Jump to content

G30 530i black sapphire


pvsilviu

Recommended Posts

Salutare!

La inceputul verii, m-am hotarat sa trec la seria 5. F10 LCI era alegerea, motor de 3 litri benzina. Sa nu radeti, bugetul gandit era de 15k euro. Am constatat rapid ca sunt departe (25-30k euro era pretul ok pentru ce-mi doream). 

Ca urmare, am schimbat rapid macazul si am mers pe ideea sa-si schimbe fiul meu masina (e46 325xi, pe care dorea sa o pastreze pana in 2026). Seria 4, buget initial 20k. Prea putin. 25k. Putin. La 30k am gasit ceva frumos, cu tot ce ne doream, la un croat din Munchen. Am batut chiar si palma la 27800 euro. Din pacate s-a dovedit ca ascundea ceva, mai exact o dauna. Nu am mai verificat nimic intrucat la un drive test, fiul meu a constatat ca este mica. 

Asadar, drum drept catre seria 5, nu F ci G (a fost dorinta lui). Bugetul a fost marit rapid la 35k. Chiar si asa, nu prea gaseam in Germania ce ne doream. 

In urma cu o luna, am intrat pe Tiriac Auto si am gasit 2 masini: cea din semnatura, Germania, 2019 si alta din Romania la 68k km, 2018. Ambele 31500. La primul contact telefonic cea din Ro a picat, fusese dat avans pentru ea (oricum avea piele alba asa ca slabe sanse).

Vazut (pe o ploaie torentiala), placut, negociat la 30700, platit integral, asteptat 3 saptamani pana au obtinut nr rosii. Joi seara am adus-o acasa (ieri deja am lovit-o, asa cum scriam in alta parte).

Ca si dotari importante are cam asa:

Leather Dakota/black/Exclusive seam (LCFK)

S704      M Sports Suspension

S7XP      Navigation Package Connected Drive

S710      M Leather Steering Wheel

S4T8      Outside Mirror With Auto Dip

S494      Seat Heating Driver/Passenger

S4AW    Instrument Panel Sensatec

S4NE      Blow-By Heater

S481      Sports Seat

S6AK      Connected Drive Services

S6AM     Real-Time Traffic Information

S6CP      Preparation Apple CarPlay

S7S2       Luxury Line

S688      Harman/Kardon Surround Sound System

S609      Navigation System Professional

S5AT      Driving Assistant Plus

S5DM    Parking Assistance System

S552      Adaptive LED Headlight

S5AC      High-Beam Assistant

S230      Extra Package, EU-Speciifc

S248      Steering Wheel Heater

S8TF       Active Pedestrian Protection

S3DS      BMW Display Key

S760      High Gloss Shadow Line

S9BD      Business Package

 

Nu are xdrive (asa ne si doream) si nici acea directie mai complicata (imi scapa acum denumirea). Dupa mine, ar fi fost ok cu keyless entry, trapa si parbriz incalzit dar nu este niciuna de nelipsit.

Istoric revizii:

10.04.2019, 3 km

26.10.2019, 30401 km, revizie, ulei + filtre

03.12.2019, 36488 km, frane

24.06.2020, 66616 km, revizie ulei + filtre, bujii

21.02.2022, 89735 km, revizie, ulei + filtre, lichid de frana

115000 km, Tiriac, revizie, ulei + filtre, frane (placute fata spate), baterie

 

Are set jante si anvelope Pirelli vara, la fel iarna, toate 245 45 18, aproape noi (dot iarna 11.2022, dot vara 2023). Jantele de iarna sunt de la Skoda (Autec). Interiorul arata foarte bine, pare folosita preponderent doar de sofer. La exterior, usa stanga spate are o mica infundatura, se rezolva cu ventuze.

Prima problema a aparut pe autostrada, front-end collision warning cu galben. Nu cred ca are vreo legatura, dar, dupa ce am completat cu lichid de parbriz (nu avea deloc si ploua), a disparut (a mai reaparut a doua zi, scurt timp). O alta problema sesizata, trepidatii la franare peste 120, placutele puse de Tiriac sunt Textar. Discurile par sa fie ok, nu au uzura, nu stiu daca sunt originale (nu ar prea avea cum, dar nu apar in istoric, ca inlocuite). In rest, super.

Urmeaza cat mai rapid un schimb de bujii (au 50k km), lichid de frana (zice ceva de 02.2024), verificare trepidatii frane (aici am niste dubii, cand am pus cauciucurile de iarna, am gasit toate suruburile de la roti nestranse, service-urile din ro ..., poate din cauza asta facea asa), ulei cutie viteze. Posibil sa fac si un schimb de ulei, nu prea am incredere in ce au pus cei de la Tiriac (vad eu ce filtru de aer si polen au pus, probabil ce este mai ieftin pe piata).

Ieri am reusit sa o lovesc, deja, bara fata julita (nu stiu ce este pe sub ea) si sticla far stanga (farul este perfect functional). Asa, ca idee, dupa 30 ani de soferie, este primul rca utilizat (altfel am mai atins pe ici pe colo ceva). M-am gasit cand sa bag dauna. Caut azi far sh, am vazut ceva aseara pe olx, vedem ce se potriveste. Intre timp se va duce si fii-miu cu ea la service pentru constatare. Nu are casco are nr rosii de la Tiriac.

Revin cu poze si alte informatii in curand, orice sfat este binevenit.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Multumesc, desi am condus un Mondeo 2.0 benzina 220 sau 240 cp, NU SE COMPARA!!!

Nu doar ca demaraj si tinuta dar si ca sunet (real sau nu, :)) 

Nu sunt vitezoman, de obicei. In cazul de fata nici nu am simtit cand am ajuns la 185 km/h. 

Mondeo era si gurmand rau, nu mai stiu cate trepte avea cutia, asta, pe eco pro, chiar este ok.

Link to comment
Share on other sites

Te-as fi ajutat cu cel mai mare drag sa merg sa vad cum sunt dar fix in seara asta plec. Seria de sasiu e a ta sau a masinii de pe care provin farurile?

Sper sa nu se considere reclama @Romulus dar cauta si pe pieseauto.ro 

Acolo au si termen de retur daca nu iti place, vanzatorii sunt mai activi putin, si ai recenzii si note, deci poti sorta putin

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.