Jump to content

BMW G31 530d 2020


Wolff

Recommended Posts

Deja circulam impreuna de cam o luna; mi-a luat ceva timp sa ma adaptez de la E92 la G31, initial preferam E92, acum a inceput sa imi placa si G31.

Cumparata de la dealer BMW din Germania (BMW Cloppenburg din Gera). Are garantie Premium Selection 2 ani / 200.000 km. Bineinteles - istoric complet de service doar in reprezentanta Gera.

Platita din Romania, adusa pe roti de mine. KM la momentul achizitiei: 146.000.

Am dorit in primul rand o masina pentru sofer: tractiune spate, M paket, suspensie M, frane M, directie integrala, faruri laser, scaune Sport; Restul dotarilor nu erau musai, ca nu le aveam nici pe E92 (nu are ACC, headup display, 360 view, etc).

Puncte forte: neasteptat de agila in modul sport, probabil datorita directiei integrale; foarte bine asezata pe sosea, la orice viteza; confortabila; consum neasteptat de mic - in EcoPro consuma mai putin decat E92 320d - 9% in bucuresti, vs 10-11% E92.

Puncte mai putin pe gustul meu: desi are suspensia M, tot e o idee moale; cam izolata de drum, nu simti mare lucru; merge foarte repede, dar nu iti dai seama ce viteza ai daca nu te uiti in ceasuri; mi se pare ca pedala de frana raspunde si ea dinamic, in functie de modul de condus si distanta fata de obstacole (daca nu am nimic in fata in apropiere si franez, pedala e mai degraba moale); in modul sport parca e mai rigida.

Dotari: 

Color: Sophisto-grau brillant metallic

Interieur: Leather Dakota/black/contrast blue

Editions And Packages
S337    M Sports Package
S704    M Sports Suspension
S710    M Leather Steering Wheel
S715    M Aerodynamics Package
S7M9    Individual Option High-Gloss Shadow-Line

Comfort And Interior Equipment
S402    Panorama Glass Roof
S420    Sun Protection Glazing
S423    Floor Mats Velours
S428    Warning Triangle And First Aid Kit
S459    Seat Adjustment, Electric, With Memory
S481    Sports Seat
S488    Lumbar Support, Driver And Passenger
S4HA    Seat Heating, Front And Rear
S4K9    Inter.Trim Finishers Aluminum Fine Cut
S4NB    Autom. Climate Control With 4-Zone Ctrl
S4T8    Outside Mirror With Auto Dip
S4U0    Electroplat.Cover/Clip F.Operat.Elements
S4UR    Ambient Interior Light

Multimedia
S654    DAB Tuner
S676    HiFi Speaker System
S6AC    Intelligent Emergency Call
S6AE    Teleservices
S6AK    Connected Drive Services
S6C4    Connected Package Professional
S6NW    Telephony With Wireless Charging
S6U3    BMW Live Operating Area Professional
S6WD    WLAN Hotspot

Driver Assistance And Lightning
S548    Kilometre Speedo
S552    Adaptive LED Headlight
S5AC    High-Beam Assistant
S5AS    Driving Assistant
S5AV    Active Guard
S5DM    Parking Assistance System

Wheels And Drive
S230    Extra Package, EU-Speciifc
S2NH    M Sport Brake
S2PA    Locking Wheel Bolt
S2TB    Sport Automatic Gearbox
S2VB    Tyre Pressure Display
S2VH    Integral Active Front Steering

Environment And Safety
S302    Alarm System
S320    Deleted, Model Lettering
S323    Soft-Close-Automatic Doors
S3MC    Indiv.Roofrailing,Mirror-Fin.Shadow Line
S3MF    BMW INDIVIDUAL LIGHTS SHADOW LINE
S801    National Version Germany
S851    Language Version German
S879    On-Board Literature, German
S8KA    Oil Service Interval 24 Mths / 30,000 Km
S8R9    Refrigerant R1234yf
S8TF    Active Pedestrian Protection

Individual Equipment
S760    High Gloss Shadow Line
S775    Headlining Anthracite

Other Equipment
S1CB    CO2 Equipment
S1CE    Recuperation System
S1VL    BMW Light-Alloy Wheel Y-Spoke 845M JB/GG
S9AA    Outer Skin Protection
S9D5    Entertainment Package
S9D6    Fahrerlebnis Paket De
SA090    90 Ah AGM Battery

Si cateva poze, cu rotile de iarna.

