Jump to content

'07 E92 330i - am facut o prostie 😂


panzi1

Recommended Posts

Felicitari pt achizitie! Clar a fost una rushed dar daca ai rabdarea si ti-ai pus si bani pe langa e perfect.

https://bmwtuning.co/bmw-n52-engine/

Uite si un link legat de probleme comune, imbunatatiri etc pe care n-ar strica sa te uiti.

P.S.: Joinez si eu in curand acest grup de impulse buy tot cu un E92, tot 3.0 benzina dar mai are si un melc, dar mai multe detalii dau dupa ce imi ajunge si ii fac topic :))

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, minu94 said:

Felicitari pt achizitie! Clar a fost una rushed dar daca ai rabdarea si ti-ai pus si bani pe langa e perfect.

https://bmwtuning.co/bmw-n52-engine/

Uite si un link legat de probleme comune, imbunatatiri etc pe care n-ar strica sa te uiti.

P.S.: Joinez si eu in curand acest grup de impulse buy tot cu un E92, tot 3.0 benzina dar mai are si un melc, dar mai multe detalii dau dupa ce imi ajunge si ii fac topic :))

Am răsfoit link-ul ăla mult înainte si sa ma decid pe 3.0 :)) am vrut b25, n-am găsit nimic să-mi placă, a apărut "chilipirul ăsta" , care o să ma ajungă scump sunt sigur, dar îi dau eu de cap eventual.

Și mie mi-ar fi plăcut un n54/n55, dar îmi săreau din bugetul disponibil momentan. Să-l aduc pe ăsta la "it's former glory" și cine știe ce se întâmplă cu următoarea mașină 😅

 

acum întrebare pentru toți.

Am logic 7? harman kardon?  nu am găsit nimic concret pe net, dar ce am găsit indică că da..

S601 TV Function

S609 Navigation System Professional

S612 BMW Assist

S620 Voice Control

S633 Preparation, Mobile Phone, Business

S672 CD Changer For 6 CDs

S677 HiFi System Professional DSP

S6AA BMW TeleServices

Vreau sa ma ocup, dacă mă ține bugetul și de eroarea asta:

S 0063 No communication possible with: Amplifier

Muzica funcționează, în opinia mea se aude super bine, deși la volum mic uneori parcă nu se aude ușa de la șofer. și dacă umblu la fader si il dau pe spate, tot in fața se aude. Stânga dreapta iar sunt aiurite.

Eroarea e persistentă pe ISTA, dar, dacă nu functiona amplificatorul, nu trebuia să nu meargă deloc muzica?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ai Logic7. Legat de acea eroare, sa nu fie vorba de vreun contact imperfect. Aici ar trebui sa mergi la cineva priceput pe electrica maybe? Sau cineva care se ocupa de retrofituri BMW

Da, N54 si N55 sunt incredibil de scumpe pt ce sunt, that is the truth...dar sa speram ca isi vor tine pretul :)) 

Edited by minu94
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, minu94 said:

Ai Logic7. Legat de acea eroare, sa nu fie vorba de vreun contact imperfect. Aici ar trebui sa mergi la cineva priceput pe electrica maybe? Sau cineva care se ocupa de retrofituri BMW

Da, N54 si N55 sunt incredibil de scumpe pt ce sunt, that is the truth...dar sa speram ca isi vor tine pretul :)) 

dacă stau să ma uit cu atenție, toată instalația electrică trebuie schimbată, nu-mi place deloc cum arată firele. sunt rigide toate.

am schimbat becurile la angel eyes azi, avea niste chinezării de leduri, si nu prea imi place cum arată firele...proiectoarele si lampile de număr urmează, ca sunt la fel. Interiorul e tot "full led" dar parcă nu-i așa rău, deși mi-ar plăcea galbenul cald si bordul galben clasic...ma mulțumesc cu bordul de M China 🤣. Miercuri intră in revizie, si după voi căuta un electrician prin zona CT

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, minu94 said:

Oh, vei avea de munca la dez-cocalarizat masina deci:)) la ce te referi cand zici bord de M China? Chiar, sa pui si niste poze cu interiorul, chiar sunt curios cum arata

da...dar una peste alta, nu arată foarte rău.

IMG-20240217-161024.jpg

și ăsta e dragul de bord 😒

IMG-20240215-153501.jpg

 

  • Like 2
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Sa fiu complet sincer, imi place mult cum arata interiorul :)) pana si cu ceasurile albe, acum am inteles la ce te refereai cand ziceai bord de M. Iar trimurile acelea sunt dementiale. O sa le fac si eu piano black, m-ai convins!

