala a masinii, media anuala a politelor iese consistent peste 3.5% pe cei 4 ani.

 

Dar ce sa faci cu casco? La ce iti trebuie, nu stii sa conduci?

Edited by edit
Link to comment
Share on other sites

Desi am ceva ani de cand nu mai am casco, as alege Groupama, fiindca ei dadeau inlocuire element cand ceilalti dadeau reparatie. Dar, tinand cont ca nu conduci intr un oras foarte aglomerat si ai experienta mare, eu as lua in calcul si un RCA cu decontare directa. Eu nu as mai da un 20% din valoarea masinii pe CASCO in 4-5 ani, asta in cazul in care nu esti obligat(masina pe firma sau credit). 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu am avut o experienta neplacuta cu groupama, care mi-au anulat o polita pe motivul ca am avut trei daune intr-un an. Daunele au fost mici - de exemplu ultima era o carcasa de oglinda. Ce m-a enervat foarte tare a fost ca nu scria nicaieri in termeni si conditii ca fac chestia asta. In plus, au comunicat printr-o scrisoare care s-a pierdut undeva pe drum, iar eu am aflat intamplator cand am facut plata urmatoarei rate. Deci o perioada de timp am stat fara casco, fara sa stiu.

Dintre cei de mai sus, as alege Allianz, dar cateodata au niste preturi absolut halucinante (nu stiu in functie de ce criterii). Deci, daca la tine au un pret normal, as zice sa mergi la ei. Pe de alta parte, daca toti ceilalti au pretul 1400 si Allianz are 2200, n-are sens, du-te in alta parte.

  • Surprised 1
Link to comment
Share on other sites

Am votat Generali pentru ca acolo am avut la fosta masina timp de 3 ani, cat am detinut-o; insa depinde practic de oferta fiecaruia.

La momentul respectiv am mers pe Generali pentru ca aveau cea mai buna oferta calitate / pret. Comparat cu aceiasi asiguratori din poll-ul de aici, toate ofertele acoperind tot ce se poate la fiecare dintre ei (platforma, jante, parbriz, furt, autor necunoscut, etc etc, bifate absolut toate optiunile), la Generali aveam suma asigurata la putin peste 20k, in timp ce la restul era intre 16 - 18k, la o prima anuala de ~800 eur (exceptand Tiriac care avea 1200 cu masina evaluata la 16k).

Asta fiind in 2021, masina veche de 3 ani, luata cu 18.4k de noua. 

Link to comment
Share on other sites

Eu am acum Casco la Omniasig pentru ca am primit cea mai buna oferta si brokerul de asigurari m-a asigurat ca sunt foarte ok si proceseaza dosarele fara batai de cap. Cum nu am avut daune pana acum am votat in lista de mai sus Generali pentru ca ultimii 6 ani am avut la ei pentru masina veche, cu zero probleme si mai multe daune procesate, mici ce-i drept, zgarieturi, parbriz, din astea.

Va recomand tuturor sa lucrati cu un broker de asigurari care stie cum lucreaza fiecare societate de asigurari, nu costa nimic si va tine la curent in fiecare an cu cele mai bune oferte si modificari legislative daca este cazul. Asta daca aveti masina pe persoana fizica, la leasing este alta treaba.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, mgi said:

Eu am avut o experienta neplacuta cu groupama, care mi-au anulat o polita pe motivul ca am avut trei daune intr-un an. Daunele au fost mici - de exemplu ultima era o carcasa de oglinda. Ce m-a enervat foarte tare a fost ca nu scria nicaieri in termeni si conditii ca fac chestia asta. In plus, au comunicat printr-o scrisoare care s-a pierdut undeva pe drum, iar eu am aflat intamplator cand am facut plata urmatoarei rate. Deci o perioada de timp am stat fara casco, fara sa stiu.