IMG_4622.jpg

IMG_4626.jpg

IMG_4633.jpg

IMG_4635.jpg

IMG_4640.jpg

  • Like 2
  • Love BMW 7
  • Hot!! 5
Link to comment
Share on other sites

Fara ACC mai poti trai, daca nu circuli f mult pe autostrada, si HUD e fain sa-l ai ca ai toate informatiile necesare pe parbriz, dar poti trai si fara asta, dar camerele 360 chiar le gasesc utile, si ajuta mult, mai ales la parcari, care sunt putine si inghesuite 🙂

Intrebarea mea e de ce nu xdrive? 😄 

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, WIN60 said:

Mai greu să ai “pretentii” când nu ți o configurezi de nouă.. când găsești o mașină bună și totuși trebuie să renunți la ceva opțiuni eu zic ca e good choice. 

Corect, depinde de fiecare , dar eu daca nu are ACC, HeadUp, 360, scaune ventilate, nici nu ma uit la masina, astept pana o gasesc pe aia cu dotarile pe care le vreau.

Link to comment
Share on other sites

In anii 2020-2021 cand a fost pandemia multe masini au fost mai slab echipate tocmai din cauza problemelor cu aprovizionarea cu module electronice.Eu cautam in 2022 un 545e si stiu ca erau vreo 4-5 cu optiunile pe care le doream.In rest masina e superba...multi km fara probleme.

Edited by tzucul
Link to comment
Share on other sites

360 cu siguranță te ajută, însă cu siguranță nu e un must, atâta timp cat există senzori parcare cu camera de marșarier te poți descurca 100% fără probleme, nu parchezi mai repede cu 360. 
 

Am mers cu mașini cu 360, in afara faptului ca “da bine pe sticla”, sincer nu am simțit ca m a ajutat suplimentar in vreun fel :)). 

2 hours ago, TKD29 said:

Corect, depinde de fiecare , dar eu daca nu are ACC, HeadUp, 360, scaune ventilate, nici nu ma uit la masina, astept pana o gasesc pe aia cu dotarile pe care le vreau.

Cand cauți mașini SH cu mai mulți km, deja primează starea tehnică, estetica pentru ca asta e problema cu mașinile SH in fața unor anumite opțiuni.

Link to comment
Share on other sites

Cum sa nu ajute 360?! Cei care nu au avut, vorbesc si atat. Este genial pentru ca vine si cu reverse assist. Dau exemplu punctual cu masina mea. Merg la un eveniment, mall, nunta… whatever, parcare aglomerata. Eu beau ceva si sotia conduce la intoarcere. O pun pe ea la volan, dau reverse assistant si masina iese singura din orice parcare, indiferent cat de complicata a fost parcarea mea. Sotia nici nu atinge volanul! Binenteles ca am folosit si eu functia, nu doar sotia. 
Sa zici ca noste dotari sunt naspa doar pt ca nu le ai, nu e corect!

Edited by Onnix
  • Like 2
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Am vorbit de 360,  nu de parking assist.

Parking assist e foarte tare dacă merge așa cum spui, nici nu știam. Și dacă pe lângă tine se schimbă pozițiile cu câteva palme? Nu contează? Tot știe să iasă singură mașina? Adică chiar dacă trebuie să facă cu totul alte manevre decât cele pe care le ai făcut tu inițial?

