Jump to content

G30 530i black sapphire


pvsilviu

Recommended Posts

Dupa amiaza ma uit si la ansamblul ala cu eroarea, poate cand au schimbat furtunul au miscat ceva pe acolo (ziceau ca au facut ceva deranj prin zona). Daca nu, asta e, 1500 lei plus manopera.

Deocamdata nu s-a aprins nimic, ieri a verificat fii-miu programul de diagnoza si, puf, eroare, :).

Link to comment
Share on other sites

Studiam eroarea citita cu ista

20F221 Coolant shutoff valve crankcase, controller: Control deviation, desired position not reached

Check voltage supply, lines and plug connections of the following component: Coolant shutoff valve, crankcase. Renew heat management module if required.

 

Warning Lights None

The crankcase coolant shutoff valve is integrated in the heat management module.

Cum scriam mai sus, a aparut dupa inlocuirea furtunului de retur de la vasul mare de expasiune. Cam mare coincidenta. Ar trebui sa fie un contact imperfect, la un conector, dupa montare/remontare.

 

Link to comment
Share on other sites

Si asa ajungem la concluzia ca nu prea e bine sa faci unele lucrari in service-uri multimarca. 

In acest caz, sincer, daca stiam cate sunt de desfacut pentru un amarat de furtun, nu faceam lucrarea la ei.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Heat management module   1     11538642560
 
 
Heat Management Module for BMW F22 230i, F3X 330i/430i, G30 ...
 
... It's an intelligent thermostat, routing hot and cool fluid to various points in the system. ...
 
Un termostat mai smecher. Clapetele din el nu se deschid si nu se inchid complet, asa zice eroarea. Probabil se gripeaza dupa un anumit nr de km. Nu apare nimic in bord doar pe diagnoza.
 
20F221 Coolant shutoff valve crankcase, controller: Control deviation, desired position not reached

 

 

termostat.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 1/5/2024 at 4:52 PM, pvsilviu said:

Precizare: uleiul si filtrul le-am schimbat pentru ca nu stiam ce au facut la revizia de la 115500, revizie comandata de Tiriac. 

Pai, se pare ca pica pe la 120k km, pur si simplu se reteaza langa vas, este si pe forum postat. A costat 165 lei, preventiv nu cred ca e mult (dupa ce am dat 7000 lei pe far si bara, astea sunt seminte, :)).

Recapitulare:

-ulei + filtru, rezolvat

-filtre aer si polen, le verific maine, probabil sun ok, nu le mai schimb

-ulei cutie, mai vedem

-bobine, nu

-antigel, probabil nu

-lichid de frana scadent in februarie, vedem atunci si cu trepidatiile la franare

-bujii, saptamana viitoare, originale bmw

-furtun retur, preventiv, saptamana viitoare

Un detailing zilele astea si poze.

Salut, îmi poți da un cod pt furtunul asta buclucaș, as vrea sa l comand și eu, nu îl identific pe bavauto. Merci. 

Link to comment
Share on other sites

Cam asa arata, dupa ce am demontat o parte.

Cred ca a inceput sa curga de ceva timp, insa, faptul ca a stat nemiscata vreo 2 luni a dus la cristalizarea antigelului, astuparea locului pe unde pierdea dar si griparea clapetelor.

Cred ca este un simering acolo care cedeaza.

20240403_191819.jpg

Link to comment
Share on other sites

Zici ca sunt făcute special sa cedeze la un nr fix de km. La fel și furtunele. 

Mie mecanicul mi a recomandat sa schimb toate furtunele, adică 4 care întra și ies din vasul de expansiune. 

Link to comment
Share on other sites

Da, gravitational.

Kitul are 7 litri, cam tot atat a curs. Au bagat cu aparatul pentru flush, in fine, aici s-au balbait un pic, era cam nou, nu prea l-au folosit.

Ca etape a fost cam asa: masina lasata la service cu o zi inainte, incalzit uleiul la 40 grade cu diagnoza, pasii ceruti acolo (nu am participat), golit ulei, dat jos capac, scurs cateva minute, pus capac la loc, strans suruburi fara cheie dinamometrica, umplere si gata.

Plimbare pentru testare, totul ok.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Aa, am înțeles, aia e clar.. doar ești în România, merge și așa. 
 

S au înlocuit și șuruburile sau nu?

 

Teoretic strângerea la cuplu este doar dacă s au înlocuit și șuruburile, bineînțeles, asta este valabil mai mult la strângeri puternice. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.