Jump to content

recomandare achizitie bare transversale + cutie portbagaj Thule - X3 G01


sskkaa

Recommended Posts

Avand in vedere ca vine sezonul sporturilor de iarna, si va fi greu de transportat tot echipamentul in X3, voi fi nevoie sa ma indrept catre un portbagaj de plafon.

Nu am experienta cu subiectul, nu am mai folosit niciodata, la nicio masina.

Nu cunosc cat e de greu de montat/demontat barile, portbagajul. Ce sisteme trebuie alese.

Ma intereseaza niste bare/cutie sa fie cat mai aerodinamice si sa nu faca zgomot ( prea mare ) la un 150-160kmh pe autostrada, ca peste oricum nu prea sar la drum lung, si e cam riscant cu portbagajul deasupra.

Ma uitam la bare:

Thule WingBar Edge - https://www.thule.com/en-ro/roof-rack/car-roof-racks/thule-wingbar-edge-_-95xx?fitassistant=make%3ABMW|BMW%2Cmodel%3AX3+5-dr+SUV|X3%205-dr%20SUV%2Cyear%3A2018-|2018-%2Cvariation%3Aroof-type-617943|Flush%20rails

Thule WingBar Evo - https://www.thule.com/en-ro/roof-rack/car-roof-racks/thule-wingbar-evo-_-711xxx?fitassistant=make%3ABMW|BMW%2Cmodel%3AX3+5-dr+SUV|X3%205-dr%20SUV%2Cyear%3A2018-|2018-%2Cvariation%3Aroof-type-617943|Flush%20rails

Cutii:

Thule Motion XT - https://www.thule.com/en-ro/cargo-carrier/car-top-carrier/thule-motion-xt-sport-_-629601 ( in variante L, XL, XXL sau Alpine - dar asta mi se pare cam mica in inaltime )

Thule Vector L - https://www.thule.com/en-ro/cargo-carrier/car-top-carrier/thule-vector-l-_-613701

Alte idei, pareri, sugestii? 
Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Primul set de bari da mai bine estetic, al doilea e mai pragmatic. Daca mai vrei sa folosesti barile sa mai cari si altceva al doilea e cam obligatoriu. Al doilea iti da si sansa mai mica sa zgarai masina, avand garda mai inalta..

As crede ca vantul, curentul de aer trece mai usor pe sub cel de al doile fata de primul.. da primu e mai ..frumos..

Apoi mai cred ca al doilea e ajustabil, deci daca o sa vrei sa il vinzi s-ar putea sa il dai mai usor pentru ca s-ar potrivi la mai multe masini..

Eu am whispbar. 😉 Sunt mai late si mai silentioase..

(Ca si cutie am un SH de care sunt super multumit. Mi se pare ca e facut de italieni, are 480 litri si e destul de aerodinamica cutia. Ii zice 3G Arjes 480; pot pune roata de rezerva la nevoia de a elibera portbagajul) 

 

A zgomotul probabil e la aproape fel la amandoua barile alese. Cauta pe net pe siteul lor poate gasesti detalii.

 

A  pe autostrada legal nu te poti "da" cu mai mult de 120km/h; nici macar in germanistan

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Folosesc de cativa ani produsele Thule si sunt multumit de durabilitate, usurinta la instalare si colectia lor de adaptoare si accesorii.

Personal as alege WingBar Evo pentru ca ulterior ar putea fi adaptate pe alta masina daca o schimbi pe cea existenta (wingbar-urile mele au fost folosite si pe opel astra de ex) si Motion XT ptr aspect.

Link to comment
Share on other sites

Daca citesti in descrierea lor se specifica ca anumite masini cu trapa vor avea probleme la deschidere.Masini de genul x3 sau x5 au trapa care se ridica in sus complet la deschidere.Tu ce masina ai?Daca ai trapa normala si nu panoramica atunci merge.

982106.jpg

Edited by tzucul
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Recomandarea mea este sa mergi pe modelul Thule WingBar Evo nu pe Thule WingBar Edge si iti explic si de ce: Thule WingBar Edge par intradevar mai frumoase dar te limiteaza la ce pui pe ele din cauza lungimii lor utile, in plus modelul Thule WingBar Evo este mai usor de utilizat in cazul suportului de bicicleta, suport de ski.

