Jump to content

Ce asigurator ati alege pentru Casco?


Romulus

Ce asigurator ati alege?  

30 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Sunt convins ca sunt acoperiti de vreo clauza scrisa marunt prin T&C. Dupa cum si atunci cand le-am umplut frigiderul la telefon ca se comporta in felul asta au spus ca au o clauza cum ca pot sa rezilieze oricand polita si ca e dreptul lor. Asa ca le-am mai umplut putin frigiderul si dupa aia n-am mai facut casco niciodata la ei, la nicio masina.

Link to comment
Share on other sites

Eu am avut în trecut la Groupama dar după o daună de 1500 euro sunt nesimțiți la bonus malus. Nici acum după 2 ani nu m-au iertat și am primit cea mai mare

oferta 300 euro. 
de 2 ani plus pe x3 am mers pe Omniasig. Am auzit ca sunt ok. Nu am avut daună să trag mai multe concluzii. Ei aveau și cea mai bună ofertă. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

De Asirom ce stiti? 

La mine pare oferta cea mai buna, desi suma totala asigurata e mai mica. 

Si au 3 variante de asigurare: in regie proprie, in service multimarca, si reprezentanta (creste prima in functie de ce alegi, toate cu 200 EUR fransiza). 

 

LE: PS: acum am primit o oferta de la broker la Groupama cu dispozitiv telematic (GPS si care iti vede si evalueaza stilul de condus). Oferta pare ok, desi din nou, suma asigurata nu e cea corecta. Insa ati avut dispozitiv telematic GPS pe masina? 

Edited by P.I.M.P.
Link to comment
Share on other sites

Eu asta ziceam. Am avut la ei fără dispozitiv. Și preț ok, nu au comentat niciodată pe ce e de făcut.  Mai mulți ani am avut. Au fost ok. Am schimbat un parbriz la vreo 2000RON daună nu am avut bonus malus mare. Apoi în alt an la o daună de 7000RON nici acum după 3 ani nu vor să mă ierte. La x3 când am cerut preț au dat o ofertă mai mare și ca la generali 😂

Link to comment
Share on other sites

acum am vazut topicul

da, proabil un asigurator iti da pret mic, insa cum ai calcat stramb iti cere banul in plus si nu te iarta nici peste cativa ani. deocambata nu am avut vreo dauna cu Grecale la Groupama, desi in a 3-a zi dupa ce am luat masina, mi-a sarit o piatra in parbriz si am o fisura de vreo 40cm. nu schimb parbrizul inca, fisura fiind pe partea pasagerului. stai sa vad ce gasesc in parcare dupa vijelia care e acum in Bucuresti 🙂 plus ca mai e pana pe 20 iunie cand expira polita.

eu am facut o asigurare fetitei la Allianz. asigurarea se face pe numele adultului si ca beneficiar secundar copilul. am facut asigurarea pt ca era rupta de bolile copilariei pana sa isi faca si ea ceva imunitate si mereu plateam sume pe la privat. probabil si cand suma platita anual este un pic mai mare si flexibilitatea asiguratorului e la fel. pare logic

 

spre exemplu, in primul an asigurarea fetitei a fost vreo 3500 lei. cu "daune" destule. cand a vrut sotia sa inoiasca anul urmator, au dublat. m-am bagat eu pe fir si a fost 3700 lei. in anul al 3-lea mi-a cerut pret dublu mie. am zis sa incercam din nou cu sotia titular si a mers. practic au sters-o din istoric.

la toama imi vine iar randul mie. parca mi-e si jena, am platit in 3 ani  vreo 10.000 lei si am cheltuit de la ei vreo 25.000 lei. mi se pare ca si cum as face o frauda :))))

Edited by edit
Link to comment
Share on other sites

🙂

Cu siguranta nu merge la casco auto, fiibd vorba de masina cu aceesi serie si acelasi proprietar.

Eu spuneam de asigurare de sanatate. SanaPro parca se numeste. La allianz. Voiam sa exemplific ca fiecare  al 2-lea an Allianz iti iarta daunele

Edited by edit
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, P.I.M.P. said:

LE: PS: acum am primit o oferta de la broker la Groupama cu dispozitiv telematic (GPS si care iti vede si evalueaza stilul de condus). Oferta pare ok, desi din nou, suma asigurata nu e cea corecta. Insa ati avut dispozitiv telematic GPS pe masina? 

Eu nu mi-as pune asa ceva niciodata pe masina. Asta pentru ca asigurarile cauta absolut orice motiv sa nu-ti dea banii. Si gandeste-te ce se intampla daca ai un accident si ei detecteaza ca mergeai cu 31 km/h intr-o zona de 30. Sau ca ai condus agresiv in ultimele 3 luni, sau cine stie ce le mai trece prin cap.

  • De acord! 3
Link to comment
Share on other sites

Asirom si Generali sunt foarte ok, eu am parte non stop de clienti cu daune la masinile pe care le finantez si nu ai fost probleme cu ei, pe cand la omn si gam....deranj, se leaga de orice numa sa fie ca ei.

  • Love BMW 1
Link to comment
Share on other sites

Eu am la Omniasig, 1278 eur/an la 46900 eur suma asigurata, fransiza zero. A fost cea mai buna oferta.

Legat de dispozitivul telematic, sunt curios ce scrie în contract, nu cred ca pot refuza dauna pentru ca ai mers agresiv, dar probabil îți vor creste prima anul următor dacă mergi agresiv constant, ceea ce este normal. Mie mi se pare și o metoda de calmat și educat șoferii, vrei asigurare rezonabila -> mergi regulamentar.

Edited by goangaus
Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, goangaus said:

Eu am la Omniasig, 1278 eur/an la 46900 eur suma asigurata, fransiza zero. A fost cea mai buna oferta.

Legat de dispozitivul telematic, sunt curios ce scrie în contract, nu cred ca pot refuza dauna pentru ca ai mers agresiv, dar probabil îți vor creste prima anul următor dacă mergi agresiv constant, ceea ce este normal. Mie mi se pare și o metoda de calmat și educat șoferii, vrei asigurare rezonabila -> mergi regulamentar.

E chiar bine, eu la cei 3550 euro mai am si fransiza de 500 lei. Valoare asigurata este de 70k la mine, deci clar trebuie sa ma uit la altii si eu 😄

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, goangaus said:

Eu am la Omniasig, 1278 eur/an la 46900 eur suma asigurata, fransiza zero. A fost cea mai buna oferta.

Legat de dispozitivul telematic, sunt curios ce scrie în contract, nu cred ca pot refuza dauna pentru ca ai mers agresiv, dar probabil îți vor creste prima anul următor dacă mergi agresiv constant, ceea ce este normal. Mie mi se pare și o metoda de calmat și educat șoferii, vrei asigurare rezonabila -> mergi regulamentar.

Wow, asta da oferta.

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.