La volan as umbla putin, pare ca a pus colant si acolo si nu arata de la locul lui, that’s all

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am întâmpinat o (posibilă) problemă. Mașina are 225/40/r18 Style 193 pe toate roțile, când l-am intrebat pe vânzător de ce nu sunt in 2 lățimi, vânzătorul mi-a spus că toate jantele sunt la fel, si a pus la fel pe toate roțile.

Eu pe unde am văzut style193, sunt in 2 lățimi. varianta1- am 4 jante de "față", că nu am vazut pic de stretch pe jantele spate. varianta2- sunt jante fake. 

Nu mă deranjează nici una dintre ele, problema (cred) că intervine aici:

IMG-20240215-222235.jpg

pe cartea pe 18 am menționate doar jante în 2 lățimi pe 18, și nu sunt sigur că sunt în legalitate dacă nu am trecute si dimensiunile care sunt de fapt pe mașină.

Mașina urlă destul cu finala de inox cu 2 ieșiri de "335", nu aș vrea si mai multe motive să le las talonul in caz de mă opresc, și așa abia îl primesc de la drpciv zilele următoare🤣

offtopic: gume premium sh (am o ofertă FOARTE bună de la un prieten la un set de continental runflat dot 2021 care arată ca noi, le-a avut pe fosta mașină si a vandut-o cu gumele de iarnă) sau noi dar brand de buget (nankang AS-2 mi-au atras atenția). Bugetul nu-mi permite momentan să dau mai mult de 1000-1200 pe anvelope, am luat piesele de revizie completă si diferite nimicuri ce nu mergeau la mașină și imi stăteau pe creier, si cam atât se poate pt luna asta. Iar cu gumele de pe mașină nu vreau să conduc, sunt 2013/2015, desperecheate și vai de capul lor la uzură.

Edited by panzi1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, panzi1 said:

Am întâmpinat o (posibilă) problemă. Mașina are 225/40/r18 Style 193 pe toate roțile, când l-am intrebat pe vânzător de ce nu sunt in 2 lățimi, vânzătorul mi-a spus că toate jantele sunt la fel, si a pus la fel pe toate roțile.

Eu pe unde am văzut style193, sunt in 2 lățimi. varianta1- am 4 jante de "față", că nu am vazut pic de stretch pe jantele spate. varianta2- sunt jante fake. 

Nu mă deranjează nici una dintre ele, problema (cred) că intervine aici:

IMG-20240215-222235.jpg

pe cartea pe 18 am menționate doar jante în 2 lățimi pe 18, și nu sunt sigur că sunt în legalitate dacă nu am trecute si dimensiunile care sunt de fapt pe mașină.

Mașina urlă destul cu finala de inox cu 2 ieșiri de "335", nu aș vrea si mai multe motive să le las talonul in caz de mă opresc, și așa abia îl primesc de la drpciv zilele următoare🤣

offtopic: gume premium sh (am o ofertă FOARTE bună de la un prieten la un set de continental runflat dot 2021 care arată ca noi, le-a avut pe fosta mașină si a vandut-o cu gumele de iarnă) sau noi dar brand de buget (nankang AS-2 mi-au atras atenția). Bugetul nu-mi permite momentan să dau mai mult de 1000-1200 pe anvelope, am luat piesele de revizie completă si diferite nimicuri ce nu mergeau la mașină și imi stăteau pe creier, si cam atât se poate pt luna asta. Iar cu gumele de pe mașină nu vreau să conduc, sunt 2013/2015, desperecheate și vai de capul lor la uzură.

Legat de dimensiuni, vezi si in talon ce scrie asa cum a zis colegul @toffefe. 

La anvelope, eu as evita pe cat posibil marci budget. Mai degraba as merge pe varianta SH sau poate m-as indrepta spre ceva medium budget (Falken FK510/520, Hankook, etc). Ai idee ce profil mai au cele SH?

Intradevar, Style 193 sunt in doua latimi, nu doar una. Deci e una din cele 2 variante pe care le-ai zis tu dar poti verifica cand le dai jos si te uiti pe interior

Edited by minu94
Link to comment
Share on other sites

 

7 hours ago, toffefe said:

Pe stalp ce scrie? In talon ai si alte dimensiuni, dar nu singurele. Poate pe stalp ai 225/40 R18 pe ambele axe.

pe stâlp ma pot uita peste vreo 2h. Pe talon nu am nimic, pe carte sunt 17 + mențiunile ce le-am postat mai sus.