Dintre cei de mai sus, as alege Allianz, dar cateodata au niste preturi absolut halucinante (nu stiu in functie de ce criterii). Deci, daca la tine au un pret normal, as zice sa mergi la ei. Pe de alta parte, daca toti ceilalti au pretul 1400 si Allianz are 2200, n-are sens, du-te in alta parte.

Stai, ai beneficiat de 3 plati facute din partea lor si cand sa le platesti rata iurmatoare, care evident a venit dupa dauna a 3-a, ti-au spus ca e polita anulata?

 

Ca daca astia ma lasa fara casco si nu stiu, ma nenorocesc. Nu cred sa am vreodata mai mult de 3 plati anual din partea unui asigurator, insa e bine de stiut cum se comporta astia.

Edited by edit
Link to comment
Share on other sites

Allianz/Generali/Omniasig... eu dintre astia as alege.

La Passat am avut la Groupama 4 ani fara sa am vreun eveniment.

La BMW am la Omniasig, pentru au avut VA cea mai mare, si prima cea mai mica, in conditii similare ( 0 fransize la tot ).

Nu prea am avut daune in ultima vreme sa-ti spun cum se comporta, dar la astia mari deobicei nu sunt probleme asa mari la decontari, mai ales ca toti cam au BMW ca service-uri agreate.

Cum zici si colegii, depinde mult si de zona/oamenii din agentii/de la constatari, desi la Generali mai nou vad ca pentru daune mici iti poti face autoconstatare si le trimiti direct poze+doc pe email, fara sa te mai plimbi in stanga si in dreapta

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, edit said:

Insa sunt realmente prea scumpi. La fel de bine platesc si cei de la Generali (si ei scumpi) cat si Groupama, la aprox 70% din pretul Allianz, in conditiile unei polite identice.

LOOL. trebuie sa pun si preturile. Sunt fix pe dos.

Allianz Tiriac - 1471
Generali - 1.556
Omniasig - 1.780
Asirom - 1.783
Allianz-Tiriac Unit Asigurari - 1.998
Groupama - 2.149

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Romulus said:

LOOL. trebuie sa pun si preturile. Sunt fix pe dos.

Allianz Tiriac - 1471
Generali - 1.556
Omniasig - 1.780
Asirom - 1.783
Allianz-Tiriac Unit Asigurari - 1.998
Groupama - 2.149

Cu fransiza sau fara? Si de ce sunt doua preturi pentru Alianz?

Edited by goangaus
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, edit said:

Stai, ai beneficiat de 3 plati facute din partea lor si cand sa le platesti rata iurmatoare, care evident a venit dupa dauna a 3-a, ti-au spus ca e polita anulata?

 

Ca daca astia ma lasa fara casco si nu stiu, ma nenorocesc. Nu cred sa am vreodata mai mult de 3 plati anual din partea unui asigurator, insa e bine de stiut cum se comporta astia.

Da, exact asa. Mi-au spus dupa ce am platit rata ca trebuie sa mi-o returneze ca nu mai e polita. Ei au trimis o scrisoare (de hartie) de notificare de anulare, dar cumva nu a ajuns la mine. Si Doamne-feri sa imi dea si vreun mail, sau sms, sau sa ma sune sa-mi spuna..

  • Facepalm 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, mgi said:

Da, exact asa. Mi-au spus dupa ce am platit rata ca trebuie sa mi-o returneze ca nu mai e polita. Ei au trimis o scrisoare (de hartie) de notificare de anulare, dar cumva nu a ajuns la mine. Si Doamne-feri sa imi dea si vreun mail, sau sms, sau sa ma sune sa-mi spuna..

Forte ciudat si ingrijorator, ma intreb daca este legal. Adica au dreptul sa incheie contractul dar sa fie convinsi ca ai luat la cunostinta inainte de anularea politei sa ai ocazia sa faci in alta parte. Ce se intampla daca aveai un eveniment dupa anularea politei, moment in care tu erai cu platile la zi?

Asa ne putem trezi cu totii cand avem daune ca nu mai avem polita activa, ca au trimis ei o fituica pe undeva.

Edited by goangaus
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.