In ce priveste cutia recomandarea mea este pt modelul Thule Motion XT L deoarece modelul Thule Motion XT Sport este prea mic.

Recomandari facute pe baza experientei proprii!

Spor!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Inca n-am ajuns la o concluzie clara...

Oferta BMW este cea din atasament - 7660lei ( banuiesc ca mai merge un discount ceva ).

( Pe BAVAUTO - ar fi cam 6100 lei )

Cutie plafon bagaje BMW (portbagaj plafon) 520 litri * Pozitia 1 in figura Noua cutie portbajag de acoperiș BMW cu 520 de litri are un design nou, unic cu un capac negru lucios si un panou lateral culoare argintiu titan si emblema BMW. Asamblare si manevrare usoara. Anti-furt prin sistem de blocare. Indeplineste standardele ridicate de siguranta BMW. Informatii tehnice: - Dimensiuni (lungime x latime x inaltime): aprox. 2350 x 940 x 410 mm - Volum: 520 de litri - Capacitate de incarcare: până la 70 kg (în funcție de sarcina maximă a acoperisului vehiculului) - Greutate: 27 kg - Compatibil cu toate sistemele de transportare pe acoperis originale BMW - Culoare: negru / argintiu. * Compatibil cu toate barele transversale - BMW Cod OE: 82732406459

Set bare transversale pentru transport - BMW X3 G01, X3M F97 * Pozitia 1 in figura Set de bare transversale de acoperis, pentru transport, originale BMW. Cu un design perfect pentru BMW X3 G01. - Se asambleaza rapid si usor. - Compatibil cu toate dispozitivele de prindere si cutiile portbagaj de la BMW. Pentru urmatoarele modele BMW: BMW X3 G01 SAV - Cod OE: 82712414373

bmwoac.pdf

Edited by sskkaa
Link to comment
Share on other sites

On 11/5/2023 at 7:41 AM, Atomic said:

Daca mergi pe varianta Thule Cutia este 3.000 lei si barele 1.500 lei, total 4.500 lei.

Tu decizi!

Pe ALEO.ro, care vad ca sunt dealeri autorizati, pretul e putin peste 5000lei pentru bare + cutie.

BAVAuto - 6000 ( cutia BMW are a fi putin mai mare in dimensiuni )

BMW - 7660

Intrebarea ramane, care ar fi mai silentioase? 😄 

image.thumb.png.26c3698df9d1337aa41fb5d38a1417a6.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Am tot stat in dubii, dar cand am vazut ca a inceput deja sa ninga, mi-am luat inima-n dinti si am comandat pana la urma bare si cutie Thule:

https://aleo.ro/bare-transversale-thule-evo-flush-rail-wingbar-evo-pentru-volkswagen-golf-alltrack-5-usi-estate-model-2015-cu-bare-longitudinale/

https://aleo.ro/cutie-portbagaj-thule-force-xt-xl-negru-mat/

Diferenta fata de cutia Motion XT XL, a fost destul de mica la dimensiuni exterioare/interioare, dar pretul a fost cu vreo 600lei mai mic, iar la ce am eu nevoie, e ok si cutia asta.

Total - 4532 lei cu transport.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ai facut alegerea corecta. Cum zicea si cineva mai sus, ai spatiu util mai mare. Conteaza daca vrei sa pui 4 suporti de bicla spre exemplu (poate faci o iesire cu prietenii) sau cutie + suport de bicla.

Iar cutia la fel, la 197 cm, cred ca doar ski-uri de fond nu intra. Eu pun intr-o cutie similara tot echipamentul pentru 4 persoane (doage, bete, clapari, casti) si mai ramane ceva loc. Cat despre viteza maxima, stai linistit nu pleaca de pe masina la peste 130 kmph. Cu 120 merg cu biclele pe masina si fac asta de 15 ani, niciodata nu am avut probleme. Cutia e mult mai permisiva.

Vacante placute si partii batute!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.