Jump to content

Tesla Cybertruck - va place?


Romulus

Ce parere aveti despre Cybertruck?  

39 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Cybertruck - reclama pura plus s-a aratat ca "se poate"  . In rest a avut rezultatul propus - lumea vobeste despre ea, de rau , de bine nici nu mai conteaza . La fel si despre electrice -  sunt nu sunt treaba e ca au depasit in destul de multe tari ca si cota de piata masini noi vandute "clasicul" diesel. Sunt o solutie? cine stie vedem peste 10/20 ani . PS: am votat indecis - forma nu imi place - tehnologia in schimb este interesanta mai ales trecerea la 48V

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Rsp16 said:

DA, imi place cum arata Cybertruck si are o gramada de tehnologie tare in el. Mi se pare ca e o masina foarte interesanta. Overhyped, dar interesanta.

Cu siguranta imi place curajul cu drive by wire, si sunt curios daca va afecta industria auto in vreun fel in viitor, asta in cazul in care chiar vor putea produce masina asta si in cazul in care chiar se va vinde cu profit. In rest, tot consider masina o monstruozitate care te va ucide fie ca esti in ea sau in afara ea. Dar asta e doar parerea mea personala, nu o bag nimanui cu forta in gura. Iar despre overhyped? Este putin spus, eu cred ca este trecut de limita frauda pe fata si multi au pus botul.

1 minute ago, alex230ro said:

In rest a avut rezultatul propus - lumea vobeste despre ea, de rau , de bine nici nu mai conteaza .

Nu la fel a fost si cu FTX si cu Theranos sau chiar cu Nikola? Toti trei sunt arestati? Stiu, stiu, Elon Brusk e prea mare sa pice, dar asta ramane de vazut.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, bimmer90f30 said:

O iau in ordine inversa citandu-te.

De unde stii ca nu am condus un EV si ce te face sa crezi ca nu pot sa imi dau seama cum trage un motor electric o masina fata de una ICE? SI NU, nu sunt deloc impotriva EV-urillor. E ca si cum ar trebui sa fiu impotriva electrocar-urilor sau stivuitoarelor electrice.., care probabil stii ce fac, cat de utile ne sunt! Doamne Fereste ce ne-am face fara ele in zilele astea cu atatea si atatea "prostii" create de om. Merg formidabil, ne ajuta enorm!

Da sa imi bagi pe gat ca din 2035 crap sau stau acasa daca nu imi iau electrica - asta mi se pare din calea afara de prost.. sau ca's luat pe sus fara sa am vreo vina, nici nu stiu cum sa pun in cuvinte, sa descriu idioteia si prostia pe care cei care ne conduc o implementeaza influientati de o mana in procente de "iubitori de mediu" cel putin... iubitori de mediu care sigur au ce nu am eu. Iar pentru mine o masina sigura si in care am incredere, poate imi pune pe masa painea pe luna asta! Ce zici, zic bine?

Asadat, ca sa te lamuresc o data pentru totdeauna, intre noi, asa, masinile electrice ISI AU LOC PE DEPLIN IN ORASE, cumparate de primarie, in grija primariei, sa li se puna cipuri sau draqu stiu ei ce, sa le gestioneze, sa avem AER MAI CURAT, sa taxeze si pe alea poluante, ce le au oamenii (..asa decent, sa nu ii lase in pace..) sa stie ce ii asteapta intr-un viitor indepartat DAR SIGUR.

Si ATUNCI cand avem aer curat si electrice prin orase de e mai frumos ca in padure, ca si aer respirabil.. trecem cu infrastructura (in dezvoltare), care DESIGUUUR INTRE TIMP s-a dezvoltat, adica sa avem centrale atomice suficiente, etc etc.         AATUNCI POTI SA DAI TERMEN DE LICHIDARE A ICE (daca nu au murit ele de inanitie intre timp..).

Intelegi acum punctul meu de vedere!? E clar.

Si sa iti mai expic un aspect ca sa imi pun in cap toata generatia de tineri cu pretentii de designeri.

Daca tot traim vremuri in care suntem (trebuie sa fim) corecti si fata de rama din coltz sa nu o ranim, apai nu ne batem joc si faceam troace de pus pe strada, adevarate distrugatoare de razboi, numai pentru ca sunt americane si probabil sunt bine gandite, sau ca arata diferit DAR SUNT GANDITE PROST de fapt in detrimentul altora..

Stii, chiar daca ne invartim intr-un cerc plictisitor din punct de vedera al aspectului (design, ne intrebam..), cu totii imbatranim cu zi ce trece si cand o sa ai o varsta... O SA TE INTERESEZE UN VEHICOL FIABIL CARE SA ITI MUTE CORPUL DE COLO-COLO. Design-ul o sa te intereseze.. ciu-ciu.

Pe un om normal la cap trebuie sa il intereseze zile astea daca tot trebuie sa iubim mediu, CATA POLUARE, adica cat de mult arunca, adica cat de des schimba masina, pentru ca dupa mine asta are un impact major, enorm.. asupra mediului. Asa ca, cu cat facem mai repede o masina universala pe zeci de ani, cu atat mai bine pentru mediu! Nu iti place design-ul!? "TOUGH!"  ..NU CONTEAZA, astea-s modelele! ..Un pic de comunism nu strica in sprijinul mediului desigur. Ce e rau in asta? Ce, mediu se plictiseste (sau ne putem plictisi noi..) cand ne da paduri si aer de sute de ani!? Arata ele diferit? Ia hai sa facem o chestie reciproca si sa nu mai lasam asa mult gunoi in urma.. schimband masini ca nu ne mai plac.

