Jump to content

BMW X3 F25 - Senzori placute fata - atentionare inlocuire


Mariusz7

Recommended Posts

Salutare, am achizitionat  un bmw x3 f25 - 2016 si mi se pare ca placuta vizibila de pe fata este foarte tocita (2-3mm). Aveti idee la cati mm atentioneaza senzorul de placuta inlocuirea acestora? Ca si km imi arata ca mai am 17000km dar nu cred ca e real. Ma gandesc ca placuta interioara este mai putin uzata.

Link to comment
Share on other sites

@Mariusz7 Daca memoria nu ma inseala, avertizarea de uzura din bord se aprinde cand grosimea materialului de pe placuta a scazut in jurul valorii de 3mm. Retine totusi ca aceasta avertizare este aproximativa. Sunt doar doi senzori (unul fata, altul spate), dar 8 placute de frana. Iar uzura este oarecum neuniforma.

De indata ce observi ca oricare dintre placutele din fata, respectiv cele din spate, este uzata aproape de 3mm, este bine sa schimbi setul pe puntea respectiva, chiar daca senzorul inca nu s-a activat. Bonus, in acest caz nu mai trebuie sa inlocuiesti si senzorul.

  • De acord! 2
Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, FiveThreeFive said:

Bonus, in acest caz nu mai trebuie sa inlocuiesti si senzorul.

Asa ziceam si eu ,la ultimul schimb de placute,dar nu e asa,cu toate ca resetezi intervalul,daca nu pui senzori noi,iti arata aiurea in bord.

Acum imi arata 33k pe spate si 40k fata,si placutele au 3,respectiv 4 mm,😀

Nici nu mai astept sa se aprinda ceva,ca n are rost.

Deci,senzori noi de fiecare data +resetare.Sau verificate la ochi periodic,daca nu te intereseaza ce arata in bord.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, FiveThreeFive said:

De indata ce observi ca oricare dintre placutele din fata, respectiv cele din spate, este uzata aproape de 3mm, este bine sa schimbi setul pe puntea respectiva, chiar daca senzorul inca nu s-a activat. Bonus, in acest caz nu mai trebuie sa inlocuiesti si senzorul.

Asta presupunand, fireste, ca proprietarul dinainte n-a facut o 'romaneasca' si a lipit firele de la senzor ca sa nu-l mai schimbe data trecuta.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
9 minutes ago, Mariusz7 said:

Aveti idee daca mai pot merge cu in jur de 1000km?

Eu cred ca poti merge 2.100 km, dar trebuie sa fii pregatit sa se intample ceva, daca nu ai incotro, baga mare. In cel mai rau caz se uzeaza de tot si roade senzorul cu totul si ajungi la fier. Daca nu ai solutie si se intampla, mergi mai incet si tot vei ajunge.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Salut! Am schimbat recent placutele si discurile frana pe fata la al meu X3 si pot sa-ti spun urmatoarele: in bord calculatorul are un algoritm de calculare a distantei pe care teoretic o mai ai cu placutele, pina in momentul in care uzura placutelor de pe stanga fata (unde este senzorul) sau buza discului, ajunge si atinge senzorul. Din acel moment orice estimare dispare si treci la mesajul tau de aproximativ 2000 km. Daca totul e ok la mecanismul de franare si uzura a fost egala stanga/dreapta, poti veni linistit acasa daca tre prinde pe drum lung, concediu etc si apoi le schimbi. Mai sunt si cazuri cand ai ghinion si sistemul de pe partea dreapta de ex (fara senzor) nu functioneaza bine si-ti uzeaza placutele mai repede caz in care nu prea mai ai cum sa te bazezi pe ce indica senzorul. Ce iti pot eu recomanda e sa folosesti discuri si placute ATE sau OEM. pe mine ma tin 100mii km discurile si placutele cam 45-50k km in functie de cum mergem mai mult, eu sau sotia 😄 

P.S. Daca retin bine minte cand doar atinge discul senzorul atunci iti afiseaza cu galben km ramasi de parcurs pina la schimb, daca il sectioneaza de tot se aprinde rosu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.