Nu le am, cum nu am multe dotări de pe alte mașini, însă față de altele pe care le consider un must, cea de 360 nu o consider must, nu m am folosit de ea în nici o situație mai mult decât de camera marșarier și senzori, nu am nevoie de camera pe față și lateral ca să văd cat de aproape sunt, pentru mine personal nu e un must, am văzut o doar ca ceva frumos și interesant, nu neapărat de ajutor pentru mine!

 

De ex pe E70/E71 am văzut și folosit opțiunea respectivă până la ultimele modele de mărci/modele.

 

Concluzia mea pentru mine: aș renunța oricând la 360, head up display, soft close, astea mi au venit în minte acum.

 

As renunța și la mai multe dacă mașina pe care o găsesc e foarte ok din punct de vedere al anului, km, întreținere, stare tehnică, estetică, etc. 

 

Dar la parcare nu poți să mi spui, ca dacă ai 360 nu te mai uiți pe geam și te uiți doar pe tabletă.
Eu chiar și cu opțiunea asta, m am uitat strict spate marșarier și senzori. 
 

edit: mai ușor cu comentariile de genul, nu trebuie să ai o opțiune ca să ți dai seama de ea, am mers cu mii de mașini prin prisma jobului cu toate opțiunile posibile care există în lumea asta și la modul de condus si km pe care i fac și unde i fac, nu mă ajută nici ACC, merg pe autostrada o data la 3-4 luni minim și aia 70 km. In oraș sau pe DN nu am ce să fac cu opțiunea asta, opțiune care pentru unii este Dumnezeu și este, dar să ai unde să o folosești. 
 

Full led adaptive, scaune confort, brake assistance, lane assist, high beam auto, Webasto, ex de niște opțiuni foarte tari dintre care îmi lipsesc și nu sunt naspa pentru ca nu le am eu. 

Edited by WIN60
Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, Onnix said:

Este genial pentru ca vine si cu parking assist.

Eu am park assist si nu am 360. E misto, dar l-am folosit de 2-3 ori in total.

Va rog sa ne mutam aici cu optionalele si cu parerile pro si contra. Am sa mut si cele cateva posturi sa lasam topicul omului in pace.

 

21 minutes ago, WIN60 said:

In oraș sau pe DN nu am ce să fac cu opțiunea asta, opțiune care pentru unii este Dumnezeu și este, dar să ai unde să o folosești. 

Pai in oras in aglomeratie bara la bara este cel mai misto cu ACC. Ca citesti ziarul.

Link to comment
Share on other sites

Nu mi place să folosesc această opțiune în oraș, punct. Eu vreau să plec de pe loc și să frânez, nu vreau să se bage 100 în față mea între semafoare în locurile aglomerate, îmi place să țin aproape de cel din față, adică aproape.  
 

Eu am folosit doar pe autostradă și doar acolo, strict părere personală pentru mine, nu vă zic eu unde să folosiți opțiunile și dacă sunt bune sau nu sunt bune pentru voi. 
 

Bine ca nu e camera și sub mașină ca să vezi cum treci peste gropi/canal când ieși din parcare.. nu e cu ținta la nimeni, la modul general zic asta.

 

 

“Va rog sa ne mutam aici cu optionalele si cu parerile pro si contra. Am sa mut si cele cateva posturi sa lasam topicul omului in pace.”

 

Deja am făcut off destul, scuze! Wolff bucură te de mașină și revin o cu mai multe poze. 

Edited by WIN60
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, WIN60 said:

aglomerate, îmi place să țin aproape de cel din față, adică aproape.  

Chiar si asa, il pun pe ACC si daca trebuie, accelerezi si tu. Si nu se decupleaza. Si macar franeaza singur si daca preferi sa ajuti acceleratia.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Romulus said:

Eu am park assist si nu am 360. E misto, dar l-am folosit de 2-3 ori in total.

Va rog sa ne mutam aici cu optionalele si cu parerile pro si contra. Am sa mut si cele cateva posturi sa lasam topicul omului in pace.

 

Pai in oras in aglomeratie bara la bara este cel mai misto cu ACC. Ca citesti ziarul.

credeam ca toate au park assist? by default?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.