Dacă le am pe stâlp, pot merge să mi le treacă la rar? 

dacă merg la rar să mi le treacă, se uită la evacuarea aia?🤣

Link to comment
Share on other sites

100% o sa se uite la evacuare:)) problema e in felul urmator, la un control daca esti oprit si nu ai pe masina ce ai trecut in carte/talon adio talon. 

De asemenea, mai nou, se tine cont de asta si in caz de accident. A devenit ft tricky asta

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, panzi1 said:

Am întâmpinat o (posibilă) problemă. Mașina are 225/40/r18 Style 193 pe toate roțile, când l-am intrebat pe vânzător de ce nu sunt in 2 lățimi, vânzătorul mi-a spus că toate jantele sunt la fel, si a pus la fel pe toate roțile.

Eu pe unde am văzut style193, sunt in 2 lățimi. varianta1- am 4 jante de "față", că nu am vazut pic de stretch pe jantele spate. varianta2- sunt jante fake. 

Nu mă deranjează nici una dintre ele, problema (cred) că intervine aici:

IMG-20240215-222235.jpg

pe cartea pe 18 am menționate doar jante în 2 lățimi pe 18, și nu sunt sigur că sunt în legalitate dacă nu am trecute si dimensiunile care sunt de fapt pe mașină.

Mașina urlă destul cu finala de inox cu 2 ieșiri de "335", nu aș vrea si mai multe motive să le las talonul in caz de mă opresc, și așa abia îl primesc de la drpciv zilele următoare🤣

offtopic: gume premium sh (am o ofertă FOARTE bună de la un prieten la un set de continental runflat dot 2021 care arată ca noi, le-a avut pe fosta mașină si a vandut-o cu gumele de iarnă) sau noi dar brand de buget (nankang AS-2 mi-au atras atenția). Bugetul nu-mi permite momentan să dau mai mult de 1000-1200 pe anvelope, am luat piesele de revizie completă si diferite nimicuri ce nu mergeau la mașină și imi stăteau pe creier, si cam atât se poate pt luna asta. Iar cu gumele de pe mașină nu vreau să conduc, sunt 2013/2015, desperecheate și vai de capul lor la uzură.

Sfatul meu, fa-i revizia si nu mai baga nimic in interior si ia cauciucuri noi, cauta o marca buna dar nu lua China! Anvelopa e contactul direct al masinii cu solul!! 
Dunlop nu e scump deloc, nou! Iar ceva mai ieftin Fulda! Le-am avut acu cativa ani pe un 1.8T Golf. Sunt subsidiari Goodyear( parca)

Edited by Xis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

App de dimensiuni jante si anvelope.

La fosta, 325xi, am pus jante M, style 135, pe 18. Intrucat un copil s-a dat lovit la ITP ca nu sunt trecute nicaieri si ca nu sunt compatibile, blabla, am fost la RAR (Craiova). Programare, tot tacamul. Pana sa inteleaga vreo 2 ce doresc (adica sa-mi treaca dimensiunea in carte), a trecut jumatate de ora, deja fierbeam. Al treilea ma ia cu el la birou, ma pune sa astept afara (eram la NASA) si, dupa vreo 20 secunde iese afara si-mi spune ca a verificat in sistem si nu sunt potrivite pentru E46. Am plecat injurand pe dobitoci si, la cateva zile, am fost la Bavaria Craiova. Un tip superamabil mi-a dat o hartie semnata, stampilata, antet, tot tacamnul, cu toate dimensiunile omologate pentru masina, in functie de seria de sasiu (inclusiv pentru jantele de pe masina).

Asa ca, dupa mine, varianta simpla si gratuita (eu i-am lasat o sticla de vin ca prea a fost amabil, dar, a fost placerea mea) este asta, cu reprezentanta. 

  • De acord! 2
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, pvsilviu said:

Un tip superamabil mi-a dat o hartie semnata, stampilata, antet, tot tacamnul, cu toate dimensiunile omologate pentru masina, in functie de seria de sasiu (inclusiv pentru jantele de pe masina).

Corect, dar in practica tot ar trebui cu acea hartie sa te intorci la idiotii de la RAR si sa o treaca in carte. Ca asa gasesc poate mai usor omologarea.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, minu94 said:

BMW semnata etc te duci la RAR sa ti le omologheze

Cred ca ele sunt omologate deja, si au deja toate acele acte. Sunt doar prosti si nu stiu unde sa caute. Cu hartia ii ajuti sa gaseasca acea documentatie de la producator.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.