Parese ca nici mediul nu prea ne mai place - vezi furtuni nesteptate si din ce in ce mai puternice.. /nu suntem cumva vinovati indirect? Sau ne trebuie tancuri via Elon Musk ca sa ne protejam.. ?

Vreau o logica in armonie cu mediu din partea ta.

Cam asa.

dada sa fie o singura masina pentru toata lumea.

si mai bag niste idei, numerele cu sot sa circule in anumite zile, alea fara sot in restul zilelor. se mai poate baga ratie la combustibil si de ce nu tichete de masa, unde rationalizam mancarea… oh wait

5 hours ago, bimmer90f30 said:

 

, de parca s-a inventat masina perfecta pentru tine si trebuie sa arati sau demonstrezi cumva (

asa cum fsci tu cu e90?

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Viper05 said:

si mai bag niste idei, numerele cu sot sa circule in anumite zile, alea fara sot in restul zilelor. se mai poate baga ratie la combustibil si de ce nu tichete de masa, unde rationalizam mancarea… oh wait

Am o vaga idee ca am trait asa ceva deja, cred... 🤣

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, mgi said:

Daca retin corect, BYD o sa vanda de anul viitor un 'skateboard' OEM. Adica motoare, baterie si transmisie (care o sa fie drive by wire), pe care poate sa le cumpere oricine sa le caroseze.

Eu cred ca industria auto e pe cale sa fie revolutionata brusc si fara drept de apel. Vedem cine a dormit in papuci destul de curand.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Romulus said:

cred ca partea asta nu isi are rostul @bimmer90f30

Am inteles. Am ascuns postarea. Stiu ca am fost la limita..

2 hours ago, Viper05 said:

dada sa fie o singura masina pentru toata lumea.

si mai bag niste idei, numerele cu sot sa circule in anumite zile, alea fara sot in restul zilelor. se mai poate baga ratie la combustibil si de ce nu tichete de masa, unde rationalizam mancarea… oh wait

asa cum fsci tu cu e90?

Da, asa procedez eu cu masina mea.

Nu inteleg de ce tot vii tu cu intepaturile astea de doua parale si pe deasupra plictisitoare. Atata imaginatie posezi sa te referi la fiecare 5 postari la masina mea e90. Parese ca nu poti sa te abtii.. trebuie sa iti bat obrazul..

@Romulus sa inteleg ca @Viper05 nu sare calul cu ironiile la adresa mea pe fata? 

Stai sa spun una si mai interesanta; s-ar putea ca doar unii dintre noi sa isi permita o masina, stai un pic.. ELECTRICA.  Gurile rele (mda conspirationiste) din vest vorbesc, trebuie doar sa intrati pe aceiasi retea de socializare si anticipezii "trendu' "

Nu trebuie sa te uiti mult in jur.. cand o sa iti spuna ca datorita resurselor limitate nu o sa poti ajunge (PLECA) prea departe cu, ce vrea muschiu tau! Cu sau fara numere pare..

Ca alealalte nici o sa mai existe. Sa vad atunci ce vremuri o sa iti doresti...

Dar vezi tu, intepaturile de mai sus o sa le dau vot negativ ca sa nu mai stau offtopic, TU impingand treburile spre asa ceva.

Daca ai de gand sa combati ceva, combate ideea cu argumente logice, nu cu obiceiul (meu) pe care il intuiesti si NU E CAZUL sa il exagerezi, numai pentru ca crezi ca poti.

Edited by bimmer90f30
  • Facepalm 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Daca e ceva ce imi place la Tesla e ca insista sa nu scoata sunete. 

Ma dispera sa fiu singur prin zone izolate si masina sa zumzaie, caraie etc. Daca ea nu scoate zgomot, lasa-o ba asa. Sau macar pune un buton sa pot opri maraiala.

Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, Bala said:

Daca e ceva ce imi place la Tesla e ca insista sa nu scoata sunete. 

Ma dispera sa fiu singur prin zone izolate si masina sa zumzaie, caraie etc. Daca ea nu scoate zgomot, lasa-o ba asa. Sau macar pune un buton sa pot opri maraiala.

Asta pentru că, din fericire, nu ai un handicap.

Pentru un orb situatia se schimba dramatic.

Link to comment
Share on other sites

In 40 de ani, eu nu am vazut un orb sa treaca strada singur. Sau neinsotit. 

Idioti cu castile pe cap traversand aiurea, da. Dar acolo nici un diesel nu-i ajuta. 

Am patit cu I3, care la fel nu scate sunete, sa imi pice un biciclist pe capota. Asta pentru ca era intr-un grup de prieteni si tot gesticula si se maimutarea. L-am vazut ca nu e atent si am mers f incet. Apoi s-a intors brusc si s-a lovit de masina. Culmea e ca toti m-au vazut mai putin tolomacul ala.

Ajungi sa devii tu ca sofer foarte constient de faptul ca masina nu se aude. Incetinesti cand vezi oameni. Per total as zice ca de pe vremea cu I3 am devenit mult mai atent la partea asta. Cu enyaq nu am vazut nimic imbunatatit in ceea ce priveste pietonii.

Asta si poate ca in capul producatorilor de masini sunetele trebuie sa fie nave spatiale, sunet cand decoleaza ceva etc. Nu prea e asociat cu o